Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EGD, İzmir’de 'iklim ve temiz enerji'yi tartıştı

30.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) dünyayı ve insanlığı tehdit eden iklim değişikliği tehlikesine karşı çalışmaları devam ediyor. Bu doğrultuda EGD tarafından tasarlanan iklim ekonomisi projesi kapsamında İzmir’de enerji verimliliği, enerji dönüşümü, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir yaşam gibi konuların ele alındığı yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

ENGİN TATLIBAL

Toplantıya EGD Başkanı Gazeteci Celal Toprak ve dernek yetkililerinin yanı sıra Ankara, İstanbul ve İzmir’den çok sayıda akademisyen, gazeteci, sivil toplum kuruluşu yetkilisi ve çevre örgütü temsilcisi katıldı. Toprak’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda katılımcılar, önümüzdeki süreçte EGD öncülüğünde gerçekleştirilecek olan Küresel Isınma Kurultayı’nda oluşturulacak gündem ile ilgili öneriler sundu.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Çelik, Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, Jeotermal Elektrik Üreticileri Derneği’den Dr. Osman Şen, Yaşar Holding Kurumsal İletişim Direktörü Mehmet Aykırı, Tüketici Başvmuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Foça Çevre Platformu’ndan Bahadır Doğutürk ve Çevreci Enerji Derniği’nden Tolga Şallı ile Yaşar Üniversitesi’nden çok sayıda akademisyenin katıldığı toplantı, Ege Bölgesi Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleşti.

 

“Gündem yarattık”

Toplantının açılışında konuşan EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, “Yenilenebilir enerji ve küresel iklim değişikliğini ilk kez gündeme getirdiğimizde kimse bu kavramlara aşina değildi ve hatta bana neden bu konularla ilgilendiğimi soranlar dahi olmuştu. Ancak daha sonra iklim ve çevre açısından yaşananlar, o zaman bu konuyu ele almamızın ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Senelerdir düzenlediğimiz küresel iklim kurultaylarıyla ve hazırladığımız yayınlarla önemli ölçüde gündem yarattığımızı düşünüyorum” dedi.

İzmir’in yenilenebilir enerji açısından kümelenme yaratan ve ciddi potansiyeli olan bir bölge olduğunua dikkat çeken Toprak, “Burada bulunan akademisyen, sivil toplum kuruluşlarının emektarları, yatırımcılar ve medya temsilcilerinin bu anlamda ortaya koyacakları düşünceler çok önemli. Bu masadan çıkan fikirler doğrultusunda çok daha verimli bir kurultay düzenleyebileceğimize inanıyoruz. Geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“25 milyar dolarlık fırsat”

Toplantıda ülke olarak enerjiyi hor kullandıklarını söyleyen ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre enerjide yüzde 74 oranında dışa bağımlı olunduğunu söyledi. Vatansever, “Dolayısıyla bu durum, enerji ham maddesi olarak dışa bağımlı olmanın yanı sıra ekipman olarak da dışa bağımlı olduğunu gösteriyor. Bu son derece önemli bir problem” dedi.

“Türkiye 2023 yılı itibariyle enerji ihtiyacının en az yüzde 30'unu yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi hedefliyor” diyen Vatansever, “Bunun anlamı, en az 25 milyar dolarlık bir yatırım hacminin söz konusu olmasıdır. Bunu önemle vurgulamak istiyorum. Bu alanda Türkiye’nin önünde geniş bir ufuk var bu ufka en güçlü bir biçimde açılmamız gerek” dedi.

Ülke sanayicisinin kapasitesinin farkında olmadığını da savunan Vatansever, İZKA ile beraber 3.4 milyonluk Best For Energy projesini hayata geçirerek, İzmir’deki sanayicinin enerji potansiyelini ortaya çıkaracaklarını ifade etti. Vatansever, “AB destekli olan bu proje için hakem heyetleriyle gelerek projeyle ilgili detaylı bilgi aldılar ve sonuç olarak 3.4 milyon Euro’luk olan bu projemiz onaydan geçti. ENSİA olarak İzmir’deki sanayicinin potansiyelini ortaya çıkarmak için bunu hayata geçiriyoruz; ülke çapındaki üyelerimizle ilgili de böyle bir çalışma yapacağız” diye konuştu.

Toplantıda tüm katılımcılar sırayla söz alarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, artırılması için yapılması gerekenler ve çevre gündemi açısından önemli buldukları hususlar hakkında açıklamalar yaptılar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İZELTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ''Hepimiz çok üzüldük; ancak şimdi kayıplarımızı telafi etme zamanı. El ele verip güzel İzmir’imizin dağlarında yenid...

TEMA Vakfı İzmir’in Karabağlar mevkiinde çıkan ve kuvvetli rüzgar nedeniyle büyük bir alana yayılan orman yangınının ardından İzmir’in ağaçlandırılması için bir çalışm...

İzmir'de Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehirlerine atanan kayyımları protesto eden avukatlara polis müdahale etti.

İzmir'in Karabağlar ilçesinde pazar günü başlayan ve 53 saat sonra kontrol altına alınan orman yangınındaki söndürme çalışmalarına katılan Ukrayna uyruklu helikopter p...

İzmir’in güneyinde meydana gelen ve günlerce söndürülemeyen orman yangını sonrası yeşili geri kazanmak için İzmir seferber oldu.

İzmir'de orman yangınlarının ardından 9 sivil toplum kuruluşu ve Ege Orman Vakfı'ndan ortak fidan kampanyası yapıldı. Kampanyanın ismi 'Hedef 1 Milyon Fidan'

Türkiye’nin en büyük açık hava gazinosu Yeni Bi’ Fest, bu yıl ilk kez İzmir’de düzenleniyor. Bir döneme damgasını vuran gazino kültürünü geleneksel ritüelleriyle günü...

Yazarlar
Website Security Test