Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir iş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi

1.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir iş dünyasındaki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları, 31 Mart Yerel Seçimleri’nin sonuçlarını değerlendirdi. Seçimlerin ardından Türkiye’nin artık öncelikli konusunun ekonomi olması gerektiğini ifade eden iş dünyası, göreve gelen başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere, tüm başkanlara başarı diledi.

İzmir iş dünyasından 31 Mart 2019 yerel seçimler sonrası değerlendirme ve siyaset dünyasına çağrıda bulunuldu. BASİFED, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı, Türkiye Genç İşadamları Derneği, Kemalpaşa Sanayici ve İşinsanları Derneği Yönetim Kurulu İzmir İş Kadınları Derneği, Ege İş Kadınları Derneği, Ege Genç İşinsanları Derneği, İzmir Sanayici İşadamları Derneği, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği gibi önemli kurumlardan 31 Mart 2019 yerel seçimler değerlendirmesi basınla paylaşıldı. İşte o açıklamalar...

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen: “Belediyecilikte çığır açan yönetim anlayışı bekliyoruz”

2018 yılının ikinci yarısından itibaren gündemi işgal eden yerel seçimleri geride bıraktık. Bu süreçte ekonomik sıkıntılarla mücadele eden Türkiye, bir yerel seçim sınavından da başarıyla çıktı. Ekonomik olarak darboğazdan geçen ülkemizin nerdeyse her yıl seçim yapar olması da ekonomideki toparlanmanın önündeki engellerden bir tanesi olduğunu da rahatlıkla söylemek isterim. Bu anlamda seçimleri gündeminden düşürmüş, ekonomiye odaklanmış, yapısal reformları gündeme alan, dünya konjonktürüne göre uluslararası piyasaları iyi okuyan ve öncesinde önlemlerini alan bir ülke olma temennimiz hala geçerliliğini koruyor. Umuyoruz ki Türkiye artık ekonomisini toparlarken katılımcı demokrasinin yerelde doğru örneklerini verdiği, belediyecilik anlamında çığır açan yönetim anlayışlarının da ön plana çıktığı bir ülke olur.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi: Şimdi çalışma zamanı

Seçim bitti, şimdi çalışma zamanı. Türkiye’nin bundan sonraki süreçte yapması gereken hızla ekonomiye odaklanmak olmalıdır. 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 3 küçülen Türk ekonomisinde küçülmenin durması ve tekrar büyümeye geçmesi için mahalli idarelerimizin yöneticilerine de büyük görevler düşmektedir. Kamu kaynaklarını doğru kullanarak, yerel değerleri katma değerli bir şekilde ekonomiye kazandırarak kalkınmanın yerelden başlamasına öncülük etmeliler. Yeni seçilen mahalli idarecilerimizden, geçmiş dönemde yerel kalkınma için atılan adımları daha ileri taşımalarını istiyoruz. İhracatçılar olarak yerelde üretilen değerlerin katma değere dönüşmesi için işbirliğine hazır olduğumuzu bir kez daha paylaşıyorum. İhracatçılar olarak, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için İnovasyon, Ar-Ge ve Tasarım odaklı üretim ve ihracata yoğunlaşacağız, toplumun tüm kesimlerinin aynı bilinçle hareket etmesi halinde ekonomimizin içine girdiği darboğazdan kısa sürede çıkacağından hiçbir şüphemiz yok. Türkiye'nin küresel rekabetteki konumunu güçlendirecek reformlara bugünden odaklanmalıyız.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli: Mutlu kentler arzumuz

 “Türkiye, uzun ve yorucu bir maratonun ardından yerel seçimlerini tamamladı; sonuçların ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Siyaset kurumu iktidarıyla, muhalefetiyle gereken mesajı alıp uygun görülen adımları atacak, önlemleri alacaktır. Ülkemiz için önemli olan şudur: Bugün itibariyle önümüzde 2023 Haziran’ına kadar uzun bir seçimsiz dönem var.

Küresel ekonomide istikrarsızlığın arttığı ve jeopolitik risklerin yükseldiği böyle bir dönemde Türkiye’nin kırılganlıklarını azaltıp hedeflerine yürümesi için altın değerinde önemli bir süre bu. Bu nedenle, bir yandan merkezi yönetim aracılığıyla makro reformlara yoğunlaşırken diğer yandan uyumlu çalışan yerel yönetimlerle akıllı büyümeye ihtiyacımız var. Kentlerimiz, on yıllarca süren nüfus hareketleri, plansızlık ve standart dışı yapılarla yorgun düşmüş durumda. Bu nedenle bu yorgun kentleri altyapısı mükemmel hale getirilmiş, fiziki imkanlarından kültür sanata kadar her alanda insanla barışık, mutlu kentlere dönüştürmeye mecburuz.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam: “Her zaman İzmir’in yanındayız”

2019 yerel seçimlerini nihayet geride bıraktık. Başarılı bir yerel yönetimin o kentin yapısına koyduğu katkının çok büyük olacağı bilinciyle tüm belediye başkanlarına bir önceki belediye başkanının yürüttüğü çalışmaların çok üzerine çıkmalarını ve bu yolda özellikle kent önderleri ve STK’lar ile eşgüdümlü çalışmalarını da bekliyor ve diliyoruz. Zira katılımcı, demokratik, ortak akılla yönetilen bir kurumun başarısız olmasının imkanı yoktur. Halkın büyük bir desteği ile bu göreve gelen Tunç Soyer’e yeni görevinde başarılar dilerken, kendilerine bir görev düşmesi durumunda EGEV olarak her zaman İzmir’in yanında olacağımızı belirtmek isterim. Aynı şekilde görevlere halkın oyları ile ilçe belediye başkanlarımıza da başarılar diler, bu zorlu yolda EGEV olarak üstümüze düşen vazife olursa bundan kaçmayacağımızı da belirtmek istiyorum. Artık seçim atmosferinden çıkmış, ekonomik olarak yaralarını saran ve tekrar büyüme odaklı bir ekonomik yapıya bürünen bir ülke olmak dileğiyle seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını dilerim.

Türkiye Genç İşadamları Derneği Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş: “Artık icraatları konuşma zamanı” 

Sık sık seçim havasında yaşayan bir ülke olarak ülkemiz ekonomisinin artık bu atmosferden çıkıp kendi yapısal sorunlarına eğilmesi, atılması gereken adımları ivedilikle atması gerekiyor. Seçim dönemleri böylesi adımlar için maalesef uygun ortamı yaratmıyor. Ancak seçimler bittiğine göre hepimiz için çalışma zamanı demek daha doğru sanırım. İzmir’de de 3 dönem başkanlık görevini layıkıyla yürüten Aziz Kocaoğlu’ndan sonra Tunç Soyer’in bu bayrağı devralmış olması kentimiz açısından en önemli farklılık. Kendisine ve beraberinde tüm ilçe başkanlarına önümüzdeki beş yılda başarılar diliyorum.

Kemalpaşa Sanayici ve İşinsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Meriç: “Tarımsal kalkınmaya daha çok kaynak ayrılmalı”

Seçimler bir demokrasinin bayramıdır. Bu anlamda bir bayramı geride bırakan Türkiye’ye bu seçim sonuçlarının hayırlı olmasını dilerim. Umuyorum ki bu yerel seçimlerden sonra her kesimin tek konsantrasyonu ekonomimizin içinden geçmekte olduğu sıkıntılı süreci atlatma ve doğru bir büyüme anlayışı ile küçülme yoluna girmiş ekonomimizi doğru yola sokmak olacaktır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ve diğer ilçe belediye başkanlarına görevlerinde başarılar dilerim. Ve özellikle tarımsal kalkınma ve sanayi yatırımları konusunda avantajlı bir ilçe olan Kemalpaşa’da da yeni başkan Rıdvan Karakayalı’ya başarılar diller, KEİSAD olarak her zaman arkasında olduğumuzu da belirtmeyi bir borç bilirim.

İzmir İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter: “Ortak akıl ve katılımcı yönetim bekliyoruz”

Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik daralmaya, aynı şekilde katılımcı demokrasi yönündeki tartışmalara, vatandaşın verdiği reaksiyon olarak da okunabilecek bu seçim sonuçlarından herkesin kendi payına ders çıkarması gerektiğini de düşünüyorum. Ancak özü itibariyle yerel bir seçim olan bu seçim sonrası göreve gelen belediye başkanlarının daha çok ortak akıl, daha çok katılımcılık, daha çok sivil toplum odaklı bir yönetim anlayışı belirlemesi gerektiğini vurguluyor, vatandaşımızın verdiği bu mesajın bu şekilde okunması gerektiğine inanıyorum.

Ege İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros: “Seçim sonuçları doğru okunmalı”

Büyük tartışmalar ile geçen seçim sürecinden sonra nihayet son sözü yine vatandaşlarımız söyledi. Ekonomik olarak zor durumda gidilen bir seçimin yerel seçim de olsa hükümete bir mesaj verdiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda ekonomi yönünden sıkıntılı bir dönemden geçen Türkiye’yi yöneten, ekonominin direksiyonundaki anlayışın bu seçim sonuçlarının verdiği mesajı doğru okuması, özellikle bundan sonraki süreç için önem teşkil ediyor. Tüm başkanlardan daha çok katılımcı, çok sesli bir anlayışla yönetim icra etmesini bekliyor, bu yolda özellikle kadınlara yönelik çalışmalarını yakından izleyeceğimizi belirtiyor, bu yolda istenebilecek her tür desteği kendilerine verebileceğimizi taahhüt ediyorum.

Ege Genç İşinsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan: “EGİAD İş birliğine her zaman hazırdır”

Yerel seçimlerin geride kalmasıyla önümüzdeki seçimsiz dönemde ekonomi odaklı bir gündeme hızlıca geçiş yapmalıyız. Türkiye’nin her bölgesinde girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ülke kalkınması için öncelikli çıkış yoludur. Bu kapsamda en az bir şehrimizin dünyanın ilk 20 girişimci şehri arasında yer alması için çalışmak önemli bir stratejik hedeftir. Biz EGİAD olarak özellikle girişimciliğin ön plana çıktığı ve İzmir’in dünyanın sayılı girişimci şehirlerinden biri olacağı bir gelecek dönem beklemekteyiz. Yerel yönetimlerimizin STK’lar ile uyum içerisinde çalışmasını bu dönemde arttırarak devam ettireceğine inanıyoruz ve bu doğrultuda her türlü işbirliğine geçmişte olduğu gibi şimdi de hazırız.

İzmir Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt: “Sosyal refahı gözeten, hizmet odaklı bir yönetim istiyoruz”

Aziz Kocaoğlu’ndan sonra büyük sorumluluk isteyen göreve gelen Tunç Soyer’in bayrağı daha ileriye taşımasını bekliyor, bu yolda katılımcı, STK’larla kol kola çalışan, yerelde demokrasi örneğini tüm Türkiye’ye gösterecek şekilde çoğulcu bir anlayışla başkanlık görevini yürüteceğine inanıyorum. Bu anlamda İZSİAD olarak tüm belediye başkanlarımıza tekrar başarılar dilerken, ülkemizin diğer ve belki de en önemli gündemi olan ekonomiye odaklanacağımızın bilinciyle daha iyi günlere doğru yol alan bir Türkiye beklentimizi sizlerle paylaşmak isterim.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu: “Yerel yönetimlerin başarılı olması hepimizin ortak hedefidir”

Seçimler sonrası yerel yöneticilerimizden en büyük beklentimiz yönetecekleri bölgede kalkınmaya önem vermeleridir. Yeni yerel yöneticilerin, tüm toplum kesimlerinin inisiyatif almalarına imkan verecek bir yerelden kalkınma anlayışıyla çalışmaları doğru olacaktır. Böylece yerel, yerelin ortak aklıyla yarınları şekillendirebilecektir. Bu doğrultuda yerelin en büyük ve en önemli sosyo-ekonomik kesimi olan esnaf sanatkarlarımız ile yoğun işbirliği yapılmalıdır. Zira yerel kalkınmanın en önemli aktörü, gerek sayıları gerekse yarattıkları istihdam ve katma değer ile esnaf sanatkarlar olacaktır. Ekonomik ve sosyal reformlara yoğunlaşılmalı, özellikle ekonomideki yapısal sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi hedeflenmelidir. Bu doğrultuda Yeni Ekonomi Programı (YEP) çerçevesinde planlanan adımlar süratle hayata geçirilmelidir. Sürecin sonunda cari açık sorununu çözmüş, katma değeri yüksek üretim yapan, üretimden aldığı güçle istikrarlı büyümeyi yakalamış sağlıklı bir ekonomiye kavuşmak, Türk halkının ortak beklentisidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test