Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tunç Soyer Mövenpick'teki kahvaltıda konuştu: Çalışmazsanız kaybedersiniz

4.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Millet İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, yerel basınla bir araya geldi. Mövenpick Hotel’de gerçekleşen toplantıda, Soyer basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Soyer kentteki öncelikli sorunların ulaşım ve trafik olduğunu belirtirken, “Ulaşım ve trafik en büyük sorun. Bir de sosyal politikalar konusunda sadece başlıkları söyleyeyim; Halk Süt, Halk Et, Halk Gıda, Halk Ekmek hatta Halk Balık uygulamalarını başlatacağız. Üreticiden aldığımız ürünleri tüketiciye ulaştıracağız. Toplu ulaşımda, kentsel dönüşümde uygulayacağımız projeler var. Altyapı ve katı atık acil müdahale edeceğimiz sorunlar olacak” dedi.

 

‘İkinci Cemre’ 9 Mart’ta Ödemiş’te

Projelerini 3 cemre buluşması şeklinde gerçekleştiren Soyer, ikinci cemre toplantısının yerini ve tarihini duyurdu. Soyer, “İzmir ile ilgili çok sayıda hayal ve proje var aklımızda. İkinci cemre tamamen tarım ağırlıklı olsun istiyoruz. İkinci cemre toplantısını 9 Mart’ta Ödemiş’te yapacağız. Bir endişem yok. Bu projeleri anlatma konusunda zaman yetersiz… Evet, doğru ama nasip olursa uzun bir yolculuğa çıkacağız ve tüm bunları çok daha detaylı anlatma fırsatı bulmayı ümit ediyorum” diye konuştu.

 

“Misafire kusur etmemeye çalışıyoruz”

Merkezi yönetimden gelen pay hakkında konuşan Soyer, “İzmir adil bir konumlandırma ile muhatap olmuyor. Bu büyük haksızlık. Ama İzmirli bunu okuyor diye düşünüyorum. Metro meselesi, o kadar çıplak bir örnek ki… İzmir’e 30 bin lira ayrılması anlaşılır gibi değil. Bu memlekete hepimiz vergi veriyoruz. Hepimiz vatandaşız. Sonuçta bu vergilerin adil dağıtılmasını bekliyoruz. İçinde yaşadığımız kente böyle bir ayrımcılık yapılarak muamele ediliyorsa bu kent gerekeni yapacaktır. İzmir’in köklerini anlamak lazım. Bu şehirde aday olacaksanız bunu biliyor olmanız lazım eğer değilse o zaman biraz misafir gibi oluyorsunuz. Misafire saygıda kusur etmemeye çalışıyoruz, biraz öyle bir tablo var” ifadelerini kullandı.

 

“İzmir’i şirket gibi yönetemezsiniz”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin “İzmir kocaman bir şirket, aslında biz şehre bir CEO seçiyoruz” sözlerine ve ‘listeler dağda yapılıyor’ iddialarına cevap veren Soyer, “Hükümetsiniz varsa böyle dağdan gelen yapılacak şey basit. Hukuk, mahkeme, savcılar orada. Ne gerekiyorsa yapılır. Bunu kampanyada malzeme olarak kullanmak hoş değil. Varsa bilgi veririsiniz savcılığa gereken yapılır. Böyle bakarsanız hiçbir şey anlamadınız demektir. Yönetişim artık daha geniş kapsamlı bir modele dönüşmek zorunda. İzmir gibi bir şehri şirket gibi yönetemezsiniz” diye konuştu.

 

Özelleştirme ve Zeybekci için net cevaplar

Geçtiğimiz günlerde Fuar İzmir için kullandığı, ‘Gerekirse özelleştiririz’ ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin kendisi için, ‘Aday önceden konuşmuyordu, sonradan coştu’ söylemlerinin sorulmasının ardından açıklama yapan Soyer, “İzmir fuarının 12 ay çalışması, canlı olması lazım bir gününün boş geçmemesi lazım. Gerçekten geçen her boş gün İzmir’e zarar yazıyor. Bizim o fuarı cıvıl cıvıl kullanıyor olmamız lazım. Hatta yanına bir kongre merkezi yapacağız. O da birbirlerini besleyerek büyütecekler hikâyeyi. Gerekirse özelleştirmek ve profesyonel hizmet almak lazım dedim. Şablonlardaki özelleştirme değildi. Eğer mevcut kadrolarımızla biz topu topu iki uluslararası fuar düzenliyorsak bu kayıptır. Bizim ne yapıp ne edip bunu 12 aya çıkarmamız lazım. Birilerini üzmeyeceğiz diye koskoca İzmir’e haksızlık edemeyiz. Evet, İzmir’in coşkusunu görüp coşmamak mümkün değil. İnsanlarda umut var, bunu görüyorum. Olağanüstü bir heyecan ve iklim var. Kendisi böyle bir coşku görmediği için coşamıyor olabilir. Ama benim coşmamam mümkün değil” dedi.

 

Kocaoğlu ile birlikte hareket ediyoruz

Sahada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yan yana gelmemesine dair konuşan Soyer, “Bu bir seçim stratejisi. Aziz bey daha çok etki edeceği yerlere gidiyor. Beraber de gideceğiz ama kampanya sırasında yolarımızı ayırmamız daha pozitif etki edecek diye düşündük. Bir sıkıntı yok çok daha birbirimizi iyi anladığımız bir süreç yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

3 ayrı yerde çöp tesisi

İzmir’in yıllardır çözülemeyen sorunu katı atık bertaraf tesisine dair açıklama yapan Soyer, “Biz üç noktada yapılması gerektiğinde mutabık kaldık. 3 ayrı katı atık tesisi olacak ve enerji üretecekler. Bunların yaklaşık kapasiteleri yatırım miktarları hepsi belirlendi. Yer konusunda daha çalışıyoruz elbette en doğru yeri bulmak zorundayız ama üç tane de yapmak zorundayız. Nerede yapacağımız henüz netleşmedi. Üç tane ihtiyaç duyduğumuz netleşti. Viyana’da, Londra’da şehrin merkezinde bunlar ne koku verir ne kirlilik yaratır.  Önce o bölgenin halkına bu hikâyeyi anlatmak ve göstermek lazım ben yaptım oldu derseniz tepki ile karşılaşıyorsunuz. Bunu sağlıklı bir iletişim içinde yapmak lazım” dedi.

 Kültürpark hizmet binasının Tınaztepe Üniversitesi’ne tahsisine ilişkin açıklama yapan Soyer “Benim içime sinmedi ama ne yapılabileceğini o makama geldikten sonra değerlendireceğiz. Ne Aziz Başkan ile ne teknik arkadaşlarla konuşmadık” dedi.

 

Çalışmazsanız kaybedersiniz

Her seçimin risk taşıdığını söyleyen Soyer, ayrıca merkezi hükümetle yürütülecek ilişkiler konusunda da, “Her seçim risktir. Seferihisar da risktir. Çalışmazsanız kaybederseniz. Zafiyet yaratırsanız seçimi kaybedersiniz.  Türkiye’nin her yerinde seçim için bunu söyleyebilirim. Ben kavga etmeye gelmeyeceğim. Mümkün olduğu kadar katılımlarını sağlamaya gayret edeceğiz. Buradan çıkacak oy sonuçlarının kimsenin hafife alacağını sanmıyorum. Ben de gayet uyumlu yumuşak ve anlayışlı bir üslupla bu diyalogu kurmaya gayret edeceğiz. Çünkü oturacağım koltuğun kişisel kızgınlıklarıma duygularıma hâkim olmamı gerektiren bir koltuk olduğunu düşünüyorum. Yutmam gereken şeyi yutacağım ama ana tercihim İzmir’in menfaatleri olacak. İzmir Türkiye’yi değiştirecek. Çünkü Türkiye’de siyaset tıkandı. Türkiye şu an bölünmüş bir görünüm veriyor. Bununla ne ekonomik ne de siyasi krizlerle başa çıkacak güce sahip değilsiniz. Bir başarı hikâyesi lazım İzmir’e bunu en güzel yapacak kent İzmir’dir. Çünkü Türkiye’de rejim değişti demokrasiyi yeniden yaşanır kılmak için yerelde demokrasi yeniden gündeme getirilebilir. O zaman da başka bir siyaset dili İzmir’den başlayarak tüm Türkiye’ye yayılır” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'de Bayraklı, Çiğli, Karabağlar, Güzelbahçe'de su kesintileri yaşanıyor. İZSU'dan yapılan duyuruya göre Bayraklı, Çiğli, Karabağlar, Fahrettin Altay, Güzelbahçe, ...

88. İzmir Enternasyonel Fuarı’nın bu yılki partner ülkesi Çin oldu.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Spor Kurulu Başkanı Yıldırım Kaya ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanlığı tar...

İzmir’de ilk defa düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından genç mucidin buluşmasına sahne olan FIRST, LEGO League Open International Turkey, dev bir törenle başladı. A...

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli başkanlığında, yeni yönetim kurulu açıklandı.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 33. Uluslararası İzmir Festivali 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 21.00’de AASSM’de yapılacak ''Gülsin Ona...

Ailesini siyanürle öldüren kimya öğrencisi çocuk kim? Ailesini siyanürle öldüren çocuk ve olayın özeti. Siyanürle annesini babasını öldüren çocuk nereli, olay nerede y...

Yazarlar
Website Security Test