Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP İzmir Milletvekilleri de Suat Nezir diyor, Suat Nezir'i kim istemiyor?

2.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP, PM ve MYK kararıyla Buca Belediye Başkanı olarak duyurulan ancak YSK’ya listelerin verilmesine saatler kala ismi geri çekilen Suat Nezir’e İzmir Milletvekillerinin çoğunluğu, temsil ettikleri İzmirliler adına Nezir’in seçim ofisine gelerek açık destek verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin MYK ve PM kararıyla Buca Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen, aday tanıtım toplantılarında CHP Genel Başkanı tarafından halka takdim edilen ve bizzat yine Kılıçdaroğlu tarafından Bucalılara emanet edilen, adaylığı haksız bir şekilde geri çekildikten sonra tüm Bucalılar, İzmirliler ve Türkiye’nin dört bir köşesinden vatandaşlar ile İzmir Milletvekilleri tarafından, Sivil Toplum Kuruluşları tarafından destek gören Suat Nezir’i kimin istemediği merak konusu oldu. Suat Nezir’den yana olan, bu adaletsizliğe karşı çıkanlar açık açık destek verirken, Nezir’den yana olmayanların sessizliği, Nezir’i neden istemediklerini, tereddütlerinin neler olduğunu açıklamamaları dikkat çekti.

İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TEPKİLİ

Suat Nezir’e yapılan bu haksızlığa, başta tüm Balkan Federasyon ve Dernekleri olmak üzere sayısız STK tepki gösterirken, asıl tepki CHP’nin içinden, milletvekillerinden geldi. İzmirliler tarafından kendilerini temsil etmeleri için seçilen 14 Milletvekilinden 8’i Suat Nezir’e açık destek verdi. Mehmet Ali Çelebi, Kani Beko, Atilla Sertel, Kamil Okyay Sındır, Bedri Serter, Sevda Erden Kılıç, Tacettin Bayır, Özcan Purçu… Bu İzmir Milletvekilleri, İzmirlileri temsilen, yani kendilerini seçen halkı temsilen Suat Nezir’e yapılanları doğru bulmadıklarını söylediler. Nezir’in adaletsizliğe uğradığını gördüklerini, bu hakkaniyetsizlikten rahatsız olduklarını dile getiren vekillerin tamamı konuyu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettiklerini ancak ellerinden başka bir şey gelmediğini açıkladılar. İzmir’i temsil eden, milletin vekili olan milletvekillerinin Suat Nezir’e hakkını teslim etmelerine rağmen, Genel Merkez’den bir açıklama gelmemesi, “Halkın iradesi yok mu sayılıyor?” sorusunu da akıllara getirdi. Nezir’e destek veren milletvekillerinin açıklamaları şöyle:

BAYIR: “BUCA YANIYOR”

İzmir Milletvekili Tacettin Bayır:Ne yazık ki CHP gibi bir partide olmaması gereken şeyleri görüyoruz. Ben 36 yıldır siyaset yapıyorum. İlk defa yaşamında bir genel başkan yardımcısının, İzmir’i tanımayan, İzmir’in coğrafyasını bilmeyen, tabandan kopuk insanların, bu sürece dahil olduğunu gördüm. Buca yanıyor şu anda, onu nasıl söndüreceğiz. Sonra dönüp diyecekler ki; ‘Siz sebep oldunuz. Bir daha milletvekili olayım’ hesabı içerisinde Genel Başkan'a kirli bilgi verecekler, onları dinleyeceksin. Bu işin sonunda çıkacak faturayı onlar çekecek, ben çekmeyeceğim

BEKO: “TÜRKİYE GENELİNDE KORKUNÇ BİR TEPKİ VAR”

İzmir Milletvekili Kani Beko:Ben hep arkadaşlarıma da şunu söylüyordum, kimse İzmir’in iç işlerine karışmasın, bırakın İzmir’i İzmirliler yönetsin, İstanbul’u İstanbullular, Ankara’yı Ankaralılar yönetsin. Biz bunun böyle olacağını bekliyorduk ama üzülerek söylüyorum ben de alınan bu karar sonrasında gerçekten şok oldum. Böyle bir karar olması gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Demokratik bir şekilde biz yine hak aramaya devam edelim. Birliğimizi beraberliğimizi dostluğumuzu kesinlikle zedelemeden… Bana göre adalet yerini bulur. Yapılan insan onuruna yanlıştır ama ayrıca Suat’ın Balkan kökenli olması nedeniyle de tüm Türkiye’de Balkan göçmenleri arasında sıkıntı yaratmıştır. Beni Bursa’dan, İstanbul’dan, Samsun’dan aradılar. Türkiye genelinde korkunç derecede bir tepki var. Bizim insanlarımız tepkisini radikal bir biçimde vermez, demokratik yollardan verir. Bu olay Türkiye’nin gündemine oturdu.

SERTEL: “BU HAKSIZLIK PARTİMİZ ALEYHİNE”

İzmir Milletvekili Atilla Sertel:Tüm Buca için sevilen Suat Nezir’in bu haksızlığa düşürülmesinin partimizin aleyhine olacağını kendisine bildirdim. Ben bu aday belirleme işlerine çok fazla girmedim, çünkü benim bir isteğim vardı partiden, demokrasi istiyordum. Ön seçim istiyordum. Zaten ön seçim olsaydı bu durum böyle olmazdı. Niye atadınız, niye aldınız bilmiyorum. Ama büyük bir haksızlık olduğunu görüyorum. Ama ilk defa Suat Nezir haksızlığa uğramadı, son uğrayan da o olmayacak.

KILIÇ: “NE AHLAKA, NE ONURA SIĞAR”

İzmir Milletvekili Sevda Erden Kılıç:Yaşananlar, asırlık çınar olan partimizin savunduğu ilkeler ve demokrasi anlayışıyla hiç bağdaşmamaktadır. Daha önce Parti Meclisimiz tarafından onaylanmış, Ankara ve İzmir’deki toplantılarda tanıtımı yapılmış Buca Belediye Başkan adayı İl Başkanlığında listesini almak için beklerken, 'Mevcut aday çekildi.' yalanıyla genel başkan da yanıltılarak, belediye başkan aday adayı dahi olmamış birini seçim kuruluna vermek, ne ahlaka ne onura ne de Cumhuriyet Halk Partisi kültürüne yakışır. Buca adayına yapılan bu onursuzca hareket hangi ilde, hangi ilçede kime yapılırsa yapılsın kabul edilemez.

PURÇU: “İÇİME SİNDİREMİYORUM”

İzmir Milletvekili Özcan Purçu:Ben tasvip etmiyorum, kabul etmiyorum. Bunu hiç kimse kabul etmez. Son birkaç saat kala aday değişikliğini hiç kimse de içine sindiremez. Sonuçtan hiçbirimiz memnun değiliz. Bölünürsek yok oluruz, birleşirsek var oluruz demişler. Şuan bölündük yok oluyoruz. Biz aynı ailenin evlatlarıyız, CHP’nin evlatlarıyız. Biz bu konuda Genel Merkez’de ilgili kişilerle, Genel Başkan ile görüşmeye çalışıyoruz, görüşüyoruz. Sayın Genel Başkanımıza bilgileri iletiyoruz. Bunu toparlamamız gerektiğini söylüyoruz ama şuan gücümüz bu kadar, benim boyum bu kadar, zıplasam da tavana eremiyorum şuan. Ama sürecin toparlanmasıyla ilgili umutlarımız devam ediyor. Genel Başkanımızla ben bizzat tekrar görüşeceğim. Hakikaten en üzüntülü olduğum konu bu seçimde bu oldu.

ÇELEBİ: “BU ADALETSİZLİK”

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi:Ben empati yapmaya çalışıyorum ve çok acımasız bir süreç olduğunu değerlendiriyorum. Bir adaletsizlik, Tunç Başkanım da bunu zaten kabul etti. Kendisi Genel Başkanımız ile görüşecek biz de hem Parti Meclisi üyesi olarak hem milletvekili olarak bu iradeyi tekrar genel merkezimize ileteceğiz. Bundan sonraki süreçte nasıl bir politika izlenir göreceğiz hep beraber.

SINDIR: “VİCDANEN HEPİMİZ ÇOK ÜZÜLDÜK”

İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır:Vicdanen hepimiz üzüldük, başta Genel Başkanımız olmak üzere. Ben üzerime düşeni yaptım. Hem Sayın Nezir ile hem partimizin diğer yetkili organları ile görüştüm. Bu konu sulh ile çözülebilir mi kimseyi kırmadan rencide etmeden çözülebilir mi? Ortada sorun yok demek kendimizi kandırmak olur. Böyledir durum bundan sonrası demek kendimizi kandırmak olur.

SERTER: “BENİ DE BU KARAR ÇOK RAHATSIZ ETTİ”

İzmir Milletvekili Bedri Serter:Böyle bir karar almaları beni de çok rahatsız etti. Çok açık söyleyelim, o gün Grup Toplantısı biter bitmez Genel Başkan ile birebir sadece bu konuyu görüştüm ve şunu söyledim kendisine, “Suat’ı ben 2-3 ay önce yeni tanıdım. Ne amcamın oğlu ne kardeşim, ama kardeşim. Bu yanlış karardan dönmenizi rica ediyorum. Hatta Meclis Üyesi listesini de istedim, onun iç yüzünü de Genel Başkan’a takdim ettim. Ondan sonraki değerlendirme sizindir dedim. Nasıl arzu ederseniz öyle yaparsınız ama burada bir yanlışlık var, bunun düzeltilmesi lazım.

STK’LAR DA YANINDA

Hanak İlçesi ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma Derneği, Yaylacık Selanik Türkleri Yardımlaşma Derneği, İzmir Bosna Sancak Derneği, Makedonya Göçmenleri Bornova Şubesi Derneği, İzmir Sancak Rumeli ve Kültür Dayanışma Derneği, Mak- Sat Derneği, İzmir Çağdaş Balkan Kadınları Derneği, Konyalılar Federasyonu Derneği, Konya Hüyüklüler Derneği, İzmir Makedonya Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği, İzmir Gültepe Makedonya Derneği, Buca Mütahitleri İşadamları Derneği, Hanak İlçesi ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma Derneği, İzmir Bal-Göç Derneği, İzmir Trakyalılar Kültür ve Yaşatma Derneği, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Uluslararası Balkan Federasyonu, İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu, İzmir Avrasya Yardımlaşma Derneği, Eşrefpaşa Giritliler Derneği, Balkan Vakfı Platformu ve Yaylacık Gençleri Derneği’nin , Buca Alevi Bektaşi Derneği Eski Başkanı ve aynı zamanda Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu Üyesi Hüseyin Akçay.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), Dünyaca ünlü Afyon beyazını dünyanın dört bir tarafına ihraç eden, doğal taşın başkenti konumundaki, Afyonkarahisar'da, ekmeğin...

Ege Üniversitesi'nde bir traktör kampüste, mezun bir öğrenciyi ezdi ve öğrencinin öldüğü iddia edildi.

Bavyera’nın dünya çapında ses getiren ve asırlardır kutlanan festivali Oktoberfest, İzmir Arena'da iki gün boyunca müzik rüzgarı estirecek.

Türkiye Madenciler Derneği tarafından Türkiye’de ilk defa maden kurtarma yarışması düzenlendi. Farklı madenlerde görev yapan 5 kurtarma ekibi 10-13 Eylül tarihleri ara...

88. İzmir Enternasyonal Fuarı 15 Eylül 2019 Pazar etkinlik takvimi, programı haberimizde. İzmir Fuarı 15 Eylül Pazar konserler. Hangi sanatçı saat kaçta, nerede? İzmir...

45 yıldır hizmet veren İzmir'in eğlence merkezi Coşkun Lunapark, genç ve başarılı şarkıcı Aleyna Tilki'yi konuk ediyor.

88. İzmir Enternasyonal Fuarı 14 Eylül 2019 Cumartesi etkinlik takvimi, programı haberimizde. İzmir Fuarı 14 Eylül Cumartesi konserler. Hangi sanatçı saat kaçta, nered...

Yazarlar
Website Security Test