Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Devlet Opera ve Balesi 23 Şubat Cumartesi gösterisi hafta sonu etkinlik

23.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Zarzuela bestecilerinin çeşitli eserlerinden alınan bölümlerden oluşan İspanyol Renkleri, 23 Şubat 2019 Cumartesi günü saat 20.00’da İZDOB Elhamra Sahnesi’nde İzmirlilerin beğenisine sunuluyor.

İzmir Devlet Opera ve Balesi solistleri, orkestrası, korosu ve balesinin görev alacağı İspanyol Renkleri, konuk İspanyol koreograf Carlos Vilan’ın reji ve koreografisiyle sahneleniyor. Şef Tulio Gagliardo yönetiminde sunulacak olan eserin dekor tasarımları Çağda Çitkaya, kostüm düzenlemeleri Sevcan Yenihayat Horozgil tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Orhan Öner Özcan üstlendi; ışık tasarımları da Müfit Özbek’e ait. İspanyol Renkleri’nde rol alan solistler şunlar: sopranolar Nurgün Baburhan, Beril El, Filiz Güneş, Nazlı Alptekin, Ebru Kaptan, Burcu Sayın, Aytül Büyüksaraç, Burçin Savigne ve Ayşe Tek, tenorlar Murat Direk, Serkan Taylan, Oğuz Çimen, Aydın Uştuk ve Lorenzo Mok Arranz, baritonlar Murat Duyan, Cihan Özmen, Gökhan Koç, İnanç Makinel ve Cengiz Sayın.

İspanyol Renkleri’nde; F. M. Torroba’nın Luisa Fernanda, F. A. Barbieri’nin El barberillo de Lavapies, F. Alonso’nun La linda tapada, R. Sautullo ve J. Vert’in La leyenda del Beso ve La del Soto del Parral, A. Vives’in Dona Francisquita, J. Serrano’nun Alma de Dios, P.Luna’nın El Nino Judio, P. Sorozabal’ın La tabernera del puerto, M. F. Caballero’nun Gigantes y Cabezudos, J. Guerrero’nun Los Gavilanes adlı zarzuelalarından çeşitli bölümler, orkestra ve koro eşliğinde, solo şarkılar, danslarla süslenerek sahnelenmektedir.

İspanyol ulusal müziğinin melodileri ile oluşturulan ve adına zarzuela denen müzikli sahne gösterisi, 17. yüzyıl başlarında İspanya’da doğmuştur. Daha çok opereti andıran bir yapıya sahip olan zarzuela, sahne üzerinde seyircinin ilgisini çekebilecek tüm unsurları içermekte. Oyunlarda, öyküyü renklendirmek adına müzik, dans, zengin dekor ve kostümler kullanılarak kendine özgü bir form oluşturulmuştur.

İspanyol Renkleri, 23 Şubat’taki prömiyerin ardından; 26 ve 28 Şubat’ta, 9 ve 12 Mart’ta Elhamra Sahnesi’nde, 19 Mart’ta da Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde İzmirlilerin izlenimine sunulacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Mustafa Erdoğan yönetmenliğinde Anadolu Ateşi Dans Okulu dün gece profesyonel Kıvılcım grubu dans gösterisi ile Westpark Outlet’te açıldı.

Sanat eserine dönüşen İzmir’in simgeleşen lezzetleri, İspanya’nın başkenti Madrid’deki 8. Uluslararası Dünya Çağdaş Tekstil Sanatları Bienali’nde, dünyanın dört bir ya...

İzmir'de Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan olay sonrası basın açıklaması yapıldı. Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ş...

Salihli TSO’da düzenlenen panelde, ülkemizde örneklerine son zamanlarda sıkça rastlanan kırsal turizm konusunda Salihli, Kula ve yakın çevresinde neler yapılabileceği ...

İzmir'de toplu taşımaya zam yapıldı. Tam bilet ve öğrenci tarifesi kaç lira oldu? ESHOT, Metro, Tramvay ve vapur biletlerine ne kadar zam yapıldı?

İzmir'de Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde bir doktorun jiletle boğazı kesildi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO)’da 81 ilde aynı anda olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)’a bağlı Oda ve Borsalar öncülüğünde Türk Silahlı Kuvvetleri Barış P...

Yazarlar
Website Security Test