Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

GOTS RegionalSeminarTurkey 2019 İzmir’de yapıldı

19.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Global Organik Tekstil Standartları (GOTS) öncülüğünde, markaların organik tekstil üretimi ve sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetlerinin daha iyi standartlara kavuşturulması için gerçekleştirilen ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin de destekçileri arasında yer aldığı ''GOTS Regional Seminar Turkey 2019'' Mövenpick Otel’de yapıldı.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) 10. dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Moda Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Başkan Yardımcısı Mukadder Özden’in moderatörlüğünü yaptığı “Organik Tekstil Ürünlerin Üretiminden Sesler” adlı panele Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, Egedeniz Tekstil’den Özgü Çubukçuoğlu Yalçın, SANKO firmasından Ersen Çatak katıldı.

Organik ürünlerin çoğu zaman gıda yönüyle dikkat çektiğini ve bu konunun ilerleyen zamanlarda tüketiciler tarafından tekstil ve hazır giyim sektöründe de daha çok önemseneceğine dikkat çeken Mukadder Özden, organik ürünlerin pazar payının artması gerektiğini dile getirdi. Ege Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, “Hazır giyim konusunda yaptığımız ihracat oranlarında her sene daha iyi grafikler elde ediyoruz. İhracat oranlarının daha da arttırılması için çalışmalar yapıyoruz. Organik üretim konusunda İhracatçı Birlikler olarak URGE projesi geliştiriyoruz ve organik üretimin yaygınlaşması yönünde çalışmaları destekliyoruz” dedi. Egedeniz Tekstil adına panele katılan Özgü Çubukçuoğlu Yalçın, Türkiye’de organik pazarın küçük olduğunu ve firmaları adına tüm ürünlerin organik hale getirilmesini hedeflediklerini söyledi. SANKO adına panele katılan Ersen Çatak ise organik ürün yelpazelerini genişletme yönünde çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Genel olarak organik ürün üretme konusundaki sıkıntıların ve sertifikasyonların yüksek maliyet yarattığını da söyleyen panelistler, bu konuda GOTS’un çalışma yapmasını da beklediklerini ifade ettiler.

“İşbirliği için önemli adımlar attık”

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, Ege Giyim Sanayicileri Derneği'nin  etkinliğin hazırlık çalışmaları başladığı günden beri destekçisi olduklarını, uluslararası boyuttaki bu önemli etkinliği İzmir'de gerçekleştirmenin önemini vurgulayarak, “Derneğimiz on yılı aşkın süredir organik hazır giyim ve tekstil konusunda projeler gerçekleştirmektedir. Organik tekstil ve hazır giyim üretiminde ülkemiz ve özellikle şehrimiz çok önemli bir konumdadır. GOTS uluslararası temsilcileri ile yaptığımız görüşmelerde İzmir'deki bu projeleri arttırmak için işbirliğimizin devamı konusunda önemli adımlar attık” dedi.

“Yaşanabilir bir hayat için çabalıyoruz”

GOTS Regial Seminar’ın açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen GOTS Genel Müdürü Claduia Kersten de “Tekstil firmalarındaki ana konu sürdürülebilirlik olmalıdır. Tekstil firmalarının organik ürünler kullanması bizim hayatımızın bir parçası olmasını istiyor ve hayatımızın ve dünyamızın daha yaşanabilir bir hale gelmesi için çabalıyoruz” diye konuştu.GOTS’un kriterleri hakkında bilgi vermek ve kullanılması gereken maddeleri miktarlarını aktarmak için kürsüye gelen standart geliştirme ve kalite güvencesinden sorumlu Müdür Yardımcısı Sumit Gupta ise “Tekstilde kullanılan malzemelerin oranlarının belirlenmesi GOTS’un temel amacıdır. GOTS için kabul edilebilir ve kabul edilemez standartlar vardır. Belirlediğimiz standartlar dışında karışım ürünlerin kullanılması kabul edilemezdir çünkü bizler sürdürebilirliği olan ve organik ürünlerin kullanımından yanayız” diye belirtti.

“Etiket ve logolar yol göstermeli”

GOTS etiketlerinin nasıl kullanılması gerektiği yönünde bilgi veren, yanlış kullanımlardan kaçınılması gerektiğini bildiren GOTS Genel Müdürü RahulBhajekar, “Etiket ve logoların internet sitelerinde ya da ürünlerin üzerinde kullanılabilmesi için GOTS tarafından belgelendirilmiş ve tescillenmiş olması gerekmektedir. Etiketleme konusunda tüketiciye aktarmamız gereken asıl konu ürünlerin organik olduğunu anlatabilmektir” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

88. İzmir Enternasyonel Fuarı’nın bu yılki partner ülkesi Çin oldu.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Spor Kurulu Başkanı Yıldırım Kaya ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanlığı tar...

İzmir’de ilk defa düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından genç mucidin buluşmasına sahne olan FIRST, LEGO League Open International Turkey, dev bir törenle başladı. A...

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli başkanlığında, yeni yönetim kurulu açıklandı.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 33. Uluslararası İzmir Festivali 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 21.00’de AASSM’de yapılacak ''Gülsin Ona...

Ailesini siyanürle öldüren kimya öğrencisi çocuk kim? Ailesini siyanürle öldüren çocuk ve olayın özeti. Siyanürle annesini babasını öldüren çocuk nereli, olay nerede y...

Şef Ahmet Ünlü yönetimindeki TED Senfoni Orkestrası solist Dilek Türkan eşliğinde 19 Mayıs'ta İzmirli müzikseverlere eşsiz bir müzik ziyafeti sunacak.

Yazarlar
Website Security Test