Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZBAN işçileri maaşları ne kadar? İZBAN işçileri ne kadar zammı kabul etmedi?

7.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İZBAN işçileri maaşları ne kadar? Şimdiye kadar İZBAN yönetiminden ve grev kararı alan sendikadan maaşlar hakkında farklı rakamlar verildi. İZBAN işçileri ne kadar zam istiyor? İZBAN ne kadar maaş veriyor?

İZBAN işçileri ne kadar maaş alıyor? İZBAN işçilerinin, zam sonrası alacaklarını söyledikleri maaşla, İZBAN yönetiminin kamuoyuyla paylaştığı maaşlarda rakamlar farklı. 

İZBAN işçileri 10 Aralık 2018 tarihinde maaşlarının iyileştirilmesi için greve başlamıştı. İZBAN yönetiminin 27 Aralık 2018 tarihinde kamuoyuyla paylaştığı ve işçilerine önerdiği zam teklifi şöyleydi:

Ancak Demiryol-İş sendikası işçilerin maaşlarının 2 bin TL'ye geldiğini söylüyor. İZBAN yönetiminin mi, sendikanın rakamları mı, hangisi doğru? 

Son olarak gazeteci İsmail Saymaz, Twitter'daki kişisel hesabından, İZBAN'ın zam teklifini paylaşarak, "Bir süredir İZBAN'daki grevi takip ediyorum. Belediye ile sendikanın verdiği rakamlar örtüşmüyor. Sendika, maaşlarının 2 bin TL'ye geldiğini söylerken, İZBAN'a göre bu rakam 3500 ile 4100 arasında değişiyor. Bu verilerden hangisi doğru?" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir'e gelişiyle birlikte bir tartışma daha yaşanmıştı. Bazı çevreler İZBAN grevinin amacının saptırıldığını söylemiş ve grev kararı alan Demiryol-İş sendikası da bu yoruma tepki göstermişti. 

Eski DİSK Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko konuya ilişkin, “İZBAN Grevi amacından saptırıldı. Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir’de ulaşımın felç olması ve Büyükşehir’in beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir” şeklinde konuşmuştu. 

DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası ise, "İZBAN’da Demiryol-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı 10 Aralık 2018’den itibaren uygulanmaya başlanmış ve devam etmektedir. Grev, İşçilerin en haklı-meşru talepleri İZBAN İşvereni tarafından kabul edilmediği için devam etmektedir.

İZBAN’ın %50 ortağı durumunda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun işçilerin haklı taleplerine, Greve yaklaşımı şu ana kadar olumsuzdur. Kocaoğlu klasik bir işveren tavrı göstererek grev ve sendika düşmanlığı yapmaktadır. Kaldı ki geçtiğimiz yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı işletmelerde tediye ikramiye hakkı için dava açan 130 işçi işten çıkarılmıştır.

Eski DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun İZBAN Grevi ile ilgili olarak “İZBAN Grevi amacından saptırıldı. Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir’de ulaşımın felç olması ve Büyükşehir’in beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir” şeklindeki açıklamaları DİSK’in ilkelerinin, geleneklerinin ve tarihinin inkarıdır, işçi sınıfı mücadelesine ihanettir. Anlaşılan Kani Beko açıklamaları ile CHP’den milletvekili olmanın diyetini ödemek istiyor.

Aziz Kocaoğlu’nun ve Kani Beko’nun uzağa gitmelerine gerek yok. Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP’li Nurettin Sözen onlara da ders veriyor. “Grev olmayan bir toplumda yaşamaktansa, çöp yığınlarıyla demokrasi içinde, sendikası, toplu iş sözleşmesi, grevi olan bir düzende yaşamayı yeğlerim” diyor.

Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Priştina’ya baksınlar.

Nakliyat-İş Sendikası olarak İZBAN Grevleri ile her zaman dayanışma içerisinde olacağız." şeklinde yazılı bir açıklama yapmıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD)'ın bugün yapılan olağan genel kurulunda, 380 aktif üyeden 352 üyenin katılımıyla, 204’ünün oyunu alan Mustafa Aslan EGİAD'ın yeni...

TEB Aile Akademisi ile ülke genelinde yaklaşık 19 milyon kişiye finansal okuryazarlık eğitimleri veren Türk Ekonomi Bankası (TEB), İzmir İş Kadınları Derneği ve Karşıy...

ESHOT'ta grev var iddiası son dakika.

Sekretaryasını EGEV’in yürüttüğü İzmir Başkanlar Kurulu, yılın ilk toplantısında büyükşehir belediye başkan adaylarını dinleme kararı aldı. Başkanlar Kurulu, şubat ayı...

Geçen yıl 60 ülkeden 875 katılımcı firmayı 332 bin ziyaretçiyle buluşturan Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarı arasındaki ''Agroexpo Uluslararası T...

Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Meriç, 2019 yılının zorlu geçeceğini, atılacak adımların dikkatli seçilmesi uyarıs...

Dünya ticaretinden aldığı pay hızla artan E-Ticarette öne çıkan isimler Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği organizasyonunda 9 Ocak 2019 tarihinde Ege İhr...

Yazarlar
Website Security Test