Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZBAN işçileri maaşları ne kadar? İZBAN işçileri ne kadar zammı kabul etmedi?

7.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İZBAN işçileri maaşları ne kadar? Şimdiye kadar İZBAN yönetiminden ve grev kararı alan sendikadan maaşlar hakkında farklı rakamlar verildi. İZBAN işçileri ne kadar zam istiyor? İZBAN ne kadar maaş veriyor?

İZBAN işçileri ne kadar maaş alıyor? İZBAN işçilerinin, zam sonrası alacaklarını söyledikleri maaşla, İZBAN yönetiminin kamuoyuyla paylaştığı maaşlarda rakamlar farklı. 

İZBAN işçileri 10 Aralık 2018 tarihinde maaşlarının iyileştirilmesi için greve başlamıştı. İZBAN yönetiminin 27 Aralık 2018 tarihinde kamuoyuyla paylaştığı ve işçilerine önerdiği zam teklifi şöyleydi:

Ancak Demiryol-İş sendikası işçilerin maaşlarının 2 bin TL'ye geldiğini söylüyor. İZBAN yönetiminin mi, sendikanın rakamları mı, hangisi doğru? 

Son olarak gazeteci İsmail Saymaz, Twitter'daki kişisel hesabından, İZBAN'ın zam teklifini paylaşarak, "Bir süredir İZBAN'daki grevi takip ediyorum. Belediye ile sendikanın verdiği rakamlar örtüşmüyor. Sendika, maaşlarının 2 bin TL'ye geldiğini söylerken, İZBAN'a göre bu rakam 3500 ile 4100 arasında değişiyor. Bu verilerden hangisi doğru?" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir'e gelişiyle birlikte bir tartışma daha yaşanmıştı. Bazı çevreler İZBAN grevinin amacının saptırıldığını söylemiş ve grev kararı alan Demiryol-İş sendikası da bu yoruma tepki göstermişti. 

Eski DİSK Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko konuya ilişkin, “İZBAN Grevi amacından saptırıldı. Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir’de ulaşımın felç olması ve Büyükşehir’in beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir” şeklinde konuşmuştu. 

DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası ise, "İZBAN’da Demiryol-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı 10 Aralık 2018’den itibaren uygulanmaya başlanmış ve devam etmektedir. Grev, İşçilerin en haklı-meşru talepleri İZBAN İşvereni tarafından kabul edilmediği için devam etmektedir.

İZBAN’ın %50 ortağı durumunda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun işçilerin haklı taleplerine, Greve yaklaşımı şu ana kadar olumsuzdur. Kocaoğlu klasik bir işveren tavrı göstererek grev ve sendika düşmanlığı yapmaktadır. Kaldı ki geçtiğimiz yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı işletmelerde tediye ikramiye hakkı için dava açan 130 işçi işten çıkarılmıştır.

Eski DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun İZBAN Grevi ile ilgili olarak “İZBAN Grevi amacından saptırıldı. Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir’de ulaşımın felç olması ve Büyükşehir’in beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir” şeklindeki açıklamaları DİSK’in ilkelerinin, geleneklerinin ve tarihinin inkarıdır, işçi sınıfı mücadelesine ihanettir. Anlaşılan Kani Beko açıklamaları ile CHP’den milletvekili olmanın diyetini ödemek istiyor.

Aziz Kocaoğlu’nun ve Kani Beko’nun uzağa gitmelerine gerek yok. Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP’li Nurettin Sözen onlara da ders veriyor. “Grev olmayan bir toplumda yaşamaktansa, çöp yığınlarıyla demokrasi içinde, sendikası, toplu iş sözleşmesi, grevi olan bir düzende yaşamayı yeğlerim” diyor.

Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Priştina’ya baksınlar.

Nakliyat-İş Sendikası olarak İZBAN Grevleri ile her zaman dayanışma içerisinde olacağız." şeklinde yazılı bir açıklama yapmıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, kenti bilimde dünya ligine taşıyacak dev adımlar atıyor.

Ege-Koop, 35. yılında kent merkezi dışına çıkmaları zorunlu hale gelen iş yerleri için bir soluk olacak ''Ege-Koop Ege Ticaret Merkezi''ni kuruyor.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Baran’ın 1 Şubat 2019 tarihinde Amerika’da Stony Brook Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Samuel L. Stanley ile gerçekleştirdiği toplantı ardından, ...

İzmir elektrik kesintisi nerelerde olacak ne zaman bitecek 18 Mart 2019

İzmir Ticaret Borsası (İTB) önderliğinde hayata geçirilen Ege Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) 2018 yılı çalışmalarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen olağan ge...

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Çarşamba Toplantıları kapsamında CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’i ağırladı. İZSİAD üyelerinin soru...

Dünyanın en büyük ve en prestijli seyahat fuarı Berlin Uluslararası Turizm Fuarı’nda (ITB Berlin) İzmir rüzgârı esti. 6-10 Mart tarihlerinde düzenlenen 53. ITB Berlin ...

Yazarlar
Website Security Test