Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EGE-KOOP 30 yıl için 10 bin liraya elektrik sağlıyor

27.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

34 yıldır İzmir’de 12 projeye imza atan EGE-KOOP’un ilk “S.S.EGE-KOOP İzmir Elektrik Enerjisi Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi” basın toplantısı gerçekleştirildi. Basın toplantısında konuşan EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan “EGE-KOOP enerjinin öncelikli hedefi tüm hane halkının ihtiyacı olan elektriğe ucuz ve temiz bir şekilde ulaşabilmesidir” dedi.

EGE-KOOP, yeni projesiyle toplumun tüm kesimlerinin yararlanabileceği S.S. EGE-KOOP İzmir Elektrik Enerjisi Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi’ni kurdu. Bu kooperatife ortak olacak olan toplumun tüm kesimleri 30 yıl boyunca evinde, ofisinde, işyerinde, sanayi tesisinde kullanacağı elektrik bedelinin tamamını belirlenen limit içerisinde ücretsiz elde edecek, kullanmadığı miktarın ücretini de iade olarak alacak.

Yenilenebilir Enerji Kooperatiflerinin ne olduğunu açıklayan EGE-KOOP genel Başkanı Hüseyin Aslan, “ Kooperatifler, Ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar ve istekleri müşterek sahip olunan ve demokratik olarak kontrol edilen bir işletme yoluyla karşılamak üzere gönüllü olarak bir araya gelen insanların oluşturduğu özerk bir teşkilattır. Enerji Kooperatifleri tün dünyada uzun yıllardır uygulanan, yenilenebilir Enerji kullanımının artışı ile birlikte giderek yaygınlaşan yenilikçi bir enerji üretim metodudur” dedi.

S.S.EGE-KOOP İzmir Elektrik Enerjisi Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi’nin çalışma sisteminden bahseden Aslan, “EGE-KOOP 34 yıllık tecrübesi ve şimdiye kadar tamamlamış olduğu 30 bin konut güvenesi le güneş enerjisinden elektrik üretimini kooperatifçilik metoduyla yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda birçok farklı gelir grubundaki ev abonelerine, ticari abonelere yönelik enerji kooperatif modellerini oluşturmuştur. Aynı elektrik dağıtım bölgesinde bulunan en az 7 adet aynı tip elektrik abonesinin bir araya gelmesi ile elektrik kooperatifi kurulabilir” diye konuştu.

 

Ege’de 5 il yararlanacak

EGE-KOOP Enerji kooperatiflerinde Ege Bölgesi pilot bölge olarak seçildi. Aydın ve Manisa’da kira anlaşması yapılan yerler aracılığı ile İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla bölgelerinde yer alan tüm vatandaşlarımızı elektrik üretimine ortak etmeyi planlıyor. Öncelik pilot bölge olan Egede ancak bu projenin tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılması bekleniyor.

EGE-KOOP Enerji 10 bin TL katılım payı karşılığında tüm kooperatif üyelerine 30 yıl boyunca yılda 2 bin KWH elektrik kullanım hakkını sunmayı hedefleyen kooperatif modeli ile güneş enerjisinin tabana yayılması konusunda önemli bir misyon yükleniyor.

EGE-KOOP Danışma Kurulu Başkanı Öcal Uluç, Bitmeyen tükenmeyen ve en ucuz enerji yatırımı güneş enerjisi olduğunu belirtti ve “Bu proje hem tesisat bakımından hem de götürüsü bakımından çok fazla tasarruflu bir projedir. Bu projenin tüm Türkiye’ye yayılması gerekiyor. Çünkü biz ülke olarak ısınmaya, sulamaya çok fazla para harcayan bir ülkeyiz. Hükümet bu durumun önemini anladı ve bu kooperatiflere destek oluyor” diye konuştu.

EGE-KOOP kurucu üyelerinden Elektrik Elektronik Mühendisi Osman Karadoğan, “Güneş enerjisinin Türkiye’de tabana yayılmasının gerekli olduğunu ve bunun en önemli çözüm noktalarından bir tanesinin kooperatifçilik olduğunu söyledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Çeşme’den Yunanistan’ın başkenti Atina’ya Aegean Seaways’in düzenleyeceği feribot seferleri 30 Haziran 2019 Pazar günü düzenlenecek törenle başlayacak.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen Mükemmelliği Arayış Sempozyumu'nda dinleyiciler, tarihin izinde İzmir'e yolculuğa çıktı.

İZSU'dan yapılan açıklamaya göre 27 Haziran 2019 Perşembe günü İzmir'in Bornova ilçesindeki bazı mahallelerde su kesintisi olacak.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın katkıları, Eczacıbaşı Topluluğu’nun ...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den hayvan hakları savunucuları sevindirecek bir dönemi sona erdiren Fayton Devrini kapatan karar.

Festival startının verildiği basın toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, SİANJİ Otel Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, Festival Direktörü Gülsen Cengiz, F...

''Fikriye ve Latife'' Kuruluşun ve Kurtuluşun Hafızası Oyunu Konak Kemal Reis İlkokulu'na kütüphane oldu. Göztepe Rotary Kulübü iki perdelik müzikli tiyatro oyunundan ...

Yazarlar
Website Security Test