Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya karşıyakalılar günü nedir, Kaf Sin Kaf ne demek, Kırmızı Yeşil renklerin anlamı nedir

19.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya karşıyakalılar günü nedir? Kaf Sin Kaf ne demek? Kırmı Yeşil renklerin anlamı nedir?

Dünya karşıyakalılar günü nedir? Dünya Karşıyakalılar günü, karşıyaka spor klübünün kuruluş tarihi 1 kasım 1912 olmasına karşın taraftar tarafından 1912 yılını çağrıştıran 19.12 yani 19 aralık tarihinin kutlanması ile ortaya çıkmıştır. 

Karşıyaka taraftarı, 19 Aralık gününü 1912 yılına gönderme yapmak için ''Dünya karşıyakalılar günü'' olarak seçmiş ve bugüne özel etkinlikler ve kutlamalar düzenlemektedirler. 

Karşıyaka Spor Kulübü, İzmir'in 1912 yılında kurulan ilk spor kulübüdür.

"Kaf Sin Kaf" K.S.K harflerinin eski dilde okunuşudur. Renkleri yeşil-kırmızıdır. Karşıyaka Spor Kulübü armasının içinde ay-yıldız taşıma hakkına sahip olan üç kulüpten biridir. Kaf Sin Kaf'ın yerine bugün kısaca Kaf Kaf 'da denir.

Peki Kulübün yeşil-kırmızı renkli formasının yeşil ve kırmızı renkleri nereden geliyor? 

İşte Kaf Sin Kaf'ın yeşil kırmızı renklerinin hikayesi : 

Yıl 1912. Türk İmparatorluğu sıkıntı içerisindedir. Bu durum Karşıyaka’yı da fazlasıyla etkiliyor. Meşrutiyet ile gelen sevinç yerini hüzne bırakmış görünüyor. Çok değil birkaç yıl önce “Enver ile Niyazi, Allah yolladı sizi” nidalarıyla çınlayan sokaklarda fırtına öncesi sessizliği var. Sahil kahvelerinde Türkçe, İngilizce, Fransızca, İtalyanca gazeteler okunuyor. Atlı tramvayda seyreden Türk Beylerinin gerginliği yüzlerinden okunuyor. Rum ve Ermeni nüfusun bir kalkışma planı yaptığı kulaktan kulağa yayılıyor. Türk gençlerinin kanı kaynıyor; gidişat iyi değil; bir şey yapmalı…

Karşıyakalı Türk Gençlerinin liderlerinden Kadızade Zühtü Bey yakın arkadaşları Refik Civelek, Osman Nuri, Örnekköylü Hüseyin, Süreyya İplikçi ve ağabeyi Kadızade Raşit ile birlikte hafif yağmurlu bir günde, bir zeytin ağacının altında biraraya geldi. İşte bu atmosferde “Ne Yapmalı?” sorusuna cevap aradılar. İçlerindeki milli heyecan adeta bir yangın gibi ateş almıştı. Bir spor kulübü kurmaya karar verdiler. Spor sahalarında gâvur takımlara karşı mücadele vereceklerdi ve Türk Gençliğinde milli bilinci uyandıracaklardı.

Spor kulübünün adı Karşıyaka olacaktı. Renkleri yeşil ve kırmızı olsun dediler. Yeşili İslamiyeti, kırmızısı Türklüğü işaret ediyordu. Kulübün adının Osmanlı Türkçesinde yazılışı olan Kaf-Sin-Kaf bir anda Türk Gençliği arasında slogana dönüştü. Bugün de Karşıyaka tribünlerinde gururla söylenen Kaf-Sin-Kaf tezahüratını o günlerde ilk olarak Mustafa Cemal Ahmet Umar Bey söyledi ve kitlelere yaydı. Türk muhitlerinden akın akın gençler Kaf-Sin-Kaf’a katılıyordu. Türk milliyetçisi gençler yeşil-kırmızı üzerine, Kuran, bayrak ve silah üzerine bağlılık yemini verdiler. Artık ölmek vardı lakin dönmek yoktu.

Zühtü Bey ve arkadaşları, topluluğu daha da geniş kitlelere ulaştırmak için İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne başvurdular. Cemiyet’te Kaf-Sin-Kaf’a bir oda tahsis edildi. Kaf-Sin-Kaf’ın odası Karşıyaka’nın milliyetçi gençleri ile dolup taşıyordu. Cemiyet’in hukuk müşavirliği kanalı ile Vilayet’e başvuru yapıldı. Böylece takvimler 1 Kasım 1912’yi gösterdiğinde Karşıyaka Spor Kulübü resmen kuruldu. O sıralarda İzmir’de Rum, Ermeni ve İngiliz futbol takımları cirit atıyordu. Hepsi de küstah oyunculardan oluşmaktaydı. İzmir’deki stadyumlar dahi onların malıydı. Şeyh Hüsnü Tonak, Tahir Bor, Fikri Altay, Raşit Kadızade, Süreyya İplikçi ve Sezai Çullu önderliğinde Hacı Ziya Bey’in Karşıyakalı gençlere tahsis ettiği büyük köşk kulüp binası yapıldı ve Omiros’un tarlası olarak bilinen yer temizlenerek Kaf-Sin-Kaf’ın ilk futbol sahası inşa edildi.

15 Mayıs 1919’da İzmir’in üzerine kâbus gibi çöken Yunan işgali Karşıyaka’yı da ziyadesiyle etkiledi. Rumların Karşıyaka’daki Türklere ve Türklerden yana tavır koyan Levanten ailelere yönelik baskıları gün geçtikçe artmaya başladı. Zühtü Işıl önderliğinde birçok Kaf-Sin-Kaf üyesi Milli Mücadele’ye katılmak için Anadolu’ya geçti.

Yunan Kralı Konstantin’in 30 Mayıs 1921’de Karşıyaka’ya gelerek İplikçizade Köşkü’ne Türk Bayrağı’nı çiğneyerek girmesi Türk Gençleri için bardağı taşıran son damla oldu. Kaf-Sin-Kaf üyesi gençler İstanbul’dan ve Türk yanlısı büyük Levanten ailelerin desteği ile İtalya’dan gelen silahları Anadolu’ya kaçırmada büyük rol oynadılar. Bugün Karşıyakalılar arasında bir slogana dönüşen “Biz Karşıyakalıyız” sözünün tarihi de o günlere uzanır. Anadolu’ya silah kaçıran Karşıyakalı gençler yazılı ve sözlü tüm gizli haberleşmelerinde parola olarak “Biz Karşıyakalıyız” sözünü kullanıyorlardı. Böylece İzmir’in Türk tarafından geldiklerini ve Milli Mücadele’ye silah yardımı getirdiklerini bu parola ile irtibatta oldukları Kuvva-i Milliye güçlerine iletmiş oluyorlardı.

Karşıyaka’nın acılı bekleyişi 9 Eylül 1922 tarihine kadar sürdü. O gün Menemen tarafından büyük bir duman kalktı havaya. Kaf-Sin-Kaf üyeleri müjdeyi verdi: “Bizimkiler geliyor!” Kurmay Albay Suphi Kula komutasındaki 14. Süvari Tümeni, İzmir’e kuzeyden sarkarak Menemen ve Karşıyaka’yı kurtardı. Karşıyaka’ya ilk giren dört Türk süvarisi içinde K.S.K’nin kurucusu Teğmen Zühtü Işıl Bey, Binbaşı Zekai Kaur ve Alaybey semtinin simgesi Bombacı Ali Çavuş da vardı. İzmir’i kurtaran büyük komutanlardan Fahrettin Altay Paşa’nın Karşıyaka’ya gelişi de büyük bir sevince yol açtı. Çünkü paşa da Karşıyakalıydı ve gözyaşları içerisinde dörtnala girdiği Karşıyaka’da annesi Hayriye Hanım’a kavuşmuştu.

10 Eylül 1922’de ise İzmir Halaskâr Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı bağrına basıyordu. Karşıyakalı subaylar Gazi Paşa’ya Yunan Kralı Konstantin’in yaptığı densizliği anlattılar ve geceyi Karşıyaka’da İplikçizade Köşkü’nde geçirmesini istediler. Gazi Paşa onları kırmadı. Karşıyakalıların büyük sevgi gösterileri eşliğinde İplikçizade Köşkü’nün önüne geldi. Karşıyakalı gençler Türk Bayrağına yapılan terbiyesizliği unutmamışlardı. Bu nedenle köşkün girişine büyük bir Yunan Bayrağı serdiler ve Gazi Paşa’nın Yunan Bayrağını çiğneyerek köşke girmesini arzu ettiler. Gazi Paşa, Karşıyaka’nın vatansever evlatlarına tebessümle baktı ve tarihe geçen şu sözler mübarek ağızlarından döküldü:

 

 

“O geçmişte hata etmiş. Bir milletin istiklalinin timsali olan bayrak çiğnenemez. Ben O’nun hatasını tekrar edemem. Beyler biz üzerimize düşen görevi yerine getirdik, şimdi sıra sizde Kaf-Sin-Kaf’ı tekrar harekete geçirin!” O gece İplikçizade Köşkü’nde onuruna verilen yemeğe K.S.K. yöneticileri de davetlidir. Kurtuluş Savaşı nedeniyle Spor faaliyetlerini durduran kulübün yeniden faaliyete geçirilmesi emrini vermiştir.

Gazi, 13 Ekim 1925’de kulübü ziyaret ettiğinde kulüp şeref defterine şöyle yazar; “Karşıyaka Spor Kulübünde karşı karşıya bulunduğum gençlik iftihar’a çok şayandır… Bu gençlik muvacehesinde istikbalin kuvvet-i saadeti ne bariz görülmektedir.”

Atatürk’ün K.S.K.’yi ikinci ziyaretinde K.S.K. Şeref defterine yazdıkları ise şöyledir; “Bu defaki ziyaretimde geçen aylar da masarrıf ve mesai hizmetin kıymetli asarını gördüm. Teşekkür ve tebrik ederim.” Gazi Mustafa Kemal (24 Haziran 1926)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

DJ Berke Yurdakul sevenlerini Alaçatı'ya davet etti.

Seferihisar ve Urla'da yapılması planlanan balıkçı barınaklarına ilişkin valilikten onay geldi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 54. Lastik, Akümülatör ve Motosiklet Grubu üyeleri, 17 Haziran ''Dünya Motosikletle İşe Gitme Günü'' dolayısıyla Alsancak vapur iskelesi önü...

İzmir'de 20 Haziran Perşembe günü su kesintisi olacak ilçeler hangileri? Hangi ilçede perşembe günü su kesintisi olacak?

İzmir'de musluk ve şebeke suyu ile ilgili whatsapp'tan yayılan mesaj için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi. Bugün (17 Haziran 2019 Pazartesi) musluk suy...

İzmir esnafı, 15 -16 Haziran’da üniversite sınavına girecek olan öğrencilere güzel bir jest yapmaya hazırlanıyor. İzmir'deki fotoğrafçı esnafından YKS'ye girecek adayl...

ELİDAŞ’ta gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın ardından ilk Yönetim Kurulu Toplantısı İzmir Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda ...

Yazarlar
Website Security Test