Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sürdürülebilir enerji konferansında jeotermal kaynakların önemi vurgulandı

28.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sürdürülebilir enerji konferansında jeotermal kaynakların önemi vurgulandı.

“Türkiye, bölgesel ısıtma ile
enerjide çığır açabilir”

ENGİN TATLIBAL
İzmir’de yaşayan insanlar, evlerini başka bir semte taşımak istediklerinde ilk tercihlerden biri genellikle Balçova olur. Nedenini sorduğunuzda tek kelimelik bir yanıt alırsınız: Jeotermal. Gerçekten de İzmir’in Balçova ilçesinin ciddi bir bölümünde yaşayan insanlar, yıllardır oldukça uygun ücretler karşılığında bölgesel ısıtma sistemlerinin Türkiye’deki en başarılı örneği olan jeotermal enerjiden faydalanıyorlar. Çok da mutlular.


Geçtiğimiz hafta İzmir’de tam da bu konuda dünyanın önde gelen ülkelerinden Danimarka’nın Türkiye’deki misyonları ve biz dizi kurum tarafından önemli bir konferans düzenlendi. “Sürdürülebilir ve Enerji Verimli Bir Gelecek İçin Bölgesel Enerji Sistemleri” başlığını taşıyan ve 27 Kasım 2018 Salı günü Swissotel’de gerçekleşen konferansta Balçova’da başarılı bir örneğini yıllardır yaşadığımız bölgesel ısıtma sistemleri, enine boyuna masaya yatırıldı. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Danimarka Bölgesel Isıtma Kurulu (DBDH) ve Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen konferansa Türkiye ve Danimarka Enerji Bakanlıkları, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği de (ENSİA) kurumsal destek verdi.

Konferansın açılışında Danimarka’nın İstanbul Başkonsolosu Anette Galskjot çok net bir ifade kullandı: “Danimarka olarak amacımız, yenilenebilir enerjide dünya şampiyonu olmak!” Galskjot, bunun için neler yaptıklarını özetledi ve şöyle konuştu: “Hükümetimiz bu konuda oldukça kararlı adımlar attı ve atıyor. 2030 itibariyle enerjide kömür kullanımını tamamen bırakmayı hedefliyoruz. Danimarka’nın şehirlerini ısıtmak için harcadığımız enerjinin yüzde 60’ını bölgesel ısıtma sistemlerinde kullanıyoruz. Yapılan çalışmalar, Türkiye’nin de ciddi bir oranda bölgesel ısıtma sistemlerini kullanabileceğini gösteriyor.”
Gerçekten de bilhassa kuzey ve batı bölgeleri faylarla kaplı olan Türkiye, ciddi bir jeotermal potansiyele sahip. İZKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Yavuz da bu konunun altını çizdi: “İzmir, yenilenebilir enerji sektöründe yerini kanıtlamış bir şehir. Biz de 2023’e kadar olan bölge planlarımızda yenilenebilir enerjiye ağırlıklı yer veriyoruz. Konuyla ilgili üniversite sanayi işbirliklerini de destekleyeceğiz.”
Konferansın açılış bölümünün konuklarından AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Bölüm Başkan Yardımcısı Mustafa Kenan Yılmaz da, son 16 yıl içinde Türkiye’nin yenilenebilir enerjide kurulu gücünün dört kat arttığının altını çizdi. Yılmaz, “Jeotermal enerji konusunda önemli açılımlarımız var. ‘Sıfır Atık’ projemizi çok önemsiyoruz ve bu süreç de olgunlaşma dönemine girmiş bulunmaktadır” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ise Türkiye’nin mevcut durumu ve yapılabilecekler hakkında yaptığı aydıntıcı açılış konuşmasında “Türkiye’nin enerji ihtiyacı, gelişmiş ülkelere oranla çok daha hızlı artmaktadır. Birincil Enerji Yoğunluğu Endeksi’nde yüzde 1,65 oranında iyileşme sağladık. Ancak hala önemli ölçüde enerji tasarrufu potansiyelimiz var. Verimliliği çok daha fazla artırabilecek bir durumdayız. Bu potansiyeli değerlendirmek, sürdürülebilir bir kalkınmanın hen önemli başlıklarından birini oluşturuyor. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’ndaki 55 madde ile 2023 yılı birincil tüketiminin yüzde 14 daha az olması öngörülmektedir. Bu anlamda bölgesel ısıtma sistemleri, önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Zira konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 80’i, ısıtma veya soğutmada kullanılmaktadır” diye konuştu.
Gerek Türk, gerek Danimarkalı tüm konuşmacıların ortak olarak altını çizdikleri nokta ise, Balçova’da yıllardır başarıyla uygulanan jeotermal bölgesel ısıtma sisteminin Türkiye için oldukça güzel bir örnek olduğuydu. İthalatımızın dörtte birlik kalemini oluşturan enerji, dış ticaret açığımızın önemli sebeplerinden biri. Satın aldığımız veya ürettiğimiz enerjinin de yine dörtte birini ısıtma veya soğutma amacıyla konutlarda kullanıyoruz. “Yerli ve milli” bir enerji kaynağı olan jeotermal suları bölgesel ısıtma sistemleri ile kullanmak, Türkiye’nin belki de en faydalı “mega projesi” olabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO), dünya kruvaziyer sektörünün en büyük buluşma noktası olan ABD Miami’deki 2019 Seatrade Cruise Global Fuarı’ndan güzel haberlerle döndü...

Medicalpark ve Mövenpick Hotel’in birlikte düzenledikleri kent söyleşilerinin bu ayki konuğu gazeteci, yazar, araştırmacı ve tarihçi Yaşar Aksoy idi. İzmir’in Yunanlıl...

İzmir Karşıyaka nöbetçi eczaneler 11 nisan 2019 Perşembe

Türkiye genelinde konut kredi faiz oranları düşmeye devam ederken, inşaat sektörüne erken bahar geldi. Geçtiğimiz yıl 2.74’e kadar yükselen konut kredi faizleri şu an ...

Dünyanın en eski festivallerinden biri olan, baharın gelişi ve yeniden doğuş anlamına gelen “Holi” kelimesinden alan Holifest, 20 Nisan İzmir Arena’ ya geliyor!

İzmir Başkanlar Kurulu, Nisan ayı toplantısında seçim sonrası gündemi ekonomiye çevirme mesajı verdiler.

Cem Yılmaz İzmir'de Fuar Açıkhava’da ‘Diamond, Elite, Platinum Plus’ gösterisini sergileyecek. Cem Yılmaz İzmir'e ne zaman geliyor? Cem Yılmaz İzmir Diamond Elite, Pla...

Yazarlar
Website Security Test