Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seferihisar’da mandalina sezonu uzadı

16.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Seferihisar’da Soğuk Hava Deposu’nun açılışına halk yoğun ilgi gösterdi.

Seferihisar Belediyesi, mevcut tarım politikaları nedeniyle üretim ve tüketimde yaşanan zorluklara karşı “Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışıyla hayata geçirdiği tarım politikalarının ve çözüm yöntemlerinin en güzel örneklerini, Tarım Şenliği’nde sergilemeye başladı. 4 gün sürecek etkinliğin ilk gününde, ilçedeki üreticilerin en önemli eksiklerinden biri olan ve kısa bir süre önce tamamlanan Soğuk Hava Deposu’nun açılışı yapıldı. Seferihisar Belediyesi’nin desteği ve Doğanbey Kooperatifi’nin başvurusuyla, “Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi” programı kapsamında %50 hibe desteğiyle hayata geçirilen Soğuk Hava Deposu 1 milyon 200 bin liraya mal oldu. 7,6 dönüm arazi üzerine kurulan depo, 700 m2 kapalı alan, 4 oda ve 1575 m3 soğuk hava kapasitesine sahip. Depo öncelikli olarak mandalinanın raf ömrünü uzatmak için kullanılacak. Ayrıca soğuk havadan ilçedeki balıkçılar ve diğer meyve-sebze üreticileri de faydalanacak.

Başkan Soyer; “20 yılda Neler Neler Değişti Ama…”

Tesisin açılışından önce Doğanbey Kooperatifi Başkanı Tuncay Topuz tarafından tesisin yapım süreci ve özellikleriyle ilgili bir açılış konuşması yapıldı. Yine açılışta konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bizim için bugün bir bayram başlıyor. 4 gün boyunca 9,5 yıldır tarımla ilgili yaptıklarımızı en rafine, en süzülmüş, en özel örneklerini kamuoyuyla paylaşacağız”, diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Dört günlük bayramımızı Soğuk Hava Deposu’nun açılışıyla başlatıyoruz. Bu tesisin çok önemli bir anlamı var, bu da ürünün ömrünü uzatmak. Bunun çok değerli olduğunu düşünüyoruz çünkü 20 yıldır mandalinanın fiyatı değişmiyor. 50 kuruşla 1 lira arasında bir fiyatı var. Çok üzücü bu tabloya karşı yapılacak temel işlerden biri, ürünün raf ömrünü uzatmak. Yani mandalina sezonu bittiğinde de ürünün pazarlama gücünün olmasını sağlamak. Ürünü sanayi ürününe dönüştürmek yani katma değerini büyütmek lazım. Rekabet gücünü arttırmak için bunlara kafa yoruyoruz. İnşallah bu tesis bundan sonra üreticimizin daha çok para kazanmasını mümkün hale getirir. Soğuk Hava Deposu tüm üreticilerimize açık olacak. Sadece mandalina için değil başka ürünler içinde kullanılabileceğiz. Bu tesisin yapımında büyük emekleri olan Doğanbey Kooperatifimize, çok değerli başkanı Tuncay Topuz’a, ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’na çok teşekkür ediyorum. Seferihisar’a hayırlı uğurlu olmasını ve bol kazançlar getirmesini diliyorum”

Lavanta Fotoğrafları Sergisi Açıldı

Fotoğraf sanatçıları Petek Çakaloz, Aysun Ormanlı, Muhsin Ağaya, Niyazi Tunçel ve Engin Yavuz tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan sergi Çağan Irmak Salonu’nda açıldı.

Tarım Şenliği’nin ilk günü Lavanta Fotoğrafları Sergisi açılışıyla devam etti. Seferihisar Belediyesi’nin, Turgut Köyü’nde alternatif ürün olarak sunduğu lavanta bahçesinde, fotoğraf sanatçıları Petek Çakaloz, Aysun Ormanlı, Muhsin Ağaya, Niyazi Tunçel ve Engin Yavuz tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan sergi Çağan Irmak Salonu’nda açıldı. Sergi Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak.

Mandalinalı Yemek, Tatlı ve Hediyelik Eşya Yarışmaları Gerçekleşti

Seferihisar Belediyesi ve İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği işbirliğiyle Seferihisar’ın coğrafi işarete sahip mandalinasıyla ilgili düzenlenen yarışmalar gerçekleştirildi.

Serginin ardından ise Seferihisar’ın coğrafi işarete sahip mandalinasıyla ilgili düzenlenen yarışmalar gerçekleştirildi. Seferihisar Belediyesi ve İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği işbirliğiyle  “En İyi Mandalinalı Yemek ve Tatlı”, Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri jüriliğinde ise “En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarımı” yarışmaları yapıldı. En İyi Mandalinalı Yemek birinciliğini “Mandalinalı Sarma” yemeğiyle Ayşegül Ulu, En İyi Mandalinalı birinciliğini Mandalinalı Nilüfer Tatlısı isimli tatlısıyla Ezgi Akbulut kazandı. En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarımı yarışmasının birincisi ise “Hayata Bağlan” ismini verdiği tasarımıyla Nurgül Saltık oldu. Kazananlar ödüllerini 18 Kasım Pazar günü gerçekleşecek 19. Mandalina Şenliği’nde alacak.

Pazar Günü Mandalina Şenliği

Türk Patent Enstitüsü tarafından “Seferihisar Mandalinası” olarak coğrafi işaret verilerek tescillenen satsumanın hasat dönemi yine büyük bir coşkuyla kutlanacak. 19.kez düzenlenecek şenlik kapsamında birbirinden renkli etkinlikler yapılacak ve her yıl olduğu gibi, en iyi mandalina üreticisi ve bir yıl boyunca Seferihisar’ın yüzü olacak Mandalina Kral ve Kraliçesi seçilecek. Ayrıca etkinlikte Tepecik Senfoni Orkestrası bir konser verecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ankara Çubuk’taki şehit cenazesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı binlerce İzmirlinin katılımıyla protesto edildi.

Konuk yazarımız Prof. Dr. Tülay Özüerman, GÖZLEM için yazdı.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar (Koruncuk) Vakfı'nca eğitim hakkı risk altındaki kız çocuklarına hizmet vermek amacıyla hayırseverlerin katkılarıyla inşa edilen çocu...

Genç Başarı Vakfı tarafından her yıl düzenlenen ‘GençBizz Projesi’ kapsamında İzmir Bilfen Liseleri öğrencileri kurdukları Bilfix şirketi ile insanların “Ücretli Poşet...

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO), dünya kruvaziyer sektörünün en büyük buluşma noktası olan ABD Miami’deki 2019 Seatrade Cruise Global Fuarı’ndan güzel haberlerle döndü...

Medicalpark ve Mövenpick Hotel’in birlikte düzenledikleri kent söyleşilerinin bu ayki konuğu gazeteci, yazar, araştırmacı ve tarihçi Yaşar Aksoy idi. İzmir’in Yunanlıl...

Türkiye genelinde konut kredi faiz oranları düşmeye devam ederken, inşaat sektörüne erken bahar geldi. Geçtiğimiz yıl 2.74’e kadar yükselen konut kredi faizleri şu an ...

Yazarlar
Website Security Test