Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tito rejiminden kaçtılar 'Yeni İnci' markasını kurdular

16.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

En fazla inovasyon üreten yerli iç giyim markası olan Yeni İnci, kadınların desteğini yanına alarak, tüketicisiyle birlikte ve el ele ürün geliştirme başarısını da taçlandırarak kutluyor. Elli dört yıllık geçmişinde onlarca kalem ürün barındıran Yeni İnci, kurucularının Yugoslavya’daki Tito rejiminden Türkiye’ye kaçmasıyla başlayan öyküsünü, tüm dünyaya bakın nasıl yaymış…

 

Ömer Kahyacıoğlu’nun 1964 yılında, 30 metrekarelik küçük bir tuhafiye dükkânında temellerini attığı Yeni İnci markası, 54 yıl sonra bile tuhafiyelerde var olma geleneğini sürdürüyor. Yugoslavya’daki Tito rejiminden kaçarak Türkiye’ye göç eden, terzi atalarının yetenek mirasını alan, küçük bir tuhafiye dükkânında başlayan ve dönemin koşullarına göre en kaliteli malzemeleri kullanmasıyla Yeni İnci etiketli ürünleri büyük rağbet gören marka, 1979 yılında Ömer Kahyacıoğlu, Selahattin Kahyacıoğlu ve Kamuran Atakan ortaklığıyla devleşiyor.

1990’lı yıllardaki ithalat akımını arkasına alan Yeni İnci yetkililerinin, Fransa’dan hammadde, özellikle de dantel getirmesiyle başlayan dönem, markanın mevcudiyetinin dönüm noktası oluyor. Dönemin en kaliteli dantellerini ithal ederek ürettikleri kaliteli ürünleri, uygun fiyatlara satmaya başlayarak da bir Yeni İnci geleneği başlatıyorlar.

 

Türkiye’den başka 25 ülkede daha Yeni İnci ürünleri giyiliyor

Yeni İnci Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Atakan, yaptığı açıklamada; "Elli dört yıllık marka mirasımızı, yurtdışı ve Türkiye'deki üretim gücümüzü artırarak, iç giyim tasarım ve üretiminde ilelebet var olarak sağlamlaştırmak istiyoruz. Yıllık 3 milyon 500 bin adet üretim kapasitemiz var. Bunun yüzde 60'ı iç piyasada, yüzde 40'ı ise 25 ülkeye ihraç ediliyor. Elli dört yıldır sektörde birçok ilke imza attık; popo kaldıran külot, -normal sütyenler 85 gramken- 30 gram ağırlığındaki hafif sütyenler, 75-90 beden arasında dört farklı cup, 95 ve 100 beden sütyenler, erkek korsesi fit boxer, protez sütyen ve meme, popo kaldıran ya da kalçayı büyük gösteren külot, ilk büyük beden ürünler, göğsü büyük gösteren sütyen, erkekler için göbek korsesi fark yaratan ürünlerimiz ve yeniliklerimiz arasında oldu. 2000’li yıllarda Türkiye’de büyük beden üretimi yapılmıyordu. Beden aralığının geniş olması ve üretiminin zorluğu, büyük beden üretimin yapılmasının önünde engel duran sebeplerdendi. Biz buna da aldırmadık ve tüketicimizi düşünerek büyük beden üretimimizi başlattık.” dedi.

 

Yeni İnci için üretim yapacak girişimcilere tezgâh açıyorlar

Yeni İnci Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Atakan, tekstil alanında girişimci olmak isteyenlere sağladıkları imkânları da şu sözlerle ifade etti:  “İki fabrikamız dışında İstanbul’da yedi adet daha üretim tesisimiz var. Toplamda 25 bin metrekare alanda üretim yapıyoruz ve buralarda 500 kişi çalışıyor. İç çamaşırı üretimi kolay bir iş değil ve kalifiye elaman açığı var. Biz buna hem girişimciyi desteklemek hem sektöre yeni insanlar kazandırmak adına, işi bilen ancak kendisine tesis kuracak sermayesi olmayan kişilere teşvik vererek bir çözüm ürettik. Bu kişilerin tesis kuracakları yerleri tutup, makinelerini biz alıyoruz. Belli bir noktaya geldiklerinde de geri ödeme yapmaya başlıyorlar. İş kaygısı taşımadan ömür boyu kapasiteleri Yeni İnci markasına çalışıyor, aynı zamanda da kendi işlerini kurmuş oluyorlar. Böylece Yeni İnci markasının üretim ağı da genişliyor.”

Atakan, sözlerini ise şöyle noktalıyor: “Yeni İnci artık benim ya da ailemin markası değil. Yeni İnci markası artık Türkiye’nin markası. Türkiye için bir değer. Bu sebeple her geçen gün üretim hacmimizi artırmayı hedefliyoruz.”

 

 

RAKAMLARLA VE BİLİNMEYENLERİYLE YENİ İNCİ

Yurt dışında, etiketiyle dahi taklit ediliyor.
Türkiye’de büstiyeri üreten ilk Türk markası.
2001 yılında, halen genel merkez olarak kullanılan Bayrampaşa’daki 8 bin metrekarelik tesis satın alındıktan sonra Yeni İnci’nin gelişimi hızlandı.
3 milyon 500 bin adet yıllık üretim hacmine sahip. Bu rakamın yüzde 60’ını iç piyasaya veriyor, yüzde 40’ını da yurt dışına ihraç ediyor. Her yıl bir önceki yılın yüzde 10’u üzerine satış hedefi koyuyor.
25 farklı ülkeye ihracat yapıyor.
Yurt dışında var olduğu ülkelerde Yeni İnci tabelasıyla mağazalar açılıyor.
Türkiye’de pop-up denilen alt iç çamaşırını ilk üreten marka. Popo kaldıran külot, 85 yerine 30 gram ağırlığındaki hafif sütyenler, 95-100 beden sütyenler, erkek korsesi, meme kanseri geçirmiş kadınlar için protez sütyen ve meme, popo kaldıran/kalçayı büyük gösteren külot, ilk büyük beden ürünler, göğsü büyük gösteren sütyen, erkekler için göbek korsesi, ilk kez üreterek fark yarattığı ürünler.
Büyük beden ürünlerini ithallerin dörtte bir fiyatına tüketiciye sunuyor.
25 farklı korse üretimi yapıyor; meme kanseri sebebiyle göğsünü aldırmış kadınlara, ithal markalardan daha hafif protez meme üretiyor.
Sadece kadınlar değil yetişkin erkekler ve kız-erkek çocuklar da Yeni İnci ürünlerini giyebiliyor.
Terletmeyen ve normal standartlardan üçte bir daha hafif sütyenler üretiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ocak ayı sonu itibarıyla 12 aylık cari denge rakamları, cari açık rakamları belki de 20 milyar doların altına düşecek. Türkiye,...

Şeker-İş Sendikası, Türkiye’nin naylon poşet gündemine son noktayı koydu. 1 Ocak’ta uygulaması başlayan ücretli poşete alternatif biyopoşet çözüm önerisini getiren Sen...

Dünya’nın çeliği Türkiye’de test ediliyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin ortakları arasında yer aldığı MATİL Malzeme Test ve İnovasyon Labo...

31 Mart 2019'daki yerel seçimlerden sonra Türkiye ekonomisi nasıl olacak? Ekonomist Emin Çapa yorumladı. Emin Çapa, enflasyon, işsizlik ve faizlere ilişkin konuşurken,...

2018 yılında Türkiye'ye yatırımı en çok artan ülke ve ülkemize en çok yatırım yapan ülkeler belli oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılında ülkemize...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre işsizlik, 2018 Kasım ayında 2017 Kasım ayına göre 2 puan arttı.

2019'un Ocak ayında bütçe 5 milyar TL açık verdi. Gelirler 97 milyar lira, giderler 91,9 milyar lira oldu.

Yazarlar
Website Security Test