Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tito rejiminden kaçtılar 'Yeni İnci' markasını kurdular

16.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

En fazla inovasyon üreten yerli iç giyim markası olan Yeni İnci, kadınların desteğini yanına alarak, tüketicisiyle birlikte ve el ele ürün geliştirme başarısını da taçlandırarak kutluyor. Elli dört yıllık geçmişinde onlarca kalem ürün barındıran Yeni İnci, kurucularının Yugoslavya’daki Tito rejiminden Türkiye’ye kaçmasıyla başlayan öyküsünü, tüm dünyaya bakın nasıl yaymış…

 

Ömer Kahyacıoğlu’nun 1964 yılında, 30 metrekarelik küçük bir tuhafiye dükkânında temellerini attığı Yeni İnci markası, 54 yıl sonra bile tuhafiyelerde var olma geleneğini sürdürüyor. Yugoslavya’daki Tito rejiminden kaçarak Türkiye’ye göç eden, terzi atalarının yetenek mirasını alan, küçük bir tuhafiye dükkânında başlayan ve dönemin koşullarına göre en kaliteli malzemeleri kullanmasıyla Yeni İnci etiketli ürünleri büyük rağbet gören marka, 1979 yılında Ömer Kahyacıoğlu, Selahattin Kahyacıoğlu ve Kamuran Atakan ortaklığıyla devleşiyor.

1990’lı yıllardaki ithalat akımını arkasına alan Yeni İnci yetkililerinin, Fransa’dan hammadde, özellikle de dantel getirmesiyle başlayan dönem, markanın mevcudiyetinin dönüm noktası oluyor. Dönemin en kaliteli dantellerini ithal ederek ürettikleri kaliteli ürünleri, uygun fiyatlara satmaya başlayarak da bir Yeni İnci geleneği başlatıyorlar.

 

Türkiye’den başka 25 ülkede daha Yeni İnci ürünleri giyiliyor

Yeni İnci Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Atakan, yaptığı açıklamada; "Elli dört yıllık marka mirasımızı, yurtdışı ve Türkiye'deki üretim gücümüzü artırarak, iç giyim tasarım ve üretiminde ilelebet var olarak sağlamlaştırmak istiyoruz. Yıllık 3 milyon 500 bin adet üretim kapasitemiz var. Bunun yüzde 60'ı iç piyasada, yüzde 40'ı ise 25 ülkeye ihraç ediliyor. Elli dört yıldır sektörde birçok ilke imza attık; popo kaldıran külot, -normal sütyenler 85 gramken- 30 gram ağırlığındaki hafif sütyenler, 75-90 beden arasında dört farklı cup, 95 ve 100 beden sütyenler, erkek korsesi fit boxer, protez sütyen ve meme, popo kaldıran ya da kalçayı büyük gösteren külot, ilk büyük beden ürünler, göğsü büyük gösteren sütyen, erkekler için göbek korsesi fark yaratan ürünlerimiz ve yeniliklerimiz arasında oldu. 2000’li yıllarda Türkiye’de büyük beden üretimi yapılmıyordu. Beden aralığının geniş olması ve üretiminin zorluğu, büyük beden üretimin yapılmasının önünde engel duran sebeplerdendi. Biz buna da aldırmadık ve tüketicimizi düşünerek büyük beden üretimimizi başlattık.” dedi.

 

Yeni İnci için üretim yapacak girişimcilere tezgâh açıyorlar

Yeni İnci Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Atakan, tekstil alanında girişimci olmak isteyenlere sağladıkları imkânları da şu sözlerle ifade etti:  “İki fabrikamız dışında İstanbul’da yedi adet daha üretim tesisimiz var. Toplamda 25 bin metrekare alanda üretim yapıyoruz ve buralarda 500 kişi çalışıyor. İç çamaşırı üretimi kolay bir iş değil ve kalifiye elaman açığı var. Biz buna hem girişimciyi desteklemek hem sektöre yeni insanlar kazandırmak adına, işi bilen ancak kendisine tesis kuracak sermayesi olmayan kişilere teşvik vererek bir çözüm ürettik. Bu kişilerin tesis kuracakları yerleri tutup, makinelerini biz alıyoruz. Belli bir noktaya geldiklerinde de geri ödeme yapmaya başlıyorlar. İş kaygısı taşımadan ömür boyu kapasiteleri Yeni İnci markasına çalışıyor, aynı zamanda da kendi işlerini kurmuş oluyorlar. Böylece Yeni İnci markasının üretim ağı da genişliyor.”

Atakan, sözlerini ise şöyle noktalıyor: “Yeni İnci artık benim ya da ailemin markası değil. Yeni İnci markası artık Türkiye’nin markası. Türkiye için bir değer. Bu sebeple her geçen gün üretim hacmimizi artırmayı hedefliyoruz.”

 

 

RAKAMLARLA VE BİLİNMEYENLERİYLE YENİ İNCİ

Yurt dışında, etiketiyle dahi taklit ediliyor.
Türkiye’de büstiyeri üreten ilk Türk markası.
2001 yılında, halen genel merkez olarak kullanılan Bayrampaşa’daki 8 bin metrekarelik tesis satın alındıktan sonra Yeni İnci’nin gelişimi hızlandı.
3 milyon 500 bin adet yıllık üretim hacmine sahip. Bu rakamın yüzde 60’ını iç piyasaya veriyor, yüzde 40’ını da yurt dışına ihraç ediyor. Her yıl bir önceki yılın yüzde 10’u üzerine satış hedefi koyuyor.
25 farklı ülkeye ihracat yapıyor.
Yurt dışında var olduğu ülkelerde Yeni İnci tabelasıyla mağazalar açılıyor.
Türkiye’de pop-up denilen alt iç çamaşırını ilk üreten marka. Popo kaldıran külot, 85 yerine 30 gram ağırlığındaki hafif sütyenler, 95-100 beden sütyenler, erkek korsesi, meme kanseri geçirmiş kadınlar için protez sütyen ve meme, popo kaldıran/kalçayı büyük gösteren külot, ilk büyük beden ürünler, göğsü büyük gösteren sütyen, erkekler için göbek korsesi, ilk kez üreterek fark yarattığı ürünler.
Büyük beden ürünlerini ithallerin dörtte bir fiyatına tüketiciye sunuyor.
25 farklı korse üretimi yapıyor; meme kanseri sebebiyle göğsünü aldırmış kadınlara, ithal markalardan daha hafif protez meme üretiyor.
Sadece kadınlar değil yetişkin erkekler ve kız-erkek çocuklar da Yeni İnci ürünlerini giyebiliyor.
Terletmeyen ve normal standartlardan üçte bir daha hafif sütyenler üretiyor.

Etiketler : ekonomi, başarı

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TEMA Vakfı, Dünya Gıda Günü’ne özel yaptığı açıklama ile açlıkla mücadele edilebilmesi için tarım alanlarının ve meraların amaç dışı kullanımının önlenmesi gerektiğine...

TÜGİAD Ankara Şubesi'nin 10. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Gerçekleşen Genel Kurul sonrası Yıldırım Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım ve ekibi göreve getir...

Serbest piyasada dolar 5,87 liradan, euro ise 6,7850 liradan haftaya başladı.

Rusya'ya gıda ihracatında hedef 1 milyar doları aşmak

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 88 bin kişi artarak 3 milyon 531 bin kişi oldu....

Bloomberg, Türkiye'de zabıtaların marketlerde fiyat kontrolü yapmasını yorumladı: Nafile çaba.

2018 yılı Ağustos ayında cari işlemler hesabı, 2 milyar 592 milyon dolar fazla verdi. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 51 milyar 125 milyon dolara ger...

Yazarlar
Website Security Test