Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'de gerçek enflasyon yüzde 39.2

31.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Forbes Dergisi'nde yayımlanan bir makalede, Türkiye'de gerçek enflasyon oranının resmi rakamlardan 3.6 kat fazla olduğu öne sürüldü. İddiaya göre, Türkiye'de enflasyon yüzde 39.2 seviyesine yükselmiş durumda.

Forbes Dergisi Türkiye’de enflasyon oranının düşük gösterildiğini iddia etti.

Forbes Dergisi'nde Steve Hanke imzasıyla yayımlanan makalede, Türkiye’de gerçek enflasyon oranının yüzde 39.2 seviyesinde olduğunu öne sürdü.

“Türk lirası için mayıs ayı acımasızdı. Lira, Amerikan dolarına karşı yüzde 15 oranında değer kaybetti. Bu, büyük ve önemli bir hareket. Doğrusu şu ki, liranın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Aşil topuğu olduğu konusunda geçmişte tekrar tekrar uyarıda bulunmuştum.

Erdoğan’ın Ağustos 2014’te cumhurbaşkanı olmasından bu yana, TL dolar karşısında şaşırtıcı bir oranla yüzde 56 değer kaybetti. Ve, sadece Erdoğan’ın Türkiye’nin para politikası yönetimini ele geçirmeyi planladığını ilan ettiği 14 Mayıs’tan bu yana da, lira Amerikan doları karşısında neredeyse yüzde 10 oranında eridi.

 

Liranın çöküşüyle Türkiye’de enflasyon tavan yaptı. Bir ekonomideki en önemli fiyat, yerel para birimi ile dünyanın döviz rezervi olan Amerikan dolar arasındaki takas oranıdır. Kurdaki farklar, bir ülke çapındaki enflasyon oranlarına dair doğru tahminlere güvenilir biçimde dönüştürülebilir. Satınalma Gücü Paritesi (SGP) isimli ekonomik ilke buna izin verir.

SGP’yi kullanarak, Lira/Dolar kurundaki değişimlerin yıllık enflasyon oranına nasıl yansıdığını gündelik olarak ölçüyorum. Aşağıdaki grafif, o yıllık orandaki gidişatı gösteriyor. Şu an, Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı yüzde 39.2. Dolayısıyla, benim ölçtüğüm enflasyon oranı, resmi oran olan yüzde 10.85’in 3.6 katı.”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dünya genelinde 200 milyar dolarlık hacme sahip olan kripto para piyasalarında işlem gören kripto para sayısı 2 bin 700’ü aştı. Birçok ülkede yasal mevzuat ile ilgili ...

16 Ekim Salı, döviz fiyatları, dolar ve euro kaç lira? Piyasalarda son durum.

Toplam ciro 2018 Ağustos döneminde yüzde 32 arttı.

Sanayi üretimi 2018 Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 arttı.

Suudi Arabistan’ın başını çektiği Arap ülkelerinin ablukası altındaki Katar, ihtiyaç duyduğu her şeyi Türkiye’den karşılıyor. Türkiye’nin Katar’a yaptığı ihracat 2018 ...

TEMA Vakfı, Dünya Gıda Günü’ne özel yaptığı açıklama ile açlıkla mücadele edilebilmesi için tarım alanlarının ve meraların amaç dışı kullanımının önlenmesi gerektiğine...

TÜGİAD Ankara Şubesi'nin 10. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Gerçekleşen Genel Kurul sonrası Yıldırım Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım ve ekibi göreve getir...

Yazarlar
Website Security Test