Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Forum İstanbul 2018 Başladı

4.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yıl 3- 4 Mayıs tarihlerinde 17’incisi düzenlenen Forum İstanbul 2018 ilk oturumları ile güne hızlı bir başlangıç yaptı. Forum İstanbul 2018’nin açılış konuşmalarını Forum İstanbul Başkanı Haluk Sur, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Finans Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Özlem Özgencil Orhon gerçekleştirdi.

Açılış töreninin ardından Forum İstanbul 2018’nin ilk oturumunda Forum İstanbul Onursal Başkanı Yavuz Canevi’nin moderatörlüğünde; International Humanitarian Relief Başkanı Houda Atassi, Sabancı Üniversitesi Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Direktörü Dr. Carmine Difiglio, University of International Business and Economics’den Çin Prof. John Gong, TÜSİAD Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Kaleağası, Pew Research Center Kıdemli Araştırmacısı Jacob Poushter ile Forum İstanbul Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Siyasi Bilimler Derneği Başkanı Prof. İlter Turan yer aldı.

 

 ‘2023’e 5 kala: Dünya ve Türkiye’ ana temasıyla, 3-4 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul Swissotel The Bosphorus’da 17’si düzenlenen Forum İstanbul’un açılış konuşmalarını Forum İstanbul Başkanı Haluk Sur, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Finans Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Özlem Özgencil Orhon gerçekleştirdi.

 

Forum İstanbul Başkanı Haluk Sur, “Geçen zaman zarfında bize yürekten inanan, heyecan dolu düşüncelerini paylaşan herkese yürekten teşekkür ediyoruz. Onlar olmasaydı bunları başarmak mümkün olmazdı. Bugün 17’inci konferansımızdayız. İnanıyorum ki, iki gün sürecek yoğun programımız ülke vizyonuna çok şeyler katacak. Bu sene organizasyonumuzun teması ‘2023’e 5 Kala Dünya ve Türkiye’ olarak belirledik. Değişen küresel dengelere karşı Türkiye’nin kendisini nasıl konumlayacağı, gelişmeler çerçevesinde yeni fırsatları ve inovatif çözümleri nasıl bulacağı gibi konuları ana başlıklarımız içerisinde değerlendireceğiz. Son olarak, 2001’den beri bizi sürekli destekleyen, umutla yürüyen herkese, desteklerini esirgemeyen devletimize, başta Tim ve Finans Dünyası olmak üzere tüm stratejik ortaklarımıza ve sponsorlarımıza yurt dışında ve yurt içinden gelip bilgileri ile destek veren konuşmacılara, katılımcılara, gazetecilere, akademisyenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bugün başlayan Forum 2018’in özellikle ekonomimiz ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Az önce de bahsedildiği gibi 17 yıldan beri bu oluşuma destek veriyoruz ve bu Forum’un stratejik ortağı olmaktan çok büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ülkemizin geleceğini tartıştığımız bu etkinliğimizde TİM olarak biz her zaman var olduk. Bugün burada dünyanın nereye gittiğini, ülkemizin konumunu, bizleri bekleyen tehdit ve fırsatları konuşacağız. Dünyanın hızı baş döndürücü. Bugün milyarlarca insan sosyal ağlarla, blog’larla haberleşiyor. Artık toplumsal etkinlikler internetten organize ediliyor. Fikirleri paylaşmanın altını çizmek isterim. TİM olarak sadece ihracatımızın artmasını değil, artmasının sürdürülebilir olmasını önemsiyoruz” dedi.

 

Finans Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Özlem Özgencil Orhon, “Finans Dünyası Dergisi 28 yıllık yayın yaşamında ekonomideki gelişmeleri inceleyen ve masaya yatırarak tartışan bir yayın olarak yayın hayatını sürdürmektedir. Bildiğiniz gibi dünya artan bir hızla değişiyor. Üretim, çalışma ve yaşam modelleri teknolojinin getirdikleri ile değişiyor. Yeni iş alanları doğuyor, eskiler şekil değiştiriyor. Türkiye’nin geleceğinde, 2023 ve sonrasında önemli bir yer tutacağına inandığımız konuların takipçisi ve yayıncısı olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Açılış konuşmaları ardından Forum İstanbul 2018’nin ilk oturumu Forum İstanbul Onursal Başkanı Yavuz Canevi’nin moderatörlüğünde gerçekleşti. International Humanitarian Relief Başkanı Houda Atassi, Sabancı Üniversitesi Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Direktörü Dr. Carmine Difiglio, University of International Business and Economics’den Prof. John Gong, TÜSİAD Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Kaleağası, Pew Research Center, Kıdemli Araştırmacı Jacob Poushte ile Forum İstanbul Başkan Yardımcısı, Uluslararası Siyasi Bilimler Derneği Başkanı Prof. İlter Turan’ın konuşmalarıyla devam etti.

 

International Humanitarian Relief Başkanı Houda Atassi konuşmasında, Suriyeli sığınmacıların Türkiye ekonomisine yaptığı katkıya ilişkin önemli rakamlar paylaştı: “Bilindiği gibi Suriye krizi patlak verdiğinden bu yana Suriyeli sığınmacıların sayısı 3 milyon 400 bini geçti. Bunların yüzde 71’i 29 yaş altı gençleri oluşturuyor. Krizin doğurduğu maliyetler için bugün 10 milyar dolar bahsediliyor. Türkiye ise 7.2 milyar doları tek başına karşıladı. Ancak buna rağmen AB ekonomisindeki büyüme ortalamasına bakınca Türkiye ekonomisinin bu ortalamanın aşağı yukarı üç katını yakaladığını söyleyebiliyoruz. Suriyeli sığınmacıların çoğu Güney ve Güneydoğu’ya yerleştiler; Hatay, Gaziantep, Mersin ve Kilis gibi iller başı çekiyor. Söz konusu iller veya diğer illerde sığınmacılar, işyerleri ile kiraladıkları ve satın aldıkları gayrimenkuller ile ön planda. 2011 başından 2018 yılı ilk yarısına kadar Suriyelilerin Türkiye’de kurduğu şirket sayısı 6 bin 322.”

 

Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Direktörü Dr. Carmine Difiglio, “Doğalgaz ürün fiyatları incelendiğinde petrole bağlı olduğunu görüyoruz. Petrol fiyatları ile Türkiye’nin enerji faturası arasındaki yakın ilişki ortada. Petrol fiyatlarındaki zirve çok uzun sürünce, yarattığı etki daha da uzun sürüyor. Bir tedarik kesintisinden kaynaklanan problem olabilir, tüm bunlar acil rezervlerin kollektif tedariğini gerektiriyor. Bunlar da fiyatları etkiliyor” dedi.

 

University of International Business and Economics’den Prof. John Gong tüm dünyada ekonomik korumacılığa giden bir yol olduğunun altını çizdi: “Bu durum ekonomik düzende sorunları da ortaya çıkarıyor. Aslında ABD, globalleşmeye değinen sistemi ortaya çıkaran devlet. Sınırların açılması, serbest ticaret dengeleri gibi bir ideoljiyi dünyaya çıkaran da. ABD Savunma Bakanı açıklamalarına da bakınca; ABD’nin en büyük korkusu Çin ve Rusya arasındaki yakınlaşmadır. Bir şekilde ticari durumdan yola çıkarak Çin’i adeta ablukaya almak gibi bir durum söz konusu. Daha önemlisi ise teknoloji ve inovasyon konusunda Çin, ABD’ye çoktan erişti. Mesela güneş ve rüzgâr enerjisi teknolojilerinde, Çin çok önemli bir atılım gösteriyor. ABD’yi de yakaladı. Dolayısıyla ABD’nin Çin’e açtığı ticari savaşın motivasyonunu öğrenmiş oluyoruz.”

 

TÜSİAD Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bahadır Kaleağası, dünyadaki güç değişimine rağmen hali hazırda güç dengesinin Transatlantik merkezli olduğuna dikkat çekti: “ABD, Kuzey Amerika ve AB enerjiyi üreten ve tüketenler. Aynı zamanda da yükselmiş bir Asya var. Çin, bugün dünyanın en önemli iki ekonomisinde biri olarak Asya’nın varlığını pekiştiriyor. Sosyal medya giderek önem kazanıyor. Her gün 2 milyar dolardan fazla ürün Atlantik okyanusunun iki kıyısı arasında değiş tokuş oluyor.” Ticaret ve nüfus hareketliliğinin yanı sıra sosyal medyanın da önemine dikkat çeken Dr. Kaleağası, Twitter’ın bir analiz aracı olarak

da bugün iş dünyasının gündeminde olduğunun altını çizdi.

 

Pew Research Center Kıdemli Araştırmacı Jacob Poushter Türkiye’nin iklim değişikliğine bakışı konusuna dikkat çekti: “Türkiye, iklim değişikliğe ile ilgili çok endişe duymuyor diğer ülkelerle kıyasladığımızda. Ancak Latin Amerika’da bu konuda ciddi bir endişe hakim.”

 

Forum İstanbul Başkan Yardımcısı, Uluslararası Siyasi Bilimler Derneği Başkanı Prof. İlter Turan, “Değişen dünya düzeninde nereye varacağız, istikrarlı bir durumun ne olacağı konusunda yeterince bir bilgimiz yok. Tahmin etmek de sanıldığı kadar kolay değil. AB’ye bakarsak; Birinci ve İkinci savaşları sonrası AB’nin önemli bir ekonomik güç olarak dünyanın merkezinde olacağı düşünülmüştü. Tek bir devlet yapısına evrilemeyeceği söz konusu. AB, yeni dünya düzenin kendisinden beklendiği kadar önemli bir aktör olamayacak. Türkiye için değişen dengeler karşısında biraz da güç bir politika izlediğini söyleyebiliriz. Bu ortamda Türkiye ya da benzeri ülkeler bütün opsiyonlarını açık tutmak zorundadır,” dedi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İmar Barışı'na başvuran kişi sayısında son rakamları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (ASAUM) tarafından Ziraat Fakültesi'nde 'Balık Ankara'da da Yenir' temalı fe...

14 Kasım 2018 Usd TL kuru ne kadar? Döviz kuru ne kadar? Euro TL kuru nedir?

Borsa, güne yüzde 0,19'luk düşüşle başladı.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar “Sanayicilerimiz bir anda artan maliyetler ile rekabet etmekte zorlanıyor. Hükümetimiz, sanayicimizin rekabet şansını artırmak için en ...

Özelleştirilen şeker fabrikalarının paraları nereye harcanacak? İddiaya göre 6 tane cezaevi yapılacak.

Sözcü muhabiri Erdoğan Süzer'e göre bu sorunun cevabı hayır.

Yazarlar
Website Security Test