Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gelecek neler getirecek?

30.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeniçağ, yeni söylemleri, yeni hedefleri beraberinde getiriyor. Peki finanstan gayrimenkule, gıdadan teknolojiye kadar sektör oyuncuları bu değişime nasıl katkı veriyor? Büyüme hedeflerini nasıl çiziyorlar? Geleceği yakalamak için hangi önerilerde bulunuyorlar?

Adına her ne dersek diyelim çok önemli bir çağın paydaşlarıyız. Zaman artık lineer çizgiden ötede. Hızlı hareket eden kazanıyor, değişime ayak uyduran zirveye oturuyor. İş modellerinden çalışma koşullarına kadar her şey farklılaşıyor, değişiyor. Yeni çağ, yeni söylemleri, yeni hedefleri beraberinde getiriyor. Peki finanstan gayrimenkule, gıdadan teknolojiye kadar sektör oyuncuları bu değişime nasıl katkı veriyor? Büyüme hedeflerini nasıl çiziyorlar? Geleceği yakalamak için hangi önerilerde bulunuyorlar?

 

Teknolojiye yılda 300 milyon dolar yatırım

 

Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, trendleri takip etmenin sürdürülebilir iş başarısı için kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Teknolojiye yılda 300 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyleyen Binbaşbil, “Bu sayede artık Akbank’ta işlemlerin sadece yüzde 5’i şubeden yapılıyor”dedi. Akbank Galata şubesini dijitalleştirdiklerini anlatan Binbaşgil, gelecekte tüm Akbank şubelerinin dijitalleşerek hizmet vereceğini hatırlattı. 

 

Gelecekte başarı karlılıkla ölçülmeyecek

 

Citibank CEO’su Serra Akçaoğlu, günümüz bankacılığında hız ve maliyetlerin aşağıya çekilmesinin çok önem kazandığını söyledi. Gelecekte bankaların başarısının karlılıklarına göre ölçülmeyeceğini ifade eden Akçaoğlu, “Finanse ettiğimiz firmaları dünyaya ne derecede açıyoruz, önemli olan bu. Başarımız buna göre ölçülecek” diye konuştu.

 

KOBİ’leri dünyaya açmalıyız

 

KOBİ’lerle çok önemli bağlarının bulunduğunu anımsatan Halkbank CEO’su Osman Arslan,  1.6 milyon esnafa ulaştıklarının altını çizdi.  Bankaların şirketlere standart değil, uzmanlaşmış ürünler ve hizmetler sunması gerektiğini vurgulayan Arslan“KOBİ’lere 2017’de en fazla kredi veren banka biziz. KOBİ’leri ihracatçılara dönüştürmek için çalışıyoruz. KOBİ’leri dünyaya açacak hamleleri yapmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Teknolojiye yatırım yapan şirketlere kredi

HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, küresel ölçekte 2025 senesine kadar 100 milyar dolarlık bir miktarı teknolojiye yatırım yapan şirketlere kullandırma yönünde bir taahhütte bulunduklarını anlattı. Kervancı, sürdürülebilir yatırımlara destek vermeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Yenilikçi projelerin peşinde olmalıyız

 

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, konutun dünyada ikamesi olmayan birkaç üründen biri olduğunu söyledi. Timur, “OECD ülkeleri içinde konut ihtiyacı ve satışında ABD’den sonra ikinciyiz. Dünyada paylaşım ekonomisi yaygınlaşıyor. İnsanlarda ortak alanları paylaşma görüşü giderek daha popüler oluyor. Biz de böyle yenilikçi projelerin peşinde olmalıyız” dedi.

 

Sektörde uzun dönemli projeler geliştirilmeli

Gayrimenkul kavramının sadece konut ve ofisten ibaret olmadığına dikkat çeken Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun, okul, hastane, otel, havalimanı ve otoyol gibi tüm taşınmaz varlıklarla birlikte gayrimenkul sektörünün hayatımızın her alanında mevcut olduğuna değindi.  Torun,  “İnşaatın yapılması, işletmesi, satışı gibi faaliyetlerle birlikte büyük bir reel ekonomi yaratıyoruz. Sektörde yap-sat modeli yerine uzun dönemli projeler geliştirmeli. Finansman maliyetinin daha pahalı olacağı bir döneme giriyoruz. Sektörün en büyük sorunu finansman bulma” şeklinde görüşlerini sıraladı.

 

Konut kredi faizi vergiden mahsup edilmeli

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya da bankaların konut kredisi vermeye başladığı 2000’li yılların başından itibaren sektörün önemli bir sıçrama yaşadığını anlattı. Dumankaya; “2017 yılı sektörde rekor yılı oldu. Ama her sene de rekor kıramayız. Ülkemizde geçen sene 1,4 milyon konut satışı oldu. Bunun 650 bini birinci el konut oldu. Sektör her zaman hareketli. Yılda 600 bin evlilik, 120 bin boşanma yaşanıyor. Yaklaşık 100 bin de yurtdışından gelip gayrimenkul alınıyor. Sektörün daha da gelişmesi için konut kredi faizinin vergiden mahsup edilmesini istiyoruz. Kentsel dönüşümün ise alan bazlı olması daha sağlıklı, tüm süreçler tamamlanmadan binanın yıkımına başlanmaması lazım” şeklinde konuştu.

 

Tarımı olmayan ülke mutfağı olmayan eve benzer

Yıldızlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız ise tarımı olmayan bir ülkeyi mutfağı olmayan bir ülkeye benzeterek “Nüfusu nasıl doyuracağız? Tarımsal gelişme olmadan sağlıklı gelişmeden bahsedemeyiz” diye konuştu.  Tarımda en önemli sorunların tarım alanlarının imara açılması ve bilinçsiz, modern olmayan tarım unsurları olduğunu belirten Yıldız, “Türkiye yanlış sulamadan ve gübrelemeden dolayı verimlilik sorunu yaşıyor. Tarım nüfusunun eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

 

Sürdürülebilir başarı için tek yol dijitalleşme

Her şeyin birbiriyle bağlantılı olacağı yakın gelecekte de birçok yeni fırsatı beklediklerini vurgulayan Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, “Türkiye,  internet kullanım oranları, çeşitliliği ve bu oranların artış hızı açısından dünyada en fazla dijitalleşmiş ülkelerden biri arasında yer alıyor. Bu kullanım oranları, genişbant teknolojilerinin halihazırda dijital hayatın omurgasını oluşturduğunu ve dijital geleceğin de ana sağlayıcısı konumunda yer aldığını gösteriyor. İşletmelerin de bu dijital geleceğin bir parçası olması için, değişimi sahiplenmeleri gerekiyor. Çünkü sürdürülebilir başarı için tek yol dijitalleşme” dedi.

(BURCU NOYAN)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsünü inceledi. Dönmez, "Askeri ürünleri üretmek amacıyla yola çıkan şirk...

EGİAD Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Ankara’ya giderek üst düzey ziyaretler gerçekleştirdi.

KESK Genel Merkezinin almış olduğu karar doğrultusunda, “Yoksulluğa, güvencesizliğe, işsizliğe karşı;birlikte mücadeleye” başlığı ile 5 ilde yapılacak olan bölge mitin...

Türkiye dış borcunu ödemeye başladı mı? Dış borcun ne kadarı ödendi?

Serbest piyasada altın fiyatları. 15 Ekim Perşembe.

Baruthane Millet Bahçesi olarak restore edilen ve İstanbul'un en değerli arazileri arasında yer alan Ataköy'deki Baruthane üzerinde kurulan ve Cumartesi günü Cumhurbaş...

Gazeteci Barış Yarkadaş, CLK elektrik tarafından elektriği kesilen Yavuz Sultan Selim Camii üzerinden, 10 Kasım arifesinde Kadir Mısıroğlu ziyareti ile Türkiye gündem...

Yazarlar
Website Security Test