Facebook ta paylaştweet le

Artan maliyetler tüketiciye yansıyor

3.5.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Prof. Dr. Emre Alkin, TÜİK verilerine göre tüketici fiyatları endeksi yükselmeye devam ederken politika faizlerini düşürmenin tarihi bir hata olacağını savundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici fiyatlarının, Nisan ayında yüzde 1.68 arttığını, yıllık enflasyonun ise yüzde 16,2’den 17,14’e yükseldiğini açıkladı. Enflasyon verilerini değerlendirirken tüketici ve üretici fiyatları arasındaki farkın giderek açıldığına vurgu yapan Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, “Her şeyden önce gözümüzün önünde yaşanan fenomenin altını çizmek istiyorum. ÜFE dediğimiz, üretici fiyatları endeksi, TÜFE'nin tam iki katı kadar yüksek seyrediyor. Hatta daha da fazla” diye konuştu.

 

“Artık anlaşılması gereken iki mesele var” diyen Prof. Dr. Emre Alkin, “Birincisi, yaşadığımız talep enflasyonu değil, bu sebeple faiz çare değil. İkincisi faizin çare olmaması, enflasyon ve risklerle alakalı sorumluluğun görmezden gelinmesi anlamına gelmemeli. Üretici fiyatlarındaki yüksek artışlar tüketici fiyatları üzerinde etkili olmaya başladı.TÜFE’ye göz atıldığında üretici tarafında birikmiş olan maliyetlerin her kalemde nihai fiyatlara yedirilmeye başlandığı görülüyor. Gıda, giyim, ulaştırma, ev eşyası derken sağlıkta da ciddi fiyat artışları var. Çekirdek enflasyon, yani mevsimine bakılmaksızın her ay mecburen satın aldığımız mal ve hizmetlerden oluşan endeks TÜFE’nin üzerinde seyrediyor. Bu fenomende de üst üste üçüncü aydayız ve mevsimlik mal ve hizmetlerin fiyatlarında düşüş var ki, TÜFE daha düşük çıkıyor. Bunu da bir kenara kuşkuyla not ettim” dedi.

 

Enflasyon verilerinin Merkez Bankası’nın para politikası enstrümanları üzerindeki olası etkilerini de değerlendiren ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, “Daha önce de sıkça bahsettiğimiz gibi, Merkez Bankası siyasi sebeplerden dolayı faizleri yükseltemez. Yükseltirse bir önceki Başkan Naci Ağbal’ın görevden alınması da açıklanamaz hale gelir. Yani anlaşılan Merkez Bankası bu ay pas geçecek. Bu durumda piyasadaki faizler yükselir ve politika faizleri ile piyasa faizleri arasında makas açılır. Merkez Bankası bu şartlar altında faaizleri düşürürse ne olur? O zaman hakikaten tarihi hata olur. En baştan beri söylüyorum. Faiz şu anki enflasyonun ya da kur yükselişinin panzehiri olamaz. Ancak, faiz sonuçtur sebep değil. Enflasyon ve riskler yükseldikçe faiz de yükselecek. Faizleri suni olarak düşük tutmaya devam etmek demek, kurların ve enflasyonun yükselmesine zemin hazırlamaktır. Bu da önünde sonunda daha yüksek faiz demektir. Bunu hala anlayamamış olmak acaba ne anlama gelmektedir? Bu soruya da herkes bir cevap aramak durumunda” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Merkez Bankası, faizi bir önceki ay olduğu gibi Mayıs ayında da değiştirmeyerek yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 19’da sabit tutmasını değerlendiren Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, “Beklenti Merkez Bankası'nın fa...

Ege İhracatçı Birlikleri Nisan ayında yüzde 68 ilerlemeyle ay bazında 1 milyar 373 milyon dolarla tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. EİB, Nisan ayında 178 fa...

Türk gıda ihracatçıları 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefledikleri Amerika Birleşik Devletleri pazarında dijital pazarlamaya yoğunlaşarak hedeflerine ulaşacak.

DEİK ve EGD’nin birlikte düzenlediği Ticari Diploması Yolcuğu toplantısına konuk olan Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Cihangir Fikri Saatçioğlu tarımdan gıdaya i...

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 2020 yılı Nisan ayında 815,4 milyon dolar olan ihracatını, 2021 yılının Nisan ayında yüzde 68’lik artışla 1 milyar 373 milyon 510 bin d...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeklilerimize bayram ikramiyeleri 6-7 Mayıs’ta ödenecek” ifadelerini kullandı.

Yazarlar