Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZTO yılın son Meclisi'nde Tunç Soyer’i ağırladı

30.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2020 yılının son Meclis Toplantısı’nda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ağırladı. Soyer, İZTO Başkanı Mahmut Özgener ve İZTO üyelerine deprem sonrasındaki yardımları için teşekkür etti. Tunç Soyer, “Bizi diğer kentlerden ayıran en önemli özelliklerimizin başında ‘ortak akıl’ geliyor. Ortak aklın önemini anlayarak her konuda birlikte çalışmaya devam etmeliyiz.” diye konuştu.

MEHMET KOCABIYIK

Toplantının açılış konuşmasını yapan İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz katılımlarından ötürü Tunç Soyer’e teşekkür ederek, “Dayanışma ve işbirliği ile yönettiğimiz, zor bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 yılı içerisinde orman yangınlarıyla başlayan afetler zinciri, pandemi, İzmir Depremi, kuraklık tehlikesi ve son olarak 13 Aralık’ta yaşadığımız sel felaketi ile devam etti. Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e deprem sonrasındaki özverili ve başarılı çalışmaları için teşekkür ediyorum. Belediyenin tüm imkânları ile birlikte depremzedelerin yanında oldunuz. Tüm olumsuzlukların bir arada yaşandığı dönemde Değerli Başkan ve ekibiyle yakın işbirliğimizi sürdürdük. Birlikte tarım, turizm, fuarcılık, girişimcilik ve ortak projelerde kentimiz için üretmeye devam ediyoruz.” dedi.

Özgener: “İngiltere ile serbest ticaret anlaşması”

Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “2020, hem küresel ekonomi hem de ülkemiz ekonomisi açısından belirsizliklerin hızla arttığı bir yıl oldu. Pandemi, global ekonominin güçlü ve zayıf yönlerini adeta bir büyüteç altında görmemize sebep oldu. Pandemiyle birlikte global ekonomide ortaya çıkan zayıflıkların başında, gelir eşitsizliğinin yarattığı yıkıcı tahribat geliyor. Bu kapsamda yeniliklerimize bir yenisini daha ekledik. En büyük üçüncü ticaret ortağımız olan İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması imzaladık.” dedi.

İZTO üyelerinin sorunlarını ve taleplerini direkt Tunç Soyer’e ulaştırabilmesinin altını çizen ve Soyer’e birlikte düzenledikleri toplantılar için teşekkür eden Özgener, “Birlikte çalışarak İzmir’i ve bölgemizi çok daha refah yerlere getireceğiz. Bu toplantıların sürmesini Sn. Başkan Tunç Soyer’den talep ediyorum. 2021 yılında ülkemizin istihdam kapasitesini tekrar artırabilmesi gerekiyor. İşsizlik verileri kısa çalışma ödeneği ve işgücünün azalması gibi sebeplerle sabit seyrediyor; ama refah seviyesinin korunabilmesi için istihdamın artırılması şart. Türkiye 2021 yılında, makroekonomik dengeleri düzeltmeye enerji harcarken, bir yandan uzun dönemdir yapısal problemi olan verimlilik üzerine de yoğunlaşmak durumunda.” ifadelerini kullandı.

Soyer: “Kentsel dönüşümde 2021’e damga vuracağız”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer toplantıda yaptığı konuşmasında tarım ve hayvancılıkta “sürdürülebilir” olması için çalıştıklarının altını çizerek, “İzmir’in tarım ve hayvancılıkta mevcut durumu sürdürülebilir değildir. Tarım ve hayvancılıkta da su tüketimimiz çok yüksek. Bu toprağın ırkı olan hayvanlar ve tohumlarla yola çıkacağız. İzmir’de yerliliği arttırarak, su tüketimini azaltacak ve kuraklığın önüne geçeceğiz. Özellikle de kırsal kalkınmada bu tohum ve hayvanları geri alma sözümüzle üreticimize hibe vereceğiz. Büyükbaş yerine küçükbaş hayvancılığı daha çok öne koyuyoruz. Bu bağlamda İzmirlilere bu bağlamda yeni sulama kanalları inşa ediyoruz.” dedi.

2021 bütçesinden yatırıma en çok pay ayıran Türkiye bütçesi olduklarının altını çizen Soyer, “Çiğli Tramvayı, Narlıdere Metrosu, Buca Metrosu gibi birçok yatırımımız devam ediyor. Yeni yatırımlar için uluslararası birtakım anlaşmalar imzalıyoruz. Yakın zamanda bizim istediğimiz faiz oranıyla Dünya Bankası’ndan yeni yatırım almak üzereyiz. Kentsel dönüşümde 2021’e damga vuracağız. Sürdürülebilirliği ön plana almak zorundayız. Bu pandemileri gelecekte de sık yaşamaya devam edeceğiz. Deprem sonrası tüm Türkiye’ye örnek olan ortak çalışmalarımız için başta Mahmut Özgener olmak üzere tüm İZTO üyelerine teşekkür ederim. Ortak toplantılarımız ve ‘ortak akıl’ çalışmalarımız sürecek.” dedi.

Tunç Soyer ayrıca İzmir’in göbeği Kadifekale’de Efes’te bulunan antik tiyatro kadar büyük bir “İzmir Antik Tiyatrosu” bulunduğunun müjdesini verdi. İzmir'in göbeğinde yeni bir Efes düşüncesinin kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi. 500 yıllık uykudan sonra tiyatronun yeniden doğuşu, şehrin Kemeraltı Çarşısı-Agora ve Kadifekale aksını kapsayan büyük restorasyon ve dönüşüm projesinin bir parçası olarak kayıtlara geçti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2020 yılını etkisi altına alan pandemi sürecinde Türkiye’nin ihtiyacı olan ürünleri üretmeye yoğunlaşan Petkim’in toplam cirosu içinde yurtiçi satışlarının payı yüzde ...

Döngüsel Ekonomi Haftası, Hedefler için İş Dünyası Platformu (B4G), DCube Döngüsel Ekonomi Kooperatifi (DCube) ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Tü...

Cennet meyvesi olarak tanımlanan kuru incirden 2020/21 sezonunda elde edilen ihracat geliri yüzde 2’lik artışla 158 milyon dolara ulaştı.

Teknolojinin sağladığı tüm olanakları kullanarak altyapısı, arıtma tesisi, yolları ve diğer kullanım alanları ile modern bir sanayi bölgesi olan Menemen Plastik İhtisa...

BM, Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu'na göre; gelişmiş ülkelerin ekonomileri geçen sene yüzde 5,6 küçülürken, gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri yüzde 2,...

2020 yılı Küresel İnovasyon Endeksi Raporu’na göre; Türkiye, 131 ülke arasında 51’inci sırada. Bu sıralamada Türkiye’yi daha da yukarıya taşıyacak, girişimciliğin en g...

MÜSİAD Stuttgart, MÜSİAD Konya ve MÜSİAD İzmir Şubesi "Otomotiv Sektörüne Yönelik: Almanya’ya ihracatın Sırları" konulu online toplantıda bir araya geldi.

Yazarlar
Website Security Test