Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi açıldı

10.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Ekonomik Forumu'na bağlı olarak kurulan Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi Ağı'nın açılışı yapıldı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açılışla ilgili bir mesaj yayınladı.

Türkiye küresel tedarikçi olma rolünde önemli bir adım daha attı. Dünya Ekonomik Forumu'na bağlı olarak kurulan Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi Ağı, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajları ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın konuşmasıyla açıldı.

Merkezin, Türkiye'ye ve iş dünyasına hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Dünya Ekonomik Forumu'na bağlı olarak kurulan Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi Ağı'na, Türkiye olarak biz de bu yılın başında katıldık. Avrupa'daki iki örnekten biri olan bu merkezin faaliyetleri, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikamız tarafından yürütülmektedir. Amacımız, ülkemizi milli teknoloji hamlesi hedefimiz doğrultusunda dördüncü sanayi devrimi ürün ve teknolojilerinin üssü haline getirmektir." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, salgın şartları sebebiyle henüz arzu ettikleri etkinliğe ulaşamamış olsa da bu merkezde yapılacak çalışmaların ekonomik ve toplumsal hayata önemli katkıları olacağına inandığını belirterek, "Dijital dönüşümü ne kadar iyi yönetebilirsek, yeni dönemde kendimizi o kadar güçlü bir yere oturturuz. Elbette her ülkenin bu doğrultuda attığı adımlar ve elde ettiği birikimler vardır. Ama asıl olan, tüm bu birikimlerin uluslararası iş birliğiyle çok daha etkin bir fırsat iklimine dönüştürülmesidir." dedi.

"Tüm üretim altyapımızın dijital dönüşümünü hızlandırmamız gerekiyor"

"Türkiye olarak, çok taraflı iş birliklerine önem veriyor, yer aldığımız her platformda önemli ve pozitif katkılar sunuyoruz." ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kamu tarafı ve özel sektörüyle, politikalarımızı küresel zemine taşımak ve uluslararası gelişmelerde aktif şekilde yer almak için her türlü imkanı değerlendirmekte kararlıyız. İlk sanayi devriminden bugüne teknolojinin insanların, toplumların ve devletlerin hayatında yol açtığı büyük değişim, bizi dördüncü sanayi devrimine çok daha sıkı bir şekilde hazırlamaya yöneltiyor.

Dijitalleşme sürecinde yetişmiş insan kaynağı, en kritik unsur olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye, nispeten genç, azimli ve yetişmiş insan kaynağıyla, bu sürece oldukça hazırlıklı girmektedir. Büyük sanayi kuruluşlarımızdan küçük ve orta ölçekli işletmelerimize kadar, yazılımdan donanıma tüm üretim altyapımızın dijital dönüşümünü hızlandırmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde akıllı şehirlerden sınır ötesi veri paylaşımına kadar pek çok alanda söz sahibi olabiliriz."

Türkiye'nin artık bu tür tarihi devrimleri geriden takip eden değil, öncülük eden, önünü açan bir konumda olmasını istediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi'nin, hedeflere ulaşılmasına katkı sağlayacağını ümit ettiğini söyledi.

VARANK: KARARLIYIZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye 4. Sanayi Devrimi Merkezi açılış törenine video konferans yöntemiyle katıldı.

Ticaretten sanayiye, eğitimden sağlığa kadar her alanda tüm dünyada teknolojik dönüşümün yaşandığını kaydeden Bakan Varank, "Küresel salgınla birlikte dönüşüm süreçleri ciddi bir ivme kazandı. Daha önce işletmelerin önemli bir kısmı uzaktan çalışmaya karşı çıkarken, bugün uzaktan çalışma hayatımızın ana unsuru oldu. Ticaretin artık önemli ölçüde dijital platformlara kaymaya başladığını görüyoruz. Öğrencilerimiz derslerine uzaktan bağlanıyor, tiyatrolar, konserler bile çevrimiçi gerçekleşiyor. Müteşebbisler, dijital ödeme, telesağlık, robotik gibi anahtar teknoloji trendlerine odaklanıyor. Teknoloji sayesinde salgının yayılma hızı yavaşlarken, ekonomik hayatı ayakta tutacak yeni işler ortaya çıkıyor. İşte bu örnekler de gösteriyor ki dijital dönüşüm önünde durulamaz bir süreç. İçinde yaşadığımız bu süreç; elbette ülkelere pek çok risk ve fırsatı aynı anda getiriyor. Ülkeler bir yandan kendilerine uygun yol haritalarını belirlerken, diğer yandan iç dinamiklerine uygun yeni refleksler geliştiriyor. Pek çok ülkenin salgınla birlikte gündemine aldığı yerlilik, millilik, teknolojik dönüşüm kavramlarını biz zaten 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizin merkezine koymuştuk. Sanayinin teknolojik dönüşümünü hızlandırmayı, çığır açıcı teknolojilerin üreticisi olmayı, milli gelirimizdeki Ar-Ge payını artırmayı, nitelikli insan gücümüze yatırım yapmayı, tüm dünyanın kullanacağı akıllı Türk ürünleri geliştiren unicornlar çıkarmayı ana hedefler olarak belirledik" dedi.

"Bu merkez dünyadaki 9, Avrupa’daki 2 merkezden bir tanesi"

Türkiye’nin genç nüfusu ve güçlü sanayi altyapısıyla güçlü bir potansiyeli olduğunu ifade eden Bakan Varank, "Genç bir nüfusumuz, güçlü bir sanayi altyapımız var. Adeta sıfırdan inşa ettiğimiz Ar-Ge ve girişimcilik ekosistemimiz her geçen gün daha da gelişiyor. Artık yüksek teknoloji ve ileri tasarım becerileri gerektiren işlere imza atabiliyoruz. Türkiye’nin teknolojik dönüşümünü gerçekleştirecek, ülkemizi kritik teknolojilerin sadece pazarı değil üreticisi haline getirecek yol haritalarımız hazır. Dijital dönüşümün sağladığı rekabetçilik avantajından maksimum düzeyde faydalanabilmek için güçlü uluslararası iş birliklerine ihtiyaç olduğunu da biliyoruz. 4. Sanayi Devrimi Merkezi bu noktada kilit bir rol oynayacak. Bakanlığımız, MESS ve Dünya Ekonomi Forumu’nun iş birliğiyle kurulan bu merkez dünyadaki 9, Avrupa’daki 2 merkezden bir tanesi. Burada kamu, özel sektör, üniversite ve STK iş birliği ile başta sanayimiz olmak üzere dijital dönüşümü hızlandıracak politika çalışmaları ve projeler geliştireceğiz" diye konuştu.

"Hedefimiz, 2 bin KOBİ’nin dijitalleşme süreçlerini tamamlamasını sağlamak"

Dünyadaki eğilimleri ilk elden takip ederek, önde gelen akademisyen, girişimci ve teknoloji şirketleriyle doğrudan bağlantı kurulacağını bildiren Varank, merkezin hem Türkiye özelinde projeler tasarlayacağını hem de yapacağı pilot uygulamalarla kamuya mevzuat önerilerinde bulunacağını açıkladı. KOBİ’lerin Dijital Dönüşümünü Hızlandıracak Endüstriyel Nesnelerin İnterneti Projesi’ni ekim ayında başlattıklarını hatırlatan Varank, "Bu projeyle önce firmaların dijital dönüşüm olgunluğunu değerlendiriyor, ardından onlara uygun yol haritaları sunuyoruz. Hedefimiz, 2 bin KOBİ’nin dijitalleşme süreçlerini tamamlamasını sağlamak. Ayrıca, bu projenin çıktılarını destek ve teşvik sistemimizi geliştirirken de kullanacağız. Bununla birlikte Teknolojinin Sorumlu Kullanımı Projesi'yle yapay zekanın etik kullanımı için temel prensipleri belirleyeceğiz. Sanayide Rekabetçilik için Verinin Doğru Paylaşımı Projesi'yle de sanayiye yönelik verilerin doğru ve zamanlı kullanımıyla ilgili çalışmalar yürüteceğiz" ifadelerini kullandı.

"2023’e kadar buralardan 50 bin teknoloji yıldızı yetiştireceğiz"

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nı hayata geçirdiklerini kaydeden Varank, "Bu programla cari açık verdiğimiz ithal ürünleri yurtiçinde üretebileceğiz. Başkanlığını Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı Sanayileşme İcra Komitesi ile özellikle kamu alımları çıpasını kullanarak sanayimizin yerli üretim ve teknolojik yetkinliğini geliştirmek üzere kararlar alacağız. Yapay zekaya yönelik çalışmaları bir çatı altında toplamak, bu çalışmaları doğru şekilde koordine etmek için için Yapay Zeka Enstitüsü’nü kurduk. Ağustos ayında dünyanın en büyüğü olan MEXT Teknoloji Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdik. KOBİ’lerimize öğren dönüştür programlarıyla yalın üretimi ve dijitalleşmeyi öğrettiğimiz model fabrikalar kuruyoruz. KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı ile dijital dönüşümünü gerçekleştirmek isteyen ve buna yönelik teknolojileri üreten KOBİ’lerimizi destekliyoruz. Tabii tüm bunları gerçekleştirebilmek için gereken en önemli husus insan kaynağı. Bunun için bir yandan mevcut iş gücümüzü geleceğin mesleklerine yönlendirecek projeler yaparken, diğer yandan çocuk ve gençlerimizin teknolojik bilgi ve donanımına öncelik gösteriyoruz. 30 şehirde kurduğumuz Deneyap teknoloji atölyelerinde çocuklarımıza kapsamlı teknoloji eğitimleri veriyoruz. 2023’e kadar buralardan 50 bin teknoloji yıldızı yetiştireceğiz" ifadelerini kullandı.

"2021 yılında açacağımız yeni çağrıyla en az 100 üst düzey araştırmacıyı daha Türkiye’ye getireceğiz"

Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile ileri düzeyde bilimsel ve teknolojik çalışmalar yürüten deneyimli araştırmacıları yurt dışından Türkiye'ye kazandırdıklarını söyleyen Varank, şöyle konuştu:
"2021 yılında açacağımız yeni çağrıyla en az 100 üst düzey araştırmacıyı daha Türkiye’ye getireceğiz. Yeni gelen araştırmacılarımız da Türkiye’nin fark oluşturacağı kritik alanlardaki çalışmalarda yer alacak. Geliştirdiğimiz Ar-Ge ve yenilikçilik ekosistemi, niteliğini tahkim ettiğimiz insan kaynağımız, açılışını yaptığımız bu gibi merkezler sayesinde Türkiye hedeflerine artık çok daha yakın. Türkiye’yi 4. sanayi devriminin trendlerini belirleyen ülkelerden biri yapmakta kararlıyız." (AA)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2020 yılı Küresel İnovasyon Endeksi Raporu’na göre; Türkiye, 131 ülke arasında 51’inci sırada. Bu sıralamada Türkiye’yi daha da yukarıya taşıyacak, girişimciliğin en g...

MÜSİAD Stuttgart, MÜSİAD Konya ve MÜSİAD İzmir Şubesi "Otomotiv Sektörüne Yönelik: Almanya’ya ihracatın Sırları" konulu online toplantıda bir araya geldi.

Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Serpil Kahraman, yaşadığı dalgalanmalarla son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve küresel ölçekte işlem hacmi 1...

Türk şekerleme ve çikolata sektörü dünyanın ağzını tatlandırdı. Türk çikolata ve şekerleme ihracatçıları, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında 1 milyar 276 milyon ...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Şubat Meclisinde “Sanayimizin Rekabetçiliği İçin Alternatif Kurumsal Finansman Modelleri” konuşuldu.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı pandemi tedbirleri kapsamında çevrimiçi ortamda yapıldı. Meclis üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen ...

Bereketin simgesi olan nar meyvesi, 2020 yılında ihracatta da bereketli bir yıl geçirdi. Türkiye’nin nar ihracatı 2020 yılında yüzde 29’luk artışla 97 milyon 489 bin d...

Yazarlar
Website Security Test