Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Geri dönen yabancı yatırımcı hangi hisseleri aldı?

22.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomi yönetimindeki değişimler ve sonrasında gelen geniş faiz artırımı kararı sonrası yabancı yatırımcıdan Türk varlıklarına bir geri dönüş geldi. Yabancı yatırımcı piyasaya dönerken hangi hisseler en çok satın alındı? İşte Borsa İstanbul'daki son durum.

Kurdaki anormal dalgalanmalar sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevlerinde değişlikler yaşandı.

Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen eski ekonomi bakanı Naci Ağbal, 475 baz puan politika faiz artışı kararı vererek piyasaların beklentilerini büyük ölçüde karşıladı. Bu gelişmelerin ardından Borsa İstanbul'a yabancı yatırımcı geri dönüşü de gerçekleşti. Yabancı yatırımcılar önceki haftaya kadar yılbaşından itibaren hisse senedi piyasasında 6.2 milyar dolarlık, bono/tahvil piyasasında ise 7.6 milyar dolarlık net satış yapmıştı. Merkez Bankası verilerine göre, ekonomi yönetiminde yaşanan görev değişiminin olduğu hafta yabancılar 614 milyon dolarlık hisse senedi, 294 milyon dolarlık da tahvil aldı. Haftalık 908 milyon dolarlık yabancı girişi 3 yılın en yüksek haftalık giriş rakamına işaret ediyor. Aynı hafta tasarruflarını dövizde değerlendiren yurtiçi yerleşiklerin nasıl bir aksiyon aldığı da merakla beklenen bir diğer veriydi. Yabancı girişine rağmen yerli yatırımcıların bankaların Döviz Tevdiat Hesapları’nda (DTH) tuttuğu döviz miktarı 3.2 milyar dolar artarak 224.2 milyar dolara ulaştı.

Dünya'dan Ufuk Korcan'ın haberine göre, uzun zamandır hisse senedi piyasasında satıcı konumunda bulunan yabancı yatırımcılar, son gelişmelerin ardından Türkiye ile yeniden ilgilenmeye başladı. Ancak bu ilgilenme henüz küçük boyutlarda. Verilen mesajların hayata geçirilip geçirilmeyeceği konusunu takip ediyorlar. İlk olumlu mesajların ardında da fiyatı diğer hisselere göre düşük kalmış olan şirketlerde alım yaptılar. Özellikle pandeminin ardından kredi genişlemesini yönetmek için bankacılık sektörüne yönelik atılan adımlar büyük banka hisselerinde toparlanmanın gecikmesine neden olmuştu. Ekonomi yönetimindeki değişiklikle verilen mesajların aktif rasyosu gibi uygulamaların sonra erdirileceği beklentilerini artırınca özellikle Garanti Bankası hisselerinde yabancı alımları hızlandı. Ekonomi yönetimi değişimi olmadan önce Garanti Bankası hisselerinde yüzde 48.74 olan yabancı payı, 16 Kasım itibarıyla 12.15 puanlık artışla yüzde 60.89’a çıktı.

 

Pandemide büyük darbe yiyenler radarda

Pandemiden olumsuz etkilenen sektörlerdeki hisselerde bu süreçte sert düşüşler yaşanmıştı. Dünyadan gelen aşı haberleri bu sektörlere yönelik olumlu beklentileri de bir miktar artırdı. Hem görece ucuz kalmaları, hem Türkiye ekonomisinde normalleşmenin hızlanacağı beklentisi de aşı haberlerine eklenince geri dönmeye karar veren yabancılar, özellikle havayolu taşımacılığı alanında hizmet veren şirket hisselerinde alımlara neden oldu. Pegasus hisseleri, Garanti Bankası’nın ardından yabancı payı en çok artan ikinci hisse olarak dikkat çekti. Yine THY ve TAV Havalimanları hisseleri de yabancı payı en hızlı artanlar listesinde üst sıralarda yer aldı.

Şimdi ne olacak?

Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerini karşılayan faiz artırım kararı ve sadeleşme adımı sonrasında piyasaların gündemi bir miktar rahatlamış gözüküyor. Bundan sonraki süreçte ekonomi yönetiminin atacağı adımlar ve pandeminin yurtiçinde ve yurtdışındaki seyri piyasalar tarafından takip edilecek ana gündem maddeleri olarak öne çıkıyor.

Borsada hedefler yukarı taşındı

Piyasalarda esen olumlu rüzgarların ardından aracı kurumlar da hedeflerini yukarı yönlü revize etmeye başladı. Yatırım Finansman yayımladığı strateji raporunda, ekonomi yönetiminde ve söylemlerde değişikliğin piyasalar tarafından oldukça olumlu karşılandığı belirtilerek “BIST-100 için hedefimizi 1,380’den 1,510’a revize ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Kısa vadeli teknik göstergelere bakıldığında ise BIST100 Endeksi için 1245 seviyesinin üzerinde 1310-1370 bandında hareket edebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TÜSİAD tarafından düzenlenen “Dijital Türkiye Konferansı” 27 Ocak 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirildi.

Ekonomi dünyasından ve şirketlerden güncel gelişmeleri okurlarımızın ilgisine sunuyoruz.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut ER'in yazdığı makaleyi okurlarımızın ilgisine sunuyoruz.

E-ticaret sitelerinin eforsuz bir şekilde artırılmış gerçeklik deneyimi yaratmasına imkân veren derin teknoloji girişimi ART Labs, ön-tohum yatırım turunu 2 milyon dol...

Ege İhracatçı Birlikleri’nin açıkladığı 2020 yılı İhracatın Yıldızları listesinde Petkim, kimya sektöründe birinci, tüm sektörler kategorisinde ise ikinci sırada yer a...

Rüzgâr enerjisindeki kurulu gücünü son on beş yılda 181 kat artıran Türkiye, 2020 yılı sonunda ulaştığı 9 bin 244 Megavat  (MW) kurulu güçle Avrupa’da 7’inci sırada ye...

EİB 2020 yılında 5,3 milyar dolar döviz kazandıran 57 şampiyonu dokuz sütuna manşet yaptı.

Yazarlar
Website Security Test