Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mesafeler kaldırıldı, gençler söz aldı

17.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hibrit modelle düzenlenen 23’üncü Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin bu yıl birçok açıdan ilkleri barındırdı. Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Süver, “Geleneklerimizi koruyarak, zamanın şartlarına da uyarak özel ve bir o kadar da verimli zirve düzenledik. Amerika’dan Zimbabwe’ye, Çin’den Moğolistan’a kadar birçok ülkenin üst düzey konuşmacılarıyla canlı yayında buluşuldu. Pandemiyle, yüz yüze gelme şansını kaybettik ama teknoloji sayesinde mesafeleri kaldırdık” dedi.

BURCU NOYAN

Dünya artık eski dünya değil sözünü pandemiyle birlikte bir kez daha içselleştirmeye başladık. Günlük yaşantımız ve elbette iş yapış modellerimiz coronavirüs salgınıyla birlikte değişti. Hayatımıza farklı açılımları dâhil ettik. Marmara Grubu Vakfı tarafından bu yıl 23’üncü kez düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi küresel salgın kapsamında dijital platformda gerçekleşti, uydu aracılığıyla tüm dünyada canlı yayınladı. 47 ülkeden cumhurbaşkanı, önceki cumhurbaşkanları, önceki başbakanlar, bakan, milletvekilleri, önceki bakan, akademisyen, iş insanları, uluslararası kuruluş temsilcisi ve din adamları düzeyinde 100’ün üzerinde konuşmacı ekonomi, enerji ve barış konularını masaya yatırdı.

“Kuşak ve Yol Girişiminin Aydınlığında coronavirüs Sonrası Yenidünya Ekonomisi’ne ve Yenidünya’ya merhaba!” ana temasıyla düzenlenen zirvenin değerlendirmesi için Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Süver’le konuştuk.

Korona virüs salgınıyla birlikte yeni bir dönem başladı. Bir yandan insanlar arası fiziksel mesafe önem taşırken, öte yandan teknoloji yardımıyla mesafeler kaldırıldı. Ve sizde bu yıl yeniliğe imza atarak, Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni hibrit düzenlediniz. Zirvenin detaylarını bizimle paylaşabilir misiniz?

Biliyorsunuz her yıl, zirvemizi Nisan ayında düzenlerdik. Bu kez, malum yaşanan pandemiyle ertelemek durumunda kaldık. Geçtiğimiz hafta, 7- 8 Ekim tarihleri arasında aralarında ABD ve Avrupa ülkeleriyle birlikte Kırgızistan, Moğolistan, Gürcistan ve Romanya’nın da bulunduğu 47 ülkeden 100’ün üzerinde konuşmacıyla bir araya geldik. Zimbabwe, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden konuşmacılar da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aynı zamanda, 13 ülkeden interaktif katılımcılar canlı yayına bağlanarak soru sorma fırsatı buldular. Böylece, çok özel ve farklı bir zirveye tanık olduk.

Hibrit modelle zirve düzenlemenin nasıl artıları oldu size göre?

Zirveyle birlikte yeni bir dönem başladı aslında. Bundan böyle yüz yüze yapılacak toplantıların uydu aracılığıyla yayınlanmasının büyük fayda olduğunu bu toplantıda keşfettim. Evet, Almanya ya da diğer Avrupa ülkeleriyle görüşmek de bir sıkıntı yok. Ama Amerika’dan Zimbabwe’ye, Çin’den Moğolistan’a kadar birçok ülkenin üst düzey konuşmacılarıyla canlı yayında buluşuldu. Pandemiyle, yüz yüze gelme şansını kaybettik ama teknoloji sayesinde mesafeleri kaldırdık.

Geleneklerimizi değiştirmedik

Avrasya Ekonomi Zirvesi dijital platforma taşınarak yeni bir adım attı. Peki geleneksel yapısını korudu mu?

Elbette, sadece platformda değişiklik yaptık. Gerek oturumların içeriği, gerekse konuşmacılarımızla ekonominin ve geleceğin nabzını tuttuk. Zirvemiz önceki yıllar gibi yine 2, 5 gün düzenlendi. Yine açılış gecemizde İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ile ortaklaşa düzenlediğimiz tasarımcı Kadir Kılıç’ın defilesi yer aldı. Tabi ki defile de dijital platformda gerçekleşti.

Zirve, çeşitli konu başlıklarında yedi oturum düzenlediniz. Oturumlarda hangi konu başlıkları öne çıktı? Ne gibi sonuçlara ulaşıldı?

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin açılış konuşmasını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev gerçekleştirdi. Yine Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov’da konuşma yaptı. Açılış oturumumuzda dâhil olmak üzere toplam yedi oturum gerçekleşti. Ekonomi, enerji, terör ve çatışma, Azerbaycan ve Dağlık Karabağ’da yaşananlar, lider kadınlar oturumlarıyla birlikte bilge insanlar adını verdiğimiz cumhurbaşkanları oturumu. Bu oturuma ikisi halen görevini yürütmekte olan 17 cumhurbaşkanı görüşlerini sıraladı. Türkiye’den ise 11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katıldı. Zirveye, en büyük katılım Romanya’dan olurken, onu Çin Halk Cumhuriyeti izledi. Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı değerlendirdi. Yaşamakta olduğumuz enerji sorunları ise Socar Türkiye CEO Danışmanı Murat Lecompte’ın sunumuyla masaya yatırıldı.

Aşı müjdesi Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde geldi

Zirvenin üzerinde durduğu önemli konu başlığı elbette coronavirüs. Bu konuyla ilgili hangi başlıklar öne çıktı?

Tüm dünyanın konuştuğu coronavirüs zirvemizde de ele alındı. Çin’de coronavirüs aşısı için çalışmalarını yürüten Sinovac Biotech Genel Müdürü Helen Yang, zirvemize konuşmacı olarak katılarak aşı çalışmaları hakkında gelinen son bilgileri aktardı. Yang, üç ay içerisinde aşının hayata geçeceği müjdesini zirvemizde verdi. Zirvenin katılımcılar tarafından takdir toplayan yanı ise pandemiye rağmen gerçekleştirilmiş olmasıydı. 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde bir önemli gelişmede, pandemi sonrası ekonomide ve enerjide ortaya çıkacak olan yeni fırsatlardı. Bu fırsatları konuşmacılar kendi görüşlerine göre ayrı ayrı değerlendirdiler.

Z kuşağı Zirvede

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde düzenlenen oturumlardan öne çıkanlardan biri de kadın liderler ve gençlik oturumuydu. Oturumun detaylarını paylaşabilir misiniz?

Zirvede bir önemli konuda gençlerin ortaya çıkışıydı. Zirvemizin öne çıkan oturumlardan biri olan kadın liderler ve gençlik oturumunu, genç arkadaşlarımız düzenledi. Böylelikle Z kuşağı da aramızda yer aldı. Marmara Grubu Vakfı olarak özen ve dikkatle düzenlediğimiz bu zirve, bize bir şey gösterdi. 47 ülkenin bir sivil toplum kuruluşuna yüksek şahsiyetlerle muhatap olması, onun tertiplediği toplantıya yer alması bize devamlılık ilkesinin önemini göstermiştir. Bir dahaki seneye katılımın daha çok artacağını düşünüyorum. Bu zirve bir şey daha gösterdi bize. Bundan sonra zirveyi İngilizce yapacağız. Ulusal dil ile değil, uluslar arası bir dille yapılması gerekiyor. Birebir anlatmakta fayda var. Zaman kazanmak açısından ve karşınızdakinin sizi daha iyi anlaması için daha faydalı bir girişim olabilir.

Azerbaycan’a destek mesajı

Zirvede birçok konu başlığının ele alındığından bahsettiniz. Bunlardan biri de Azerbaycan. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Azerbaycan’a gelen destekten bahsedebilir misiniz?

Azerbaycan’ın yaşadığı bir trajediydi. TBMM’den 5 milletvekili, Azerbaycan parlamentosundan 1 milletvekili, ABD, Fransa ve Gürcistan’dan akademisyenlerle konuştuk. Bu konuşmalardan ortaya çıkan kalıcı sonuç katılımcıların aldığı kararla Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e bir destek mesajı yayınlanmasıydı. Bu mesajı yayınladık.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs öncesi özellikle gelişmiş ekonomilerde GSYH’ye oranı yüzde 20’nin üzerinde olan tasarruflar pandemi endişeleriyle dünyanın birçok ülkesinde yeni rekorlara ...

Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan, esnafa yönelik global şirketlerin de dahil olduğu bir destek çalışması yaptıklarını belirterek yakın zamanda bu çalışmayı duyuracaklarını...

Gerek esnaflardan gerdekse sanayicilerden gelen talepleri değerlendiren ekonomi yönetiminin, bazı destekler üzerinde çalışma yaptıkları öğrenildi. Bu kapsamda kısa çal...

Pandemiye rağmen Uzak Doğu pazarlarında ticarette yeni kapılar açılıyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği, Ticaret Bakanlığı desteğiyle tarihin en büyük serbest ticaret...

Sanayide kapasite kullanım oranı üst üste 7 aydır yükseliyor. Salgın sonrası ilk normalleşme adımlarının atıldığı mayıs ayından itibaren yükselişini sürdüren kapasite ...

BDDK'dan yapılan açıklamaya göre aktif rasyosı hesaplanmasına son verilmesine ve buna ilişkin yukarıda yer verilen tüm Kurul Kararları'nın 31.12.2020 tarihi itibariyle...

Türk Eximbank’ın ihracatçılara desteği, sunduğu fırsatlar her hafta Ege İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği online video konferanslarla ele alınıyor. Bu hafta yurtiçi...

Yazarlar
Website Security Test