Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Koronavirüs etkisi: İzmir'de gelinlik sektörü çöktü

3.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir ekonomisinin en önemli unsurlarından gelinlik sektörü, tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Gelinlik sektörü esnafı sektörle ilgili oluşan sıkıntılar hakkında medyaya konuştu.

2019 yılı Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs'ün (Kovid-19) pandemiye dönüşmesi tüm dünya gibi Türkiye'de büyük olumsuz etkiler yarattı.

İzmir'de gelinlik sektörü esnafı, Koronavirüs'ün gelinlik sektörüne dip yaptırdığını söyledi. Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği geçmiş dönem Başkanı Ümit Kaya, "Zamanında iflas da yaşadım, krizlere tanıklık ettim ama ben 43 yıldır böyle bir şey görmedim. Gelinlik sektörü, tüm zamanların en kötü dönemini yaşıyor" dedi. Sektörün büyük firmalarının battığını, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında sıfır çektiklerini, tek gelinlik dahi satamadıklarını belirten Ümit Kaya, şunları söyledi:

"Şubat ayında 4 gelinlik siparişi almıştım. 11 Mart'ta pandemi yasakları başladı, 4 gelinlik de iptal edildi. İşler o kadar azaldı ki, geçen yıla orantılayacak olursak, yüzde 1'i kadar iş yapabiliyoruz. Artık gelinler nikahtan gidiyor. Sünnet çocuğunun annesinin kıyafeti gibi abiyelerle geçiştiren gelinler var. Kimimiz dükkanı kapattı, kimimiz küçülmeye gitti. Ben de yakında dükkanımı kapatacağım sektör değişikliğine gideceğim. İhracat yapan şirketler de çaresizlik içinde. Korona yüzünden Türkiye'de ne yaşanıyorsa, İtalya'da, Suudi Arabistan'da da aynısı yaşanıyor. İhracat yaptığımız 45 ülke de korona ile boğuşuyor. Dolayısıyla oralarda da düğünler olmuyor, gelinlik talebi gelmiyor."

PERSONEL SAYISINI AZALTTILAR
Gelinlik sektöründe faaliyet gösteren firmaların dört dükkanı varsa ikiye, hatta bire indirdiğini, personel sayısını 10'dan 2'ye düşürdüğünü anlatan Ümit Kaya, "İzmir'de 1000 gelinlikçi varsa, yılbaşında bu sayı 200'e gerilerse, kimse şaşırmasın. Sektör, bu krize daha fazla dayanamaz" açıklamasında bulundu. Yaşadıkları krizi anlatmak için "Bir yakınımızdan, sana bir arkadaş gönderiyorum, gelinlik bakacak, yardımcı ol" diye telefon dahi gelmediği örneğini veren Kaya, "Kemeraltı'nın en büyük zenginliği, gelinlik ve abiyelerdi. Maalesef bu zenginliğimiz, krize kurban gitti. Pandemi bitmeden gelinlik sektörüne ekmek yok. Yıl sonunda parmakla sayılacak kadar az dükkan kalır" diye konuştu.

GEÇMİŞ YILLARDAKİ İŞTEN ESER YOK
Gelinlik sektöründe faaliyet gören işletmecilerden Özlem Pehlivan ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Piyasada bugüne dek görülmemiş bir durgunluk var. 5 katlı sergi salonlarımız vardı, onları devrettik. Siparişlerimizde büyük azalmalar oldu. 30 kişilik kadromuz vardı, yarı yarıya azalttık. Pandemi öncesinden aldığımız siparişler sayesinde çarkı çevirdik. Yeni müşterilerimiz de oldu ancak parmakla sayılacak kadar az. Geçmiş yıllarda yaptığımız işten eser kalmadı."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Alp

04.09.2020 - 07:36
Senelerce 100 tllik gelinliği 5000 tlye sattilar.beter olsunlar.
Diğer Haberler

Ege İhracatçı Birlikleri(EİB), Ocak-Ağustos döneminde serbest bölgeler de dahil olmak üzere 214 noktaya ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’ye 8 milyar 78 milyon dolar k...

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Ekonomik Gözlem Grubu, dernek üyeleriyle güncel ekonomik durumu değerlendirmek ve önümüzdeki döneme ilişkin sorunlar il...

Dolar/TL'de her gün yeni bir rekor kırılıyor. Bu sabah 7,6690'a taşıyan dolar/TL, bugün 7,65'ten işlem görüyor ve 7,70'yi zorluyor. Euro/TL de, 8,97-8,98 bandında değe...

Aydın'da son yıllarda artan reçine üretimi köylünün geçim kaynağı oldu. Kilosu 700 TL'ye ulaşan fiyatlara satılan Reçine, üreticisinin yüzünü güldürüyor.

2020 yılı Eylül ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi verileri açıklandı.

Hizmet kalitesini uluslararası standartlara taşımak ve hizmet standartlarını belgelendirmek için yoğun bir efor sarfeden Ege İhracatçı Birlikleri, bilgi güvenliği kült...

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, 400 bin üreticinin, zeytinyağı perakende KDV'sinin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesini istediğini söyledi.

Yazarlar
Website Security Test