Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İş dünyasının talebi: İstihdam Kalkanı Paketi uzatılsın

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kısa çalışma ve ücretsiz için desteklerinde uygulama süresinin sonuna yaklaşılırken, İstihdam Kalkanı Paketi’nin henüz TBMM’nin gündemine gelmemesi iş dünyasında endişeleri artırdı. İş dünyası, paketin gecikmesi halinde mevcut desteklerin üç ay süreyle uzatılmasını talep ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu; kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin desteklerinde süre uzatımı, ilave istihdama prim ve ücret desteği sağlanmasını öngören İstihdam Kalkanı Paketi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine henüz gelmedi. İstihdam Kalkanı düzenlemesinin 2 hafta geçmesine rağmen Meclis gündemine gelmemesi iş dünyasında endişeleri artırdı. İş dünyası, paketin gecikmesi halinde, mevcut desteklerin üç ay süreyle uzatılmasını istiyor.

Dünya Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan iş dünyası temsilcileri, vakit kaybedilmemesini istiyor. İş dünyasının önde gelen temsilcilerinin konu ile ilgili görüşleri ise şu şekilde:

Erdal Bahçıvan: “İstihdam korunmalı”
İşin ve istihdamın korunması gerektiğinin altını çizen İstanbul Sanayi Odası Başkanı (İSO) Erdal Bahçıvan, “Genellikle nakdi teminat istendiği için şirketlerimiz teminat bulmak için yüksek maliyetlere katlanıyor. Artık nitelikli yatırımların tapuya, gayrimenkule bağlı bu tür eski tip teminat alışkanlıklarından kurtarılması gerekiyor. Bunun yerine proje bazlı bir bakış açısıyla, yatırımın sonunda ortaya çıkacak değer teminat olarak kabul edilmelidir. Pandemide işin ve istihdamın korunması için uygulanan kısa çalışma ödeneği önemli katkıda bulunuyor. Birçok sektör için gerçek anlamda toparlanmanın uzun süre gerçekleşmeyeceği dikkate alındığında, istihdamın korunması için kısa çalışma ödeneğinin en az üç ay ve hatta yılsonuna kadar uzatılmasını zorunlu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Celalettin Kesikbaş: “Üretim ekonomisi için devam etmeli”
Şirketlerin güçlerini kaybetmemesi için teşviklerin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Pandeminin etkisi yavaş yavaş kalkmaya başlamış olmasına rağmen önemli bazı sektörlerde geriye dönüş çok hızlı olmayacak. İstihdamın korunması ve maliyetlerin yükselmesini önlemek amaçlı olarak en az 3 ay daha bu uygulamaların devam etmesi, üretim ekonomisinin güçlenmesi ve tekrar kendine gelmesi açısından çok önemli. Her zaman dediğimiz gibi pandemi sonuna kadar piyasalar açıldığında şirketlerimizin mali olarak sağlıklı olması da çok önemli. Türkiye’yi önemli fırsatlar bekliyor, ancak şirketlerimiz bu süreçte gücünü kaybetmemeli. Devletimizin bugüne kadar kararlılıkla aldığı önlemleri devam ettirmesini çok önemsiyoruz. Toparlanma başladı ancak henüz istenilen seviyelerde değiliz.” dedi.

İbrahim Burkay: “Rekabet gücümüz düşmemeli”
Birçok işletmenin faaliyetini hızla artırdığını vurgulayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, “Haziran ayı ile başlayan normalleşme sürecinde Bursa’da birçok işletmenin faaliyetini artırdığını ve yeniden üretime başladığını görüyoruz. Üretimi ayakta tutacak ve rekabet gücümüzü daha da artıracak çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Üç ayı aşkın bir süredir coronavirüsle mücadele eden işverenlerimiz gelirlerinin önemli ölçüde azaldığı bu süreçte elindeki tüm finansal imkanları kullanarak çalışanına sahip çıktı. Şu anda normalleşme süreci başlamış olsa da salgının ticaret üzerindeki etkisi devam ediyor. Bursa iş dünyası olarak salgın döneminde olduğu gibi bu dönemde de birinci önceliğimiz ‘istihdamı korumak’ olacak. Bunun yanında istihdamı artırmaya yönelik de önemli hedeflerimiz var. Dolayısıyla bu noktada istihdamın korunmasına ve artırılmasına dönük yeni destek mekanizmalarının hızla hayata geçirilmesinde fayda görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Adnan Ünverdi: “Vergi ve SGK prim yapılandırılması çok önemli”
Salgının, sanayi ve üretim üzerinden olumsuz etkilerini sürdürdüğünü vurgulayan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “Bugün iş dünyası kamu tarafından sağlanan vergi ötelemesi, düşük maliyetli kredi imkanları, kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği gibi istihdamdan finansmana kadar verilen desteklerle ayakta durmaya çalışıyor. Tabii normalleşme adımları umut verici ancak sanayide, ihracatta toparlanma ve sürdürülebilir istihdam için zamana ihtiyacımız var. Bu zaman zarfında da daha önce belirtildiği gibi yeni destek paketlerinin ivedi olarak açıklanması ve hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor. Özellikle ertelenmiş, günü yaklaşan vergi ve SGK prim ödemelerinin yeniden yapılandırılması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Ender Yorgancılar: “Ödenek 3 ay uzatılmalı”
Konuyu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) aktardıklarının altını çizen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, “Kısa çalışma ödeneği sanayi kesimine önemli bir destek sağladı. 3 ay daha uzatılması herkes tarafından bekleniyor. Bu konuda TOBB bünyesinde sanayi odası başkanları, zoom üzerinden yaptığımız toplantıda da kısa çalışma ödeneğinin 3 ay daha uzatılması yönünde görüş bildirdi. Bize gelen bilgiler bir taslak üzerinde çalışıldığı ve uzatılacağı yönünde. Şu an en önemli konu uzatmanın devam etmesi.” dedi.

Özer Matlı: “Yılbaşına kadar devamını istiyoruz”
Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı: “Pandemi nedeniyle iş kaybı olan işletmelerdeki kısa çalışma ödeneğinin yılbaşına kadar devam etmesini istiyoruz. TOBB’un da bu konuda girişimleri bulunuyor. Devlet bu alana kaynak aktardı ve aktarılan kaynaklar noktasında desteğin devam etmesi iş dünyası adına pandemi sürecinin geçişi döneminde ciddi bir fayda yaratacaktır.”

Yavuz Uğurdağ: “Uzatılmasını talep ediyoruz”
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ: “Sanayiciler ve iş dünyası olarak kısa çalışma ve ücretli izin desteğinin üç ay daha uzatılmasını talep ediyoruz. Bu konuyla ilgili Maliye Bakanlığı’nın Çalışma Bakanlığı ile birlikte çalıştığını biliyoruz. Henüz net bir açıklama yapılmamış olsa da iş dünyası olarak talebimiz 3 ay daha uzatılması yönünde.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Covid-19 salgınının etkisiyle 2021 sonuna kadar rekor kırması beklenen iflaslarda bu yıl liderliği ABD üstlenecek. 2021 yılında ise Avrupa ve Hindistan’ın iflaslarda b...

İhracatın cari açığın azaltılmasına katkı verirken, Türkiye ekonomisinin büyümesinin lokomotifi olmaya devam ettiğini vurgulayan Pekcan, pandemi sonrası ihracattaki to...

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 1 milyar 193 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. EİB’nin Temmuz ayı pe...

TÜİK, temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE aylık bazda 0,58 ile piyasa beklentilerinin altında artış gösterirken, yıllık enflasyon, baz etkisi ile haziran ay...

İzmir’de Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 12,11, aylık yüzde 0,28 arttı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi İşbirliği Projeleri (SİP) kapsamında üretilen elektronik kelepçelerin eylül ayından itibaren test amaçlı Adalet Bakan...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl 1,2 milyon büyükbaş ve 3,6 milyon küçükbaş kurbanlık bulunduğunu kaydetti.

Yazarlar
Website Security Test