Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sanayicilerden hükumete uyarı: İşsizlik kapıda

17.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, gündemdeki kıdem tazminatı ile Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin ekonomi ve sanayide bıraktığı etkiler hakkında açıklamalar yaptı.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen ve EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan'ın moderatörlüğünü yaptığı online basın toplantısına konuk olan OSBDER ve İAOSB Başkanı Hilmi Uğurtaş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

Tamamlayıcı Emekilik Sistemi ardından gündeme gelen Kıdem Tazminatı konusuyla ilgili konuşan Uğurtaş, tazminatın tüm çalışanların hakkı olduğunu vurguladı. Böyle bir haktan vazgeçme gibi bir şeyin söz konusu olamayacağını aktaran Uğurtaş, "Fakat birçok çalışan eğer büyük işletmelerde veya kamuda çalışmıyorsa kıdem tazminatı almakta sorun yaşıyor. Sendikacıların da, çalışanların geleceğiyle ilgili kaygılarını garanti altına alacak bir çözümden yana olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de siyasiler, işveren ve çalışanlar çözüm üretmek için ortak noktada buluşmasıdır. Buradan hükümete bir çağrıda bulunmak istiyorum; yapılan çalışmalara mutlaka Sanayi Odası, Ticaret Odası gibi işdünyasını temsil eden kurumların başkanlarından da isimler dahil edilmeli" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs nedeniyle ülkenin zor bir süreçten geçtiğini de belirten Uğurtaş, "Yaşam kaygısı tüm endişelerin önüne geçti. İşçi çıkarılmasının önlenmesi, kısa çalışma ödenekleri, kredi olanakları, primlerin ertelenmesi gibi doğru kararlar alındı. Fakat, Eylül veya Ekim gibi ödeme vakti geldiğinde 'Acaba bunları o gün nasıl ödeyeceğiz' diye düşünüyor. Yani bu borçlar 3 ayda mı, 6 ayda mı veya peşin mi ödenecek? İşler açılmazsa, kaynak bulunamazsa durumları ne olacak gibi sorular hala askıda duruyor. Bu konuda hükümetten bir plan bekliyoruz. Borçlar ötelendi ama silinmedi." dedi. 

ÜRETİM YÜZDE 50 DÜŞTÜ
"Bundan sonrasına bakarsak; ülkemiz ölçeğinde üretimin ciddi derecede gerilediğini görüyoruz hatta bazı OSB’lerde bunun yüzde 50’yi geçtiğini gördük." diyen Hilmi Uğurtaş şunları söyledi;

"İAOSB’de ise yüzde 15 ila yüzde 20 arasında düşüş oldu. Çünkü burası karma OSB olduğu için otomobil, ambalaj gibi sektörler çalışmalarını sürdürürken tekstil sektörü ise çalışamadı. Diğer sektörlerin faaliyetlerine devam etmesi bizdeki düşüş oranlarının az olmasına neden oldu. Açıklanan verilere de bu durum yansıdı.

Türkiye’de işsizlik ve istihdam kayıpları bizi bekleyen en büyük problem. İşçi çıkarmayı hiç birimiz istemiyoruz ama üretim yoksa ve çalışanlara ödeme yapmak zorundaysanız istihdam kaybı kaçınılmaz. Ben işsizlik oranını yüzde 20’lerin üzerinde olduğuna inanıyorum. 20 yaş üzerindeki işsizlik oranları ise yüzde 30’lar civarında. Nisan ve Mayıs rakamlarını açıklanmasıyla bunun daha da artacağını düşünüyoruz. Türkiye önümüzdeki süreçte bu sorunu nasıl çözeceğini konusunda yetkililerin kafa yorması gerektiğini düşünüyorum."

"SANAYİCİYE İLAVE YÜK GETİRİLMEMELİ"
Sanayici bu yüklerin altında nasıl kalkar bunun hesabını iyi yapmak lazım. Sanayicinin üzerine ilave yükler getirilmemeli. Bunun yanında elektrik tüketimi azalırken, elektrik faturası ise arttı. Mart faturası ile Mayıs faturası arasında yüzde 46 oranında artış var. Siz hem yeterince üretemiyorsunuz hem de enerji fiyatlarınız yüzde 46 artıyor. Önümüzdeki 3 ay, 6 ay veya bugün enerjimi kaça kullandığımı bileyim ki maliyetimi buna göre ayarlayayım. Elektrik Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) 50 TL deyip sonra 200 TL’ye fiyatı çıkarırsa olmaz. Biz 3 ay sonrası için fiyat vermekte bu nedenle zorlanıyoruz.

Doğalgaz fiyatlarında da ise bir düşme yok. Bunlar sanayicinin maliyetlerini arttıran unsurlar. Türkiye olarak bizim de katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz şart. Dış bağımlılığı azaltacak çalışmalar yapmalıyız. İhracatımız artıyor ama aynı ölçüde ithalat da artıyor. Artık bu döngüyü kırmalıyız ve inovasyona yönelmeliyiz.

"SANAYİMİZ DAHA 1.0 – 2.0’DA DOLAŞIYOR"
Sanayi 4.0 çok güzel ama Türkiye’de sanayi 2.0’da dolaşırken 4.0’a atlamak kolay değil. Bunun için ciddi teşviklere ihtiyaç var. Bu süreçte tarımın da önemi ortaya çıktı. Bugün biz eskisi gibi her çeşit ürünü artık üretemiyoruz. Özellikle pandemi gibi süreçlerde kimse kimseye ürün satmak istemiyor. Bu nedenle tarım sektörüne daha fazla destek verilmeli, çiftçiler daha fazla korunmalı ve her türlü ürünü kendimiz üretebilir hale gelmeliyiz.”

"İKİ TARAFI BULUŞTURDUK"
Pandemi sürecinde ekonomi kurumlarıyla, ekonomi basınını online ortamda buluşturduklarını ifade eden EMD İzmir Şube Başkanı Murat Demircan, “Amacımız kurumların gündemlerindeki konuları ekonomi basını aracılığıyla kamuoyuna aktarmalarına aracılık etmekti. Bu süreçte verimli toplantılar yaptık. Ekonomi basınında çalışan meslektaşlarımızın haber yapma kapasitesini arttırırken, ekonomi durumu, ekonomi kurumlarının bu konudaki görüşlerini bizzat aktarmalarına olanak sağladık” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2017 ve 2018 yıllarında 27 bin 418 kişiye, 17 milyon 400 ...

Haziran ayında enflasyon yüzde 1,13 ile beklentilerin üzerinde bir artış kaydetti. Böylece yıllık enflasyon yüzde 12,62 oldu. Piyasalarda enflasyonun yüzde 0,60-0,70 a...

2019 yılı Haziran ayında 851 milyon dolar olan EİB ihracatı, 2020 yılı Haziran ayında yüzde 21’lik artışla 1 milyar 30 milyon dolara yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 12,62, aylık yüzde 1,13 arttı. Buna göre SSK ve Bağ-Ku...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Haziran ayında ihracatın arttığını söyledi.

TSPB Başkanı Dr. Alp Keler, CFA son beş aylık süreçte hisse senedi piyasasına 313 bin yeni yerli yatırımcının katılımıyla aktif bireysel yatırımcı sayısının Borsa tari...

Yazarlar
Website Security Test