Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

KAGİDER'den Bakan Pekcan'a, kadın istihdamı ve girişimcileri talebi

16.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile uzaktan erişimli toplantıda bir araya geldi. Toplantıda KAGİDER Başkanı Emine Erdem, kadın girişimcilerin normalleşme sürecindeki gereksinimlerine ve kadın istihdamının korunması için önem arz eden konulara değinerek, Türkiye ekonomisinin %8’ini temsil eden dernek üyelerinin soru ve taleplerini paylaştı.

Bakan Ruhsar Pekcan ise Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı ilgili çalışmalardan ve planlanan faaliyetlerden bahsederek kadın girişimcilerin sorularını yanıtları. KAGİDER Kurucu Üyesi, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve İstanbul milletvekili Av. M. Belma Satır’ın da katıldığı görüşmede önemli açıklamalarda bulunan Bakan Pekcan, “Bizim bakanlıklarımızın vereceği destekler ve kadın girişimci odaklı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bu süreçte kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapacağız” dedi.

KAGİDER dün dernek yönetim kurulu ve üyelerinin katılımıyla gerçekleşen bir online toplantıda T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir araya geldi. KAGİDER Başkanı Emine Erdem’in açılış konuşması ile başlayan görüşmeye, KAGİDER kurucu üyelerinden TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve İstanbul milletvekili Av. M. Belma Satır da katıldı. Toplantıda Emine Erdem kadın girişimcilerin normalleşme sürecindeki gereksinimlerine ve kadın istihdamının korunması için önem arz eden konulara değinirken, Bakan Pekcan ise bakanlığın normalleşme sürecindeki ticaretin güçlenmesi ve kadın girişimciler ile kadın istihdamının korunmasına yönelik çalışmalarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Emine Erdem: Planlar yapılırken fırsat eşitliğinin kollanması önemli

KAGİDER Başkanı Emine Erdem açılış konuşmasında, Türkiye ekonomisinin %8’ini temsil eden dernek üyelerinin görüş, talep ve sorularını paylaşırken, şunları söyledi:

“Ekonomiyi, üretimi, ticareti yeniden canlandıracak önlemler planlanırken, ekonomideki kadın varlığını geriye götürmemek, tam tersine, korumak ve güçlendirmek lazım. Politikalar, önlemler planlanırken ve uygulanırken cinsiyetler arasında fırsat eşitliğini kollamaya dikkat edilmesi büyük bir gereklilik. İstihdamda, girişimcilikte, ticarette kadınların önündeki dezavantajların kaldırılması bizim de taleplerimiz, beklentilerimiz arasında. Sadece Türkiye’nin değil bütün ülkelerin COVID-19 krizini atlatmaları ve yeniden kalkınma yoluna girmeleri, bu sürece herkesi eşit şekilde dâhil etmekle mümkün olacak. Kadınların ekonomideki varlığını ve gücünü artırabildiğimiz ölçüde gelecekteki benzer şoklara karşı ekonominin direnci de güçlenecek.”

Belma Satır: Tedbiri elden bırakmayıp duyarlı olursan başarıyla atlatacağız

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve İstanbul milletvekili Av. M. Belma Satır ise şu açıklamalarda bulundu: “Zor bir dönemden geçiyoruz ancak ülkemizde iyi yönetilen bir süreç oldu. Hükümetimiz, ilgili bakanlıklarımız, iş insanlarımız ve tabi ki vatandaşlarımız gerekli hassasiyeti gösterdi. İş dünyası ile ilgili bakanlıklarımız iletişim halinde uyumlu bir şekilde çalıştılar, Önümüzdeki günlerde tedbiri elden bırakmayarak maske, mesafe ve temizlik kuralları ile Sağlık Bakanlığı önerilerini dikkate alarak süreci başarıyla atlatacağımız kanaatindeyim.”

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise pandemi sürecinde sağlık alanında verilen başarılı mücadelenin ekonomi ve ticaret alanında da verilmesinde kararlı olunduğunu belirtti. Salgını en iyi şekilde yöneten ülkelerin salgın sonrasındaki küresel ekonomide daha güçlü yer alacaklarına dair düşüncesini vurgulayan Bakan Pekcan, “Türkiye’nin eğitimli ve genç nüfusunun dinamizmi, Avrupa’ya yakın jeolojik konumu, üretim kapasitesi ve Avrupa standartlarında yaptığı kaliteli üretimle bu süreçte ayrışmasını öngörüyoruz” dedi.

Ruhsar Pekcan: Kadın girişimciler pandemi koşullarına çok hızlı adapte oldu

Bakan Pekcan, pandemi sürecinde kadın girişimcilerin ihtiyaçlarını gözettiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu:“WeConnect’in nisan ayında daha çok kadın girişimcilere yönelik yaptığı ankette katılımcıların %87’sinin pandemiden olumsuz yönde etkilendiği ortaya çıkmış. %43’ü ise iletişim kuramadığı için müşteri kaybına uğradığını belirtmiş. Bütün dünyada yeni bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde, bunlar beklenen rakamlar. Araştırma aynı zamanda kadınların her zaman olduğu gibi bu sürece de hızla adapte olma kabiliyetlerini ortaya koyuyor. Katılımcıların %42’si işletmelerini bu süreçte dijital ortama taşımış. %37’si küresel ihtiyaçları da baz alarak yeni iş alanlarına yönelmiş, %32’si de yeni iş ağları geliştirmeye yönelmiş. Kadın girişimcilerin %16’sı da yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye odaklanmış. Bu tablo, kadınların dinamizmini ve bulundukları ortama uyum sağlama kapasiteleri, yeni koşullara sağladıkları uyum hızını gösteriyor. Bu üretkenlikleri ve yaratıcılıkları ile dünya ekonomisinde pozitif ayrışacaklarını görüyoruz. Bizim bakanlıklarımızın vereceği destekler ve kadın girişimci odaklı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bu süreçte kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapacağız.”

Pekcan, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Kadın girişimcilerin %19’u işletmelerini dijital ortama taşıması gerektiğinin farkında olduğunu ama nasıl yapacağını bilemediğini belirtiyorlar. %20’si ise bunun için kime ve nasıl başvuracağını bilmediği sonucu ortaya çıkıyor. Benzer bir ihtiyacın yoğun şekilde hissedildiğinin farkında olarak, bakanlığımızın Sanal Ticaret Akademi’sine odaklandık. Akademi eğitimlerinden faydalanan 20 bin üyemiz oldu, 3 bini aşkın sertifika verdik. Önümüzdeki dönemde ulusal kadın girişimci network platformunu hem de kadın ihracatçı fiziki network platformunu oluşturmak için gayret sarf ediyoruz.” 

Bakan Pekcan, konuşmasında ayrıca yerli üreticiyi korumak için yürürlüğe konulan uygulamalardan bahsetti: “Pandemi sürecinden çıkış Uzak Doğu’daki ülkelerde çok daha hızlı. Ama kendi pazarlarında talep daralması olduğu için bu ülkelerde arz fazlası oluştu. Bu arz fazlasını daha düşük fiyatlara diğer ülkelere ihracat yönüne yöneldiler. Biz de kendi yerli yöneticimizi korumak adına ilave gümrük vergilerini uygulamaya aldık. Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olan bütün bu korumacı önlemleri almak zorundayız. Burada amacımız yerli üreticiyi korumak. Türkiye’de üretimi mümkün ürünlerde Uzak Doğu’ya bağımlı hale geldiğimiz örnekler var. Yerli üretime daha çok yönelmemiz lazım. Yerel paralarla ticareti öne çıkarmak üzere Kore Ticaret Bakanı, Çin Ticaret Bakanı ile görüştüm, bakan yardımcımızın görüşmeleri oldu. Bölgesel iş konseyi başkanlarımız ve bölgeyle çalışan iş dünyasıyla da bir araya gelerek rezerv para birimlerine bağlılığın azaltılması ve ülkelerin ekonomik kırılganlıklarının giderilmesi için yeni düzende yeni uygulamaları başlatmak üzere çalışıyoruz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, İzmir kestanesinin önemine vurgu yapan bir yazı kaleme aldı. Eriş, kestaneye sahip çıkılması gerektiği ve bu ürünün coğrafi iş...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Nisan dönemine ilişkin işsizlik verilerini açıkladı. Yazarımız Ekonomist Ali Nail Kubalı, TÜİK'in açıkladığı verileri değerlendirdi.

Ticaret Bakanlığı himayelerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda 7-9 Temmuz’da dünyanın en önemli re-export ...

TÜİK’in verdiği rakamlara göre işsizlik oranı yüzde 12,8 oldu. Nisan dönemine ilişkin rakamlar paylaşan TÜİK, geçen yılın aynı dönemine göre işsizliğin azaldığını açık...

Pandemi döneminde ihracatta rekorlar kıran cerrahi önlük ve maskede Devlet Malzeme Ofisi’ne hibe şartı ihracatı zorlar konuma geldi.

2020 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan eden Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Sürdürülebilirlik Manifestosunu açıkladı. EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EİB’nin ...

İzmir'de çekildiği belirtilen bir sokak röportajında konuşan genç, ülkenin gerçek gündemiyle ilgili konuştu. Gencin verdiği röportaj sosyal medyada büyük etkileşim aldı.

Yazarlar
Website Security Test