Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Öztürk: Lojistik 4.0'ı yakalamalıyız

13.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD)'nin yaptığı video konferansta son dönemde Koronavirüs (Kovid-19) gölgesindeki deniz ticaretinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi'nin Covid-19 günlerinde ekonomi kurumlarıyla, ekonomi basınının işbirliğinin devam etmesi amacıyla düzenlediği online basın toplantılarına bu kez Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk konuk oldu.

Yusuf Öztürk, Koronavirüs sürecinin özellikle ticarette çok büyük etki yarattığını söyleyerek, küresel üretim ve ticaretin en önemli oyuncusu olan Çin'deki üretimin sekteye uğraması ve tedarik zincirinin bozulması tüm dünya üretiminde büyük bir düşüş yaşanmasına sebep olduğunu ifade etti. Öztürk ayrıca Koronavirüs öncesinde ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarını da hatırlatarak, pandeminin de zaten sıkıntıların olduğu ticaret sistemine büyük bir darbe indirdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler yüzde 2-3 büyüme beklerken Koronavirüs nedeniyle bu beklentiler tamamen tersine döndü. IMF'nin açıkladığı rapora göre küresel büyüme -2 ve -3 oldu.

TÜRKİYE'DEKİ DURUM

Türkiye'deki durumu değerlendiren Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, pandemi sürecinde özellikle odaların işlerinin azalmadığı ve hatta arttığını dile getirdi. Öztürk, üyelerinin ekonomik durumunu gözetmek ve ülkedeki ticaretin devam etmesini sağlamakla görevli olduklarını söyledi.

Tüketicilerin artık mağaza mağaza dolaşıp alışveriş yapmaya pek sıcak bakmadığının altını çizen Yusuf Öztürk, e-ticaretin inanılmaz bir atılım içinde olduğunu ve Türkiye'nin de pozisyonunu acilen alması gerektiğini söyledi. Öztürk, "Lojistik 4.0"ın yakalanmasının hayati öneme sahip olduğunu ifade etti.

"Lojistik 4.0'ı biraz açar mısınız?" sorusuna yanıt veren Öztürk, "Düşünün aldığınız bir ürün size drone ile geliyor. Artık dünyadaki örneklerden bahsedecek olursak, insanlar masalarında oturup otonom gemilere koordinatlar veriyor ve taşımacılığı bu şekilde yapıyorlar. Türkiye'de de bu konuda iyi gelişmeler kaydedildi. Artık limanlarda daha az kişi çalışıyor. İnsan gücüne ihtiyaç dünya tarihinde hiç olmadığı kadar azaldı.

Bizim bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor. Yabancı bir yatırımcı yatırım yapacağı ülkedeki bu gelişmelere bakar; yatırım yapacağım ülke dünya lojistik indeksinde kaçıncı sırada? Türkiye bu yıl açıklanan indekse göre 47. sırada. İlkokullarda bize öğretilen "jeopolitik konumumuzun çok değerli olduğu" konusuna bakalım şu anda kendimize eleştiri yapmamız gerekiyor. Açıkçası bu konumun hakkını şu an veremiyoruz. Yabancı yatırımcıyı çekmek istiyorsak, maliyetleri azaltmalı ve ürettiğimi her şeyi kolayca tüm dünyaya tedarik edebilmeliyiz. Yatırımcı ürettiği ürünü en az maliyetle taşıma derdinde." dedi.

KRUVAZİYER VE İZMİR TURİZMİ

Kruvaziyer turizmiyle ilgili de konuşan Öztürk, Kruvaziyer turizminin Koronavirüs öncesinde büyük popülariteye sahip olduğu ancak pandemiyle birlikte tamamen durduğunu ve bir süre daha durgun bir şekilde kalacağını söyledi. Öztürk "Siz 6 bin kişiyle aynı yerde tatil yapmak ister misiniz?" diye sorarak toplu turizm etkinliklerinin salgın sonrasında da bir süre askıya alınacağını düşündüğünü söyledi.

Konak'ta düşünülen marina projesiyle ilgili de konuşan Yusuf Öztürk, marina için en uygun alanın pasaport limanı olduğunu kaydetti. Öztürk, "Çünkü İzmir Körfezi'nde pek gezilecek bir yer yok. En yakın yer Urla ve Karantina Adası. Çeşme taraflarına gelmeniz için 300 mil gitmeniz gerekiyor. Eğer Pasaport'ta bir marina yapılırsa kente Barcelona atmosferi kazandırılabilir." dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2020 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan eden Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Sürdürülebilirlik Manifestosunu açıkladı. EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EİB’nin ...

İzmir'de çekildiği belirtilen bir sokak röportajında konuşan genç, ülkenin gerçek gündemiyle ilgili konuştu. Gencin verdiği röportaj sosyal medyada büyük etkileşim aldı.

İzmir iş dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı, derneğin çalışma rotasında önemli bir yol gösterici nitelik taşıyan EGİAD-Ege Genç İş İnsanları Derneği Danışma Kuru...

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, kırmızı ette yapılan sahtekarlıklarla ilgili konuşarak, ete ağır bassın diye su enjekte edildiğini, sakatat ve ...

Kırgızistan ve Tacikistan ile olumlu diplomatik ilişkiler, ''Türk markası kalitelidir'' algısı, gümrüksüz pazar imkanı ve düşük vergi oranları gibi alternatifler Orta ...

Türkiye’ye 2019 yılında 27 milyar doların üzerinde döviz kazandıran Türk moda endüstrisi, pandemi döneminde dijital fuarlarla ihracattaki kan kaybının önüne geçmeyi am...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2017 ve 2018 yıllarında 27 bin 418 kişiye, 17 milyon 400 ...

Yazarlar
Website Security Test