Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

BDDK'dan yeni dolar kuru manipülasyonu açıklaması

10.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, 3 bankaya getirilen yasak sonrası yeni açıklamalarda bulundu. Akben, üç bankanın yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde işlem yasağının kaldırılabileceğini ama soruşturmanın süreceğini belirtti.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, 3 bankaya getirilen işlem yasağı kararı sonrası yeni açıklamalar yaptı. Akben, "Finansal istikrarın zarar görmemesi için AB normlarında tedbir aldık. Yönetmeliğinin muhatabı manipülatif bankacılık işlemleridir. Amacımız haber ve analize dayalı yorumları engellemek değildir." ifadelerini kullanan Akben, "Salgın şartları düzeldiğinde uygulamalar eski haline dönecek. Bankaların asli fonksiyonlarını yerine getirmeye dönük yaklaşımımız devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Türk lirasına döviz ile manipülasyonun ardından BDDK yurt dışında kurulu 3 bankaya işlem yasağı getirmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), Türk bankalarına olan Döviz işlemi kaynaklı Türk Lirası yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediklerini belirterek BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG ile işlem yapılmasını yasaklamıştı. Yasak ne anlama geliyor?

CNN Türk'ün haberine göre, elde Türk lirası olmadığı halde dolar alınıp Türk lirası karşısında döviz talebi yaratıldı. Bir manipülasyon yapıldı. İşte bunun ardından BDDK yurt dışında kurulu 3 bankaya işlem yasağı getirdi. BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG, Türk bankalarına TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmedi.

Peki, bundan sonra ne olacak? Edinilen bilgilere göre bu üç bankanın işlem yasağı ne kadar devam edecek henüz net değil. Eğer bu konuda yasak kalkarsa, BDDK bunu yine bir karar ile duyuracak. CNN TÜRK yayınına katılan İstanbul Aydın Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü Başkanı Profesör Doktor Sedat Aybar da benzer manipülatif atakların söz konusu olabileceğine işaret etti.

İşte bu nedenle BDDK'nın kararı 3 banka ile sınırlı kalmayabilir. Türk lirası yükümlülüğünü yerine getirmede gecikmeye düşen diğer yabancı bankalar olursa onlara da benzer adımlar gelebileceği belirtiliyor. Yani olası başka bir manipülasyon atağı var mı yok mu, bu da yakından takip ediliyor.

BDDK'nın işlem yasağı kararındaki amaç, başta tasarruf sahiplerinin haklarını ve bankaların düzenli, emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye sokabilecek işlem ve uygulamaların önlenmesiydi. Ve ayrıca kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını temin etmek amaçlandı. Bu amaçlarla piyasalardaki hareketlilikler ve gelişmeler izleniyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği son bir senede ihracatını 388 milyon dolardan 514 milyon dolara çıkardı.

Pandemi döneminde ihracatta ayakta kalan yaş meyve sebze ve mamul sektörleri hayata geçirecekleri iki Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (URGE) Projesi’yle Uzakdoğu...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kurban Bayramı ikramiyelerinin ne zaman hesaplara yatırılacağını açıkladı.

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, İzmir kestanesinin önemine vurgu yapan bir yazı kaleme aldı. Eriş, kestaneye sahip çıkılması gerektiği ve bu ürünün coğrafi iş...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Nisan dönemine ilişkin işsizlik verilerini açıkladı. Yazarımız Ekonomist Ali Nail Kubalı, TÜİK'in açıkladığı verileri değerlendirdi.

Ticaret Bakanlığı himayelerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda 7-9 Temmuz’da dünyanın en önemli re-export ...

TÜİK’in verdiği rakamlara göre işsizlik oranı yüzde 12,8 oldu. Nisan dönemine ilişkin rakamlar paylaşan TÜİK, geçen yılın aynı dönemine göre işsizliğin azaldığını açık...

Yazarlar
Website Security Test