Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Tarım Grubu uyardı: Gıda krizi kapıda

30.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarım sektörünün tüm bileşenlerini temsil eden İzmir Tarım Grubu, gerekli önlemler alınmadığı takdirde salgın sürecinin büyük bir gıda krizine de yol açabileceği uyarısında bulundu. İzmir Tarım Grubu Dönem Sözcüsü Dr. Pınar Nacak, tarımsal üretimin kesintiye uğramaması ve gıda kıtlığı yaşanmaması için önerilerini 5 ayrı başlıkta dile getirdi.

Korona virüsü salgını nedeniyle yaşanan olağanüstü sürecin, tarımsal üretimin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirten İzmir Tarım Grubu, salgının gıda krizi çıkarma potansiyelinin çok yüksek olduğuna işaret etti.
İzmir Tarım Grubu Dönem Sözcüsü Dr.Pınar Nacak virüsle mücadele sürecinde her bir vatandaşın yeterli gıdaya erişim hakkı olduğunu dile getirerek yaklaşan tehlikeye dikkat çekti.

Nacak, gıda tedarik zincirinde, özellikle gıda lojistiğinde yaşanan sıkıntıların sektörün uzman ve paydaşları arasında ‘Gıda Kıtlığı’ ve hatta ‘Açlık” endişesi yarattığını dile getirdi.

BEŞ KONUDA ÇAĞRI
Sağlık sektörü ve sağlık çalışanları nasıl hayati bir öneme sahip ise tarım ve tarımda çalışanların da stratejik öneminin büyük olduğunu vurgulayan Nacak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öncelikli beş konuda hükümetimize çağrı yapmak istiyoruz:

1- Tarımsal üretimin devamlılığı açısından, temel ürünlerde arz ve tedarik planlaması yapılması için İl Pandemi Kurulları’na bağlı çalışacak İl Tarım Kurulları oluşturulmalı.
Bu kurullar aracılığı ile “Tarladan-Sofraya” süreçleri iyileştirmek için acil eylem planları uygulamaya geçmeli.

2- Nisan-Mayıs dönemi ekim-dikim dönemidir. Çiftçilerimizin yaş ortalaması yüksek. Çiftçilerin ve tarımda çalışanların sağlıkları korunarak üretime devam etmeleri sağlanmalı. Gübre, mazot ve elektrik fiyatlarında bu süreçte yüzde 50 veya daha fazla indirim sağlanmalı. Sıfır faizli kredi uygulamasına geçilmeli.
Hayvansal üretim; öncelikli sektör ilan edilmeli ve acil destek planı hazırlanmalı. Hayvan bakımı, yem üretim/tedariki ve sütte tedarik zincirinde olası sıkıntıların önüne geçilmeli.

3- Buğday ve ürünleri, bakliyatlar, bitkisel yağlar, süt, süt için yem bitkileri, meyve sebzeler stratejik ürünlerdir. Kritik öneme sahip ürünler için bu üretim sezonunda üretimi teşvik edecek destek primleri verilmeli.
Çiftçilerin kredi anapara ve faiz ödemeleri faizsiz olarak ertelenmeli.

4-Tarım ürünlerinde yaşanan suni fiyat artışları, tüketici mağduriyeti yaratırken diğer taraftan ihracatın önemli ölçüde yavaşlaması, restaurant vb işletmelerin taleplerinin azalması, lojistik gibi sorunlar nedeniyle çiftçiler kazanç değil kayıp yaşamaktadır. En büyük tehlike pazara hazır ürünün tarlada kalmasıdır. Bu nedenle, yerel yönetimlerin desteği, ziraat odalarının ve kooperatiflerin koordinasyonu ile çiftçiden tüketiciye doğrudan satış organizasyonları planlanmalı. Kontrollü üretici pazarları koordine edilerek üreticiye lojistik desteği verilmeli.

5-Yerli ve Milli üretimi sağlamak için Gıda Egemenliği politikası oluşturulmalı, toplum sağlığı gözetilerek bölgesel bazlı üretim planları acil olarak yapılmalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu.

Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya geldi.

Şirket Gözlemi ile ekonomi dünyasından ve şirketlerden son gelişmeleri okurlarımızın ilgisine sunuyoruz.

Her ne kadar COVİD-19 ile gündem olsa da Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye için ticarette bir umut… Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, 2021’in ikinci yarısın...

Her ne kadar COVİD-19 ile gündem olsa da Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye için ticarette bir umut… Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, 2021’in ikinci yarısın...

Yazarlar
Website Security Test