Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kestelli'den çiftçi borçlarının ertelenmesi talebi

19.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli yaptığı açıklamayla çiftçi borçlarının ertelenmesi talebinde bulundu.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” Paketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklanan 100 milyar liralık önemler seti ile Coronavirüs’ün ekonomideki olumsuz etkilerine karşı atılan ilk büyük adım olduğunun altını çizen Kestelli, "Corona salgını, küresel ekonomide bir süredir var olan yavaşlama eğilimini sert bir şekilde küçülmeye çevirdi. Küresel tedarik zincirlerinin kırıldığı, serbest dolaşımın fiilen ortadan kalktığı olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Bu krizin az ya da çok, tüm dünyanın refahından çalacağına hiç şüphe yok. Paketin hazırlanması aşamasında iş dünyamızdan görüş alınmasını değerli ve önemli buluyoruz" dedi.

Açıklanan tedbirlerin yerinde olduğunu ancak krizi kalıcı hasar bırakmadan atlatmanın öncelikli yolunun, üretimi ve üreticiyi güçlü tutmaktan geçtiğini belirten Kestelli sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle çiftçilerimizin kredi, vergi ve elektrik başta olmak üzere tüm borç ve yükümlülükleri için erteleme ve ödeme kolaylığı getirilmesi gerekli. Tarım Kredi borçları ve Eximbank kredi ödemelerinin ertelenmesi bilhassa çok kritik önemde. Salgın nedeniyle oluşacak istihdam kaybının tolere edilmesi de bir sosyal kanamaya yol açmaması için şart. Halk sağlığı elbette açık ara ilk önceliğimiz. Bu dönemde ülkede üretici, girişimci ve çalışan kaybı yaşamamak da çok değerli bir kazanım olur. Umarım bu karanlık günleri daha fazla önlem paketine ihtiyaç kalmadan, en az hasarla atlatırız.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği son bir senede ihracatını 388 milyon dolardan 514 milyon dolara çıkardı.

Pandemi döneminde ihracatta ayakta kalan yaş meyve sebze ve mamul sektörleri hayata geçirecekleri iki Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (URGE) Projesi’yle Uzakdoğu...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kurban Bayramı ikramiyelerinin ne zaman hesaplara yatırılacağını açıkladı.

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, İzmir kestanesinin önemine vurgu yapan bir yazı kaleme aldı. Eriş, kestaneye sahip çıkılması gerektiği ve bu ürünün coğrafi iş...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Nisan dönemine ilişkin işsizlik verilerini açıkladı. Yazarımız Ekonomist Ali Nail Kubalı, TÜİK'in açıkladığı verileri değerlendirdi.

Ticaret Bakanlığı himayelerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda 7-9 Temmuz’da dünyanın en önemli re-export ...

TÜİK’in verdiği rakamlara göre işsizlik oranı yüzde 12,8 oldu. Nisan dönemine ilişkin rakamlar paylaşan TÜİK, geçen yılın aynı dönemine göre işsizliğin azaldığını açık...

Yazarlar
Website Security Test