Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EİB ve İzmir Vergi Dairesi sorunları toplantılarla çözüyor

12.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmirli ihracatçıların Katma Değer Vergisi (KDV) iadelerinde yaşadıkları tıkanıklığı gidermek amacıyla 2003 yılında Ege İhracatçı Birlikleri ile İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı arasında başlayan periyodik toplantılar sorunları minimize etti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, iki kurumun yapıcı yaklaşımı sayesinde ihracatçıların vergi dairelerinde işlerinin hızlı bir şekilde ilerlediğini dile getirdi.

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, Grup Müdürleri, Birim Müdürleri, 2014-15 Dönemi Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ve Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanlarının katılımıyla Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen toplantıda konuşan Eskinazi, “Periyodik toplantılarımızı 3 ayda bir yapma hedefimiz olmakla birlikte kurumlarımızın gündemindeki yoğunluk nedeniyle bir yılı aşkın süre ara vermiştik. Bu kadar süre sonra bir araya geldiğimizde üyelerimizden gelen sorunlarda çok büyük sorunlar değil, onları da İzmir Vergi Dairesi yetkililerimizle paylaştık. Kendileri anında çözüm geliştiriyorlar. İlk toplantılara başladığımız yıllarda sorun yumağı olurdu o günlerden bugünlere geldiğimiz için mutluyuz. İzmir Vergi Dairesi, Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü ile ihracatçılarımızın sorunlarının çözümü için periyodik toplantılarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Engin: “İhracatçılarımız için 7 gün 24 saat çözüm geliştiriyoruz.”

İhracatçıların sorunlarının çözümü için hızlı aksiyon aldıklarını ifade eden İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, gelen talepler doğrultusunda yeni kurulan ihtisas vergi dairelerinde iyileştirmelere devam edildiğini ve ihracatçılarımızın taleplerini karşılayacak düzeye gelindiğini ifade etti.

Geçmişteki toplantıların sonuçlarından duyduğu memnuniyeti belirten Engin, “Toplantı gündemine baktığımızda çok önemli bir sorununun kalmadığını görüyor ve bunun mutluluğunu yaşıyorum. Bu toplantı gündemindeki sorunların birçoğu da önceki toplantılarda görüştüğümüz sorunlar olmakla beraber son karar merci Hazine ve Maliye Bakanlığımız olduğu için Bakanlığımızın yaklaşımına göre hareket ediyoruz. Ayrıca ihracatçılarımızın sorunlarının çözümü için bu toplantıları da beklemiyor, ihracatçılarımız sorunlarını bizlere aktardıkları anda 7 gün 24 saat çözüm geliştiriyoruz. dedi.

Yıldırım: “Karşılıklı diyalogla sorunları çözüme kavuşturduk”

2003 yılında İzmir Vergi Dairesi ile Ege İhracatçı Birlikleri arasındaki periyodik toplantılara fikir babalığı yapan Ege İhracatçı Birlikleri Mali Danışmanı Adnan Yıldırım ise; 2003 yılında İzmir’de ihracatçıların KDV iadesi alacaklarının Türkiye genelinde yapılan bazı yanlışlar nedeniyle çamura saplandığını, iki kurum arasındaki diyalogu arttırarak sorunları çözüme kavuşturduklarını anlattı.

İhracatta KDV iadesi sorunlarını her firmanın ayrı ayrı çözmeye çalışması yerine iki kurumun işbirliği yapmasını sağladıklarını dile getiren Yıldırım, “Doğru işler yapınca bu uygulama diğer kurumlara örnek oldu. Ege İhracatçı Birlikleri’nin İzmir Vergi Dairesi ile başlattığı periyodik toplantılar, Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik İzmir Bölge Müdürlüğü ile devam etti. Sonrasında Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda da benzer bir modele geçildi. Bugün bu iş birliğinin halen devam etmesinden ve sorunların çözümüne katkı sağlamasından dolayı mutluyum” diye konuştu

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs (Kovid-19) alınan tedbirler kapsamında 4857 sayılı İş Kanunu’nun ''Kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği'' maddesi gereğince geçici olarak iş yerleri kapana...

Tüm dünyada baş gösteren Koronavirüs salgını üretim sektörüne büyük darbe vurdu; gözler en temel ihtiyaçların başında gelen gıda üretimi ve tarım sektörüne çevrildi.

TÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği)'dan Koronavirüs (Kovid-19) pandemisine tedbir kapsamında ilave paket talebi geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı"nı başlattıklarını belirterek, ''Y...

Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kapsamında devlet yardımlarını kıyasladı.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi haberleri arasında iyi haberler de geliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, sektör temsilcilerinin yeni harman zama...

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan kırılmalara...

Yazarlar
Website Security Test