Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZKA'dan, İzmir'e 90 milyonluk kaynak

11.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, 2020-2022 yıllarında ‘Yeşil Büyüme’ ve ‘Mavi Büyüme’ odağında yürütülecek çalışmalar için, İzmir’e 90 milyon TL’lik kaynak ayrıldığını ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) 2020-2022 yeni dönem çalışma programını düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, toplantı öncesinde İzmir Kalkınma Ajansının yeni logosunun lansmanını yaparken; kurumsal kimlik uygulamaları, yeni kurumsal web sayfası, yatırımcılara yönelik bilgi platformu investinizmir portalının yenilenen yüzleri hakkında da bilgiler verdi. Yavuz, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

“90 milyon TL kaynak ayrıldı”

Genel Sekreter Dr. Mehmet Yavuz, gerçekleştirdiği sunumda önümüzdeki üç yıllık dönemde ‘Yeşil Büyüme’ ve ‘Mavi Büyüme’ odağında yürütülecek çalışmalara yoğunlaşacak olan İzmir Kalkınma Ajansı’nın, sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefine ilerlerken, yenilik ve girişimcilik konusundaki çalışmaları da her iki ekseni besleyecek biçimde konumlandıracağını belirtti. 2020-2022 döneminde ivme kazandırılacak olan projelere yaklaşık olarak 90 milyon TL’lik kaynağın ayrıldığına dikkat çeken Yavuz, yapılacak olan çalışmalarda İZKA’nın en önemli enstrümanının koordinasyon olduğunu belirtti. Yavuz ayrıca 2020’nin kasım ayında İzmir’in ilk defa Rüzgar Enerjisi Kongresi’ne de ev sahipliği yapacağını sözlerine ekledi.

Yeşil ve mavi büyüme

İzmir’in çevresel baskı altında olduğunu ve önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde şiddetli kuraklık riski ile karşı karşıya olduğunu dile getiren Yavuz, “2020-2022 dönemi Çalışma Programının da bu tespitten hareketle sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefini hayata geçirmek üzere ‘yeşil büyüme’ ve ‘mavi büyüme’ yaklaşımları üzerine inşa ettik. ‘Mavi Büyüme’ yaklaşımı kapsamında İzmir Bölgesi limanları odağında, bölgenin kıyı ekonomisi potansiyelinin tüm boyutlarıyla harekete geçirilmesi amaçlanıyor. Bu eksende yaratıcı endüstrilerde atılım yapılması, kadim üretim havzalarında yüksek katma değerli üretim gerçekleştirilmesiyle kırsal ekonominin güçlendirilmesi ve turizmin daha sürdürülebilir ve bölge ekonomisi için daha fazla katkı sunacak şekilde geliştirilmesi hedeflerine katkıda bulunması hedefleniyor” ifadelerini kullandı.

“RÜZGARIN BAŞKENTİ İZMİR”

İzmir’in üretim üssü olma yolunda ilerlediğini söyleyen Yavuz, Best for Energy projesinin İzmir için onaylanması ile rüzgar enerjisi sektörüne girme potansiyeli olan firmalara gerekli teknik altyapının sağlanacağını ifade etti. Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeşil büyüme yaklaşımı kapsamında ise, sanayi ve tarım sektörlerinde, temiz üretim teknolojilerinin yaygınlaştırılması ana hedefiyle çalışmalar gerçekleştirilirken bu amaçla kurulacak olan Bölgesel Sürdürülebilir Üretim Merkezi, bölge kaynaklarının çevreye duyarlı şekilde kullanılabilmesi için gereken destek ve bilgi birikimini, üreticilere ve sanayicilere aktarılması amaçlanıyor. Bu konuda ajansın misyon yüklenmesi alternatiflerden biri ama onun dışında sektörün sahiplenmesi, sanayi odası, ticaret odası gibi aktörlerin devreye girerek merkezin hayata geçmesi konusunda rol üstlenmesi de söz konusu. Bu konunun detaylarını çalışıyoruz. Bizim için her iki alternatif de geçerli. Özellikle rüzgar enerjisi ve rüzgar santrali parça ve aksamlarının üretimde İzmir’in yakalamış olduğu başarı ve ivmeyi güçlendirecek şekilde önümüzdeki dönemde yurt içi ve yurt dışı bağlantıların geliştirileceği, İzmir’in yenilenebilir enerji alanında konumunu daha da güçlendirecek araştırma, tanıtım ve yatırım çalışmaları artarak sürdürülecektir.”

“YENİLİK VE GİRİŞİMCİLİK ÖN PLANDA”

Mavi ve yeşil büyüme eksenlerini besleyecek şekilde konumlandırılan yenilik ve girişimcilik çalışmalarının ise girişim, teknoloji ve tasarım kavramlarına odaklanacağına vurgu yapan Yavuz, “İzmir’in yenilik kapasitesi yüksek, teknoloji üreten ve ihraç eden bir bölge haline getirmeyi amaçlayan akıllı uzmanlaşma, bölge firmalarının dijital dönüşüm olgunluk düzeylerinin tespiti ve dijital dönüşüm süreçlerinin desteklenmesini amaçlayan dijital dönüşüm, öncelikle teknoloji tabanlı girişimler için alternatif ve büyümeye açık yeni bir finansman kanalı olacak bölgesel girişim sermayesi ve bunun yanı sıra yönetim danışmanlığı gibi kapsamlı faaliyetlerle bu amaçların gerçekleştirilmesine çalışılacak. İzmir’in üç yıllık dönem sonunda tüm bu alanlarda önemli bir ivme ve gelişme yakalamasının hedeflenmektedir” dedi.

OSB’LERDE YEŞİL DÖNÜŞÜM

OSB’lerin çevreye duyarlı hale dönüştürülmesi hedeflenen ‘Yeşil OSB’ çalışmalarının önemine değinen Yavuz, “Yeşil OSB (organize sanayi bölgesi) Bakanlığımızın gündeme getirdiği ve teknik arka planını oluşturduğu bir çerçeve. Özellikle şehir merkezilerinde kalan sanayi tesislerinin çevreye duyarlı hala dönüştürülmesi ile ilgili bir kavram. Biz bu süreci yakından takip ediyoruz. Konuyla alakalı destekler ve fizibiliteler var. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin yeşil OSB’ye dönüşüm fizibilitesi ajansımız desteğiyle hazırlandı. Aynı şekilde Tire OSB’nin yeşil OSB’ye dönüşümüne ilişkin bir fizibilite hazırlanıyor. ‘Yeşil OSB’ gündemimizde olan bir konu. Hayata geçirilmesine yönelik olarak burada bir destek unsuru geliştirebiliriz” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ocak ayında yüzde 60’lık ihracat artış hızı yakalayan Egeli ayakkabı ihracatçıları Rusya atağında. Moskova’da Skolniki Fuar Alanında 25 - 28 Şubat 2020 tarihleri arası...

Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 302 milyon dolar döviz kazandıran Ege İhracatçı Birlikleri, bu ihracata büyük katkı sağlayan 56 üyesini ödüllendirecek.

Ege Bölgesindeki girişimci gençleri desteklemeyi amaçlayan ve TÜSİAD ile EGİAD işbirliğinde ilk kez 2019 döneminde hayata geçirilen ''TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege''...

Yatırımcıların 'güvenli liman' olarak niteledikleri altın fiyatlarında yükseliş trendi sürüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altında izdiham yaşandığı ve çeyrek altının karab...

Mersin Agrodays, Türkiye-Irak Yatırım, Ticaret ve Tarım Zirvesi katılımcılarını ağırlayacak. Iraklı iş insanları Mersin Agrodays'e çıkarma yaptı.

Türkiye'ye 2019’da 946 milyon dolar döviz kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu ihracata en büyük katkıyı sağlayan üyelerini ödüllendiriyor.

Türkiye'nin 2019 sonu itibarıyla ulaştığı 91,267 Megavat (MW) kurulu güç içinde, biyokütle kaynaklı enerjinin payı 801 MW düzeyinde. Toplam kurulu güç içinde sadece %0...

Yazarlar
Website Security Test