Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Egeli mobilyacıların hedefi 6 milyar dolar ihracat

11.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2019 yılında ihracatını yüzde 9 arttırarak 656 milyon dolara ulaşan Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, 2020’den 2023’e değin sektörünün hedeflerini paylaştı.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği 2018/2019 döneminde 634 milyon dolar ihracat yaptı. İhracat 2019 yılında ise %9,2’lik bir artışla 693 milyon dolar olarak gerçekleşti ve bu ihracatla Türkiyenin % 12’lik sektörel ihracatını gerçekleştirmektedir.

2023 hedeflerinin 6 milyar dolar ihracat olduğuna değinen Cahit Doğan Yağcı, “Birliğimiz bünyesinde yer alan kağıt mamulleri ihracatı geçen yıla göre % 11 artışla 424 milyon dolar oldu. Türkiye genelinde ise 1.8 milyar dolarlık kağıt mamulleri ihracatı gerçekleştirdik. Türkiye ihracatı % 4 artarken, Ege olarak % 11 artış sağladık. Odun dışı orman ürünleri olarak adlandırdığımız defne, kekik, ıhlamur, adaçayı, biberiye, meşe palamudu gibi ürünleri kapsayan ihracatımız ise % 5’lik düşüşle 91 milyon dolar olarak gerçekleşti, buna rağmen Türkiye geneli ihracatın % 68’lik kısmının Ege bölgesinden ihraç edildiğini belirtmek itiyorum. Diğer yandan mobilya sektörümüzün ihracattaki artış hızı devam ediyor. Mobilya sektörü, Dünya mobilya pazarından yüzde 2,5 pay almak ve 2023’te 6 milyar dolarlık ihracat yapmak için çaba gösteriyor.” dedi.

Modeko Uluslararası Mobilya Fuarı ile Türkiye’de aynı zamanlarda ve birden fazla fuar olmasının Türkiye ekonomisine zarar verdiğine vurgu yapan Yağcı, “Modeko Fuarı Türkiye’deki diğer birçok mobilya fuarı ile kıskaca alınmış durumda. Fuar İzmir gibi bir değerimiz var bunu doğru bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Bu konuda İzmir’e direkt uçuş yok diyerek bahane bulunuyor. Dünyada birçok büyük fuarın düzenlediği şehirlere kaç tane direkt uçuş var bakılırsa bunun arkasına sığınmamak gerektiği görülecektir. Önce kendimize bakıp kendi içimizdeki sorunları çözmeliyiz. İzmir’e daha fazla direkt uçuşlar için tüm çalışmalarımızı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cahit Doğan Yağcı'nın konuşmasının tamamı şöyle;

Sayın Basın Mensupları,

Sizleri şahsım ve Ege Mobilya Kağıt ve Orman ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu adına saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Böylesine güzel bir günde Birliğimizin 2019 yılı performansını değerlendireceğiz, 2020 hedeflerimizi dile getireceğiz.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2020 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” olarak belirledik.

Sürdürülebilirlik, üretim ve çeşitliliğin devamlılığı sağlanırken insanlığın yaşamının daimi kılınabilmesi olarak tanımlayabiliriz.

Başka bir ifade ile sürdürülebilirlik, kendi ihtiyaçlarımızı, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından çalmadan karşılayabilmemizdir.

Sürdürülebilirliği, doğa, sosyal haklar, ekonomi ve yönetişim olarak dört ana başlıkta ifade edebiliriz.

Türkiye’ye ihracatı öğretmiş İzmir kentinde 81 yıldır faaliyet gösteren Ege İhracatçı Birlikleri olarak bu konuda öncü olmamız gerektiğine inanıyoruz.

Ege Bölgesi’nin sürdürülebilir üretim merkezi olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz.

Sizlerle de daha önce paylaşmıştık. 2019 yılı sonunda 160’ın üzerinde ülkede 9.500’ün üzerinde şirket ve 3.000’in üzerinde şirketdışı üyesi ile dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler bünyesinde Global Compact’a üye olduk.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak Global Compact’a Türkiye’den üye olan ilk ihracatçı birliği olduk.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak temel amacımız, “İhracatı daha az karbon ayak izi bırakarak yapmak”

 

Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliğimizin adından da anlaşılacağı üzere mobilya, kağıt ve odun dışı orman ürünleri olmak üzere üç ana alt sektörden oluşuyor.

İhracat performanslarını değerlendirecek olursak 2018/2019 yılları itibariyle kayıt değerlerine bakıldığında, 2018 yılı ihracatı yaklaşık 634 milyon $ iken, 2019 yılında %9,2’lik bir artışla 693 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiyenin % 12’lik sektörel ihracatını gerçekleştiriyoruz.

Birliğimiz bünyesinde yer alan sektörlerimize ait istatistiklere baktığımızda, kağıt mamulleri ihracatı geçen yıla göre % 11 artışla 424 milyon dolar oldu. Türkiye genelinde ise 1.8 milyar dolarlık kağıt mamulleri ihracatı gerçekleştirdik. Türkiye ihracatı % 4 artarken, Ege olarak % 11 artış sağladık.

Odun dışı orman ürünleri olarak adlandırdığımız defne, kekik, ıhlamur, adaçayı, biberiye, meşe palamudu gibi ürünleri kapsayan ihracatımız ise % 5’lik düşüşle 91 milyon dolar olarak gerçekleşti, buna rağmen Türkiye geneli ihracatın % 68’lik kısmının Ege bölgesinden ihraç edildiğini belirtmek itiyorum.

Diğer yandan mobilya sektörümüzün ihracattaki artış hızı devam ediyor.

Mobilya sektörü, Dünya mobilya pazarından yüzde 2,5 pay almak ve 2023'te 6 milyar dolarlık ihracat yapmak için çaba gösteriyor.

Sektörün kendi içinde alt grupları mevcut, Ege olarak özellikle ev ve ofis mobilyasında güçlüyüz.

2019 yılında Birliğimiz üzerinden gerçekleşen mobilya ihracatı % 13’lük bir artış ile 165 milyon $ olarak gerçekleşti. Türkiye geneli olarak bakıldığında yaklaşık 3,5 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleşiyor. Egeli mobilyacı firmalarımızın payını artırması gerektiğinin bilincindeyiz.

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörlerinden Türkiye genelinden toplam 221 ülkeye ihracat yapılırken, Ege olarak Dünya’nın 181 ülkesine ihracat yapıyoruz.


Birliğin alt sektörler itibariyle güçlü olduğu pazarlar ve hedef pazarlardan bahsedersek, bünyemizde yer alan üç büyük sektörden, her bir sektörümüzün hedef pazarları farklı.

Kağıt Sektöründe ihracat yaptığımız başlıca pazarlarımız; İran, Mısır ve İngiltere iken, mobilya sektöründe ise Ege’den en çok Libya, Almanya ve Irak’a ihracat yapılmaktadır.

Mevcut duruma bakıldığında, odun dışı orman ürünleri dediğimiz tıbbi ve aromatik bitkilerde en çok ihracat yaptığımız ülkeler A.B.D., Almanya ve Vietnam.

Mobilya sektörümüz için potansiyel pazarımız, hepimizin bildiği gibi bir tüketim devi olan A.B.D. Nitekim, Ege’den A.B.D.’ye yapılan mobilya ihracatı %31 artış kaydetti ve 7.488 bin $ olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı’nın ABD özelinde mobilya sektörüne yönelik belirlediği bir strateji doğrultusunda gerekli çalışmaları yapıyoruz.

ABD pazarını daha iyi tanımak ve beklentilerini sektörümüzün karşılayacak konuma gelmesi adına 2020 yılında “Mobilya Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu” planlıyoruz.

Çin Halk Cumhuriyeti, İtalya, Almanya, Hollanda, başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ve Fas gibi Ortadoğu ülkeleriyle mevcut ticaretimizin gelişmesi için çaba gösteriyoruz.

Öncelikle Birliğimiz bünyesinde yer alan sektörlerimiz özelinde, küresel ihracat analizleri ve Pazar araştırmaları ile alternatif pazarlarımızı belirleyip, bu ülkelere yönelik projeler önümüzdeki dönemde planlarımız arasında bulunuyor.

Sektörlerimizde yaşanan artışların istikrar kazanması ve önümüzdeki dönemlerde daha fazla artarak devam etmesi için çalışmalarımıza ara vermeden yoğun bir şekilde devam edeceğiz.

Uluslararası düzeyde sektörlerimizin rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede 2019 yılında imza attığımız projelerden ve 2020 yılı planlarımızdan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle sektör bulaşmalarını çok önemsediğimizi belirteyim.

Göreve geldiğimiz tarihten bu yana mobilya çalışma komitesi, mobilya tasarım yarışması e-ticaret ve sosyal medya yönetimi, tıbbi aromatik bitkiler sektör toplantısı, Alım Heyetleri ve Sektörel Ticaret heyetleri, Ur-Ge ve üniversite öğrencileri ile toplam 48 toplantı gerçekleştirdik.

Birçok sektör temsilcisinin ziyaretine gittik. Diğer kurum, kuruluş ve derneklerle görüştük.

Bu buluşmaların ve toplantıların müthiş bir sinerji yarattığını ve sektörel birliktelikler için önemli olduğunu gördük.

İlerleyen dönemlerde de sektörlerimizin daha çok bir arada olacağı ortamları yaratmaya devam edeceğiz.

Mobilya sektörümüz ile başlayacak olursak, biliyorsunuz sektörünün gelişimi için mevcut Karabağlar’ın kentsel dönüşüme girecek olması ve Kısıkköy’ün yetersiz kalması nedeniyle alternatif oluşturmasına yönelik bir sanayi bölgesini İzmir’e kazandırmak amaçlı bir işbirliğine gidildi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Mobilya ve Marangozlar Odası ile birlikte oluşturduğumuz Mobilya Komitesinin özverili çalışmaları ve Ak Parti İzmir Milletvekili M. Atilla Kaya, İzmir Ticaret Odası Başkanımız Mahmut Özgener ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanımız Sayın Ender Yorgancılar’ın yapıcı yaklaşımı ile Torbalı Organize Sanayi Bölgesinin bitişiği arazide Torbalı OSB’nin 2. Kısmı olarak bir mobilya sektör kümelenmesi sanayi alanı oluşturulacaktır.

Bu sanayi alanında toplam 64 firma 590 bin metrekarelik alan için başvuruda bulundu. Şu anda 390.000 m2 alan sağlanabiliyor. Mevcut alanın neredeyse %50 fazlası bir talebin oluştuğunu görüyoruz.

Bu da bize sektör için mobilya organize sanayi bölgesi ihtiyacının önemini ortaya koymaktadır.

Diğer yandan, 35 dönümlük bir alanda 500 m2lik parsellerden oluşan mobilya yan sanayiine yönelik bir alan daha oluşturulması planlanmaktadır.

Mobilya sektöründeki firmalarımızın bu fırsatları iyi değerlendireceklerini umuyor, beklentimin bu yönde olduğunu belirtmek istiyorum.

Ayrıca bu konuda emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.

İzmir mobilya sektörünün gelişimi için en önemli bölgelerden biri, sektör büyümek istiyor ve bunun için gerekli know-how firmalarımızda var.

Diğer bir konu mobilya sektöründe ara eleman sorununun çözümüne dönük yapılan çalışmalar.

Mobilya sektörüne nitelikli ara eleman kazandırmak ve öğrencilerin bu alana ilgisini artırmak için, Egeli gönüllü mobilya ihracatçılarımız ile meslek lisesi öğrencilerine burs ve eğitim koçluğu konusunda çalışmalar yaptık. Projenin ilk ayağı İzmir Mithatpaşa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi oldu.

Önümüzdeki dönemde bu tip projelerin artarak devam etmesini, bir nebze de olsa ara eleman sorununa çözüm sağlamasını umuyoruz.

Bunun dışında, Üniversitelerin mobilya, mobilya tasarım veya endüstriyel tasarım bölümleriyle de işbirliği için görüşmeler yapıyoruz. İlk adımı geçmişte de çalışmalar yaptığımız Ege Üniversitesi Mobilya Yüksekokulu ile attık. Öğrenciler Birliğimizi ziyaret ettiler, kendimizi tanıttık ve birlikte yapabileceklerimizi konuştuk, gençleri ihracatçı firmalarla buluşturduk.

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ile görüşüyoruz, öğrencilerinin üretilebilir özgün tasarım yapabilmelerini teminen üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde güzel sonuçlar alacağımıza inanıyoruz.

İstiyoruz ki üniversite öğrencileri mezun olduklarında mobilya sektöründe istihdam edilsin. Buna yönelik staj imkanı yanında mentörlük desteği vermek istiyoruz.

Ülkemizde endüstriyel tasarım kültürünün oluşturulması, mobilya tekstil ve doğaltaş ihracatçı firmalarımızın tasarıma yönelik çalışmalarına destek olunması ve ilgili sektörlerde uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün geliştirilmesi amacıyla, 2020 yılında Genel Sekreterliğimiz bünyesindeki Ege Mobilya Kağıt ve Orman ürünleri İhracatçıları Birliği yanında Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği işbirliğinde EİB 1. Mobilya, Tekstil ve Doğaltaş ile Geleceğin Yaşam Eşyalarının Tasarım Yarışması düzenlenmesine yönelik başvurumuzu Ticaret Bakanlığı’na yapmanın gururunu yaşıyoruz.

Ayrıca, tasarımın önemine yönelik çalıştaylar düzenlemeyi planlıyoruz. Bu çalıştayda mobilya üretimi ve ihracatı ile ilgili konular konuşulacağı gibi, gençlerin vizyoner yönlerinin sektörle buluşmasını sağlamak istiyoruz.

Amacımız tasarım odaklı, marka değeri yüksek bir Ege Mobilyası üst kimliği oluşturmak ve mobilya ihracatından elde edilen katma değeri arttırmak. Buna yönelik olarak Design İzmir Projemizi günün koşullarına göre tekrar güncelliyoruz.

Dijitalleşen Dünya ile trendler de değişiyor. Yaptığımız tanıtım çalışmaları da buna paralel olarak gelişmek ve değişmek durumunda. Bilindiği üzere, günümüzde e-ticaretin kullanımı günden güne artıyor ve önümüzdeki dönemde dünyada perakende satışlarının %20 sinin e-ticaret üzerinden yapılacağı öngörülüyor. Firmalarımızın e-ticaret üzerinden ihracat yapabilmesi için girişimlerimiz devam ediyor.

2019 yılında bir ilk olan İZKA projesinden de bahsedeyim.
İhracat yol haritası için günümüzde büyük önem kazanan Sınır Ötesi E-Ticarette başarı sağlama amacımızdan hareketle “MOBINT projesine başvurduk ve kabul gördü.

Bu çerçevede firmalarımızın dijital dönüşüme yönelik yol haritaları çıkarılacak.

İhracat yol haritası; birebir firma ihtiyaçları göz önüne alınarak pazara erişim, pazar araştırması, ticarette engeller, pazar odaklı tasarım ve üretim B2B ve B2C stratejileri/taktikleri ile markalaşma ve pazarlama stratejilerini ve özellikle e-ihracat ve dijital dönüşüm stratejilerini içerecek.

Bunun için ihracat deneyimi olan, ihracatını artırmaya istekli, tasarım ve Ar-Ge konularında yatırım yapabilecek, dönüşüm ihtiyacının farkında ve istekli, kurumsal olarak dönüşüme uyum sağlayabilecek, rekabette iş birliği yaklaşımına yatkın farklı dallardaki mobilya sektöründen 10 firma seçilecek, bu firmalar için pilot bir uygulama yapılacak.

MOBINT Projesi sonucunda EİB bünyesinde tüm sektörlere uyarlanabilir bir yol haritası çıkarılmış olacak ve e-portal tasarlanacak.

Önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığımız bir diğer proje ise Ur-Ge yani Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projesi.

Özellikle Ege bölgesinde Mobilya sektöründe eksikliğini hissettiğimiz kümelenme ve işbirliğini ortaya çıkarmak için bu projenin gerçekleşmesini çok önemsiyoruz. Biliyoruz ki birlikte daha güçlüyüz.

Mevcut ihraç pazarlarında farklılık yaratmalıyız. Bunu da tasarımla yapabiliriz. Dünya standardında ürünler ortaya koymak için tasarım çok önemli.

Rekabetçi olmak adına 2000’li yıllarla birlikte ürünlerde çeşitlilik, kişiye özel tasarımlar devreye girdi. Ur-ge projesi ile ihracatta yeni pazarlar ekleyeceğimize ve yaratacağımız sinerji ile Ege mobilyasının gücünü daha da artıracağımıza eminiz.

URGE Projemize şu ana kadar 26 ihracatçı firmamız başvurdu. Bu sayının 30’u geçmesini bekliyoruz.

Heyet organizasyonları bizim için önemli.

Çok yeni bir etkinlik olarak İtalyan mobilya ithalatçısı firmaların güvenini kazanıp, istikrarlı ve standart üretim yapabileceklerinin mesajını vermek için İzmir’de mobilya üretiminde ve ihracatında İtalyan firmalarının kalite standartlarında üretim yapabilen firmalarımızla İtalyan ithalatçı firmalarının iş birliği yapmasını amacından hareketle 6-7 Şubat’ta düzenlediğimiz İtalya Sektörel Ticaret Heyetinden bahsedeyim.

İtalya’dan 5 firma yetkilisini İzmir’e getirerek ihracatçılarımızla B2B ikili görüşmeler, ayrıca işbirliğine dönük tesis ziyaretleri yaptırdık. Çok olumlu izlenimlerle dönen İtalyan alıcılar ile önümüzdeki dönemde firmalarımızın önemli ortaklıklar yapacağını umuyoruz.

Yine mobilya sektöründe Modeko Mobilya fuarıyla eşzamanlı alım heyetleri organize ediyoruz. Haziran ayında ise Fas’a bir heyet ziyareti yaptık ve sektörü yerinde inceledik, Türk ürünleri açısından büyük bir potansiyel olduğunu keşfettik. Orada görüşme yaptığımız firmalar ile iletişimimizi devam ettiriyoruz.

Önümüzdeki dönemde de gerek alım gerekse ticaret heyeti çalışmalarımız devam edecek.

İlave olarak bu sene Alibaba, Eximbank, Devlet Yardımları ve ekonomik konularda birçok seminer verdik.

2020 yılında da firmalarımıza yönelik ihracatla birlikte tasarım, pazarlama ve üretim konularında eğitimler ve seminerler düzenleyeceğiz. Firmalarımızın bu eğitimlere katılımları da oldukça önemli.

Sektörlerimizden bir diğeri olan odun dışı orman ürünleri sektöründen de bahsetmek istiyorum.

Bu sektöre özgü ürünler, özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi için çok önemli ve doğanın bizlere bir armağanı.

Doğadan toplanarak ihraç edilen bu ürünlerde dünya genelinde Türkiye’nin potansiyeli oldukça yüksek.

Doğada kendiliğinden yetişen kekik, defne, ıhlamur, adaçayı, biberiye, tıbbi bitkiler, meşe palamudu gibi ürünlerin birçoğunda Dünya’da en önemli tedarikçiyiz. Dolayısıyla ülkemiz için büyük bir şans.

Türkiye, kekikte dünya üretiminin %65’ini ve defnenin %95’ini sağlıyor. Yine adaçayı, biberiye, ıhlamur, meşe palamudu da en önemli odun dışı orman ürünlerimizden.

Ülkemizde yaklaşık 3500 endemik bitki türü yetiştiği düşünüldüğünde ihraç edilen ürün çeşitliliğimizin artması gerekiyor.

Bu ürünlerin yanı sıra tıbbi bitki olarak adlandırılan çeşitli ürünlerin ihracatı yapılıyor. Bunlar tıpta ve çeşitli bitki çaylarında yaygın kullanılıyor.

Sağlıklı beslenme trendinin zirveye çıktığı günümüzde tıbbi ve aromatik bitkilere olan talep her geçen gün artıyor.

Türkiye olarak artan talebi karşılamaya dönük pazar potansiyeline sahip olmakla birlikte, maalesef hammadde tedarik edilmesinde sıkıntılar yaşıyoruz.

İhracatın sürdürülebilir olması için ürünlerin üretimi ve veriminin artırılması, ayrıca odun dışı orman ürünlerinin toplanmasında yaşanan sıkıntıların önüne geçilmesi sektörün geleceği için çok önemli.

Türkiye’deki orman endüstriyel plantasyonlarının geliştirilmesine önem ve öncelik verilmeli. Sürdürülebilir Ormancılık Politikasına uygun bir şekilde sektörün ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik çalışmalar yapılmalı ve odun dışı orman ürünleri üretim sahalarının envanterinin çıkarılması, daha sonra artan talebi karşılamak amacıyla, orman tali ürünleri dikiminin yapılmasının sağlanması gerekiyor.

Ayrıca orman köylüsüne odun dışı orman ürünleri yeteri kadar toplatılamıyor. Bu da ekonomik değere sahip odun dışı orman ürünlerinin doğada yok olmasına sebep oluyor.

Ürünlerin toplanmasının sağlanması için orman köylüsü teşvik edilmeli. Orman köylüleri tarafından kaçak ve yanlış toplamaların önüne geçilmeli. Bunun için orman köylüsü eğitilmeli ve ormaniye rüsumları minimum seviyeye düşürülmeli. Köylüler mekanize üretime teşvik edilmeli ve desteklenmeli.

Mevcut kurutma teknikleri kalite kayıplarına neden oluyor, bu çerçevede teknikler iyileştirilmeli. Sektörün modernleşmesinin ekonomik, ekolojik ve sosyolojik açılardan avantaj sağlayacağı aşikar. Odun dışı orman ürünlerinin üretimi yaygınlaştırılmalı, bozuk alanlar rehabilite edilmeli, ayrıca yeni alanlara ağaç dikimi yapılmalı.

Diğer yandan bu ürünlerden kekik, adaçayı gibi bazılarının yetiştiriciliği de yapıldığından tarım ürünü olarak ta değerlendiriliyor. Bu ürünlerin yetiştiriciliği teşvik edilmeli. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bu konuların çözümüne yönelik desteklerini bekliyoruz.

Ayrıca, çeşitli ürünlerde yaşanabilecek kalıntı, yabancı ot gibi sorunlar için proaktif davranılmalı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile özel sektör ortaklığında oluşturulacak ortak bir eylem planı kapsamında yabancı otla ve kalıntı ile mücadelede yöntemlerin belirlenmesi, çiftçilerimizin mücadele için eğitilmesi ve daha sıkı denetlenmesi gerekiyor. Orman köylüsünün, aynı zamanda sektördeki teknik elemanların eğitilmesi, sektörün geleceği ve ekonomik katkısı için önemli.

Dünyadaki gelişmeleri takip etmek, ayrıca pazarda pay sahibi olduğumuz ürünlerle ilgili söz sahibi olmak açısından Avrupa Baharat Birliği/ESA ve Amerikan Baharat Tüccarları Birliği/ ASTA’nın gerek teknik düzeyde, gerek yıllık toplantılarına katılıyoruz, görüşlerimizi bildiriyoruz. Hatta daha önce 2010 yılında ev sahipliği yaptığımız Avrupa Baharat Birliği’nin 2021 yılı genel kurulunun yine ülkemizde yapılması planlanıyor.

Türkiye’nin doğal zenginliği olan bu ürünleri hedef pazarlarda tanıtmak, daha katma değerli ihracatını sağlamak adına çalışmalar yürütüyoruz. Bu ürünlerimiz için önemli bir hedef pazar olan Çin’de Nisan- Ekim tarihlerinde 6 ay boyunca devam eden EXPO Pekin 2019 fuarında açılan Türk pavyonunda ve 5-10 Kasım tarihlerinde düzenlenen “Çin İthalat Fuarı”nda tıbbi ve aromatik ürünlerin tanıtımını yaptık, ziyaretçilere dağıtılmasını sağladık.

Bununla birlikte, Ege İhracatçı Birlikleri olarak gıda sektörlerinde hedef pazarlar olarak belirlediğimiz Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya ve A.B.D.’ye Yönelik yürüttüğümüz projeler kapsamında birçok tanıtım aktivitesi gerçekleştiriyoruz.

Birçok platformda sektörlerimizin sorunlarını ve ihtiyaçlarını dile getiriyoruz.

On beş yıl aradan sonra düzenlenen III.Tarım Şurası kapsamında, ülkemiz tarımsal ürün ihracatına gereken önemi vermek, sektörlerimizin yaşadıkları sorunların çözümü ve ihracatımızın arttırılması hedefine yönelik katkı ve destek sağlamak amacıyla, Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile 2019 Ağustos ayında farklı birlik temsilcilerinin katılımıyla İzmir/Çeşme’de Tarım Çalıştayı düzenledik ve çalıştay raporu Tarım Şurası sekretaryasına sunuldu.

Çalıştayı düzenlemekteki amacımız, ülkemiz tarımsal üretimini artırmak, güvenilir gıda temini, doğal kaynaklarımızın sürdürülebilirliği, çiftçilerimizin refahını ve sürdürülebilir üretimi sağlayarak tarımsal ürün ihracatımızın geliştirilmesi, ekonomimize mutlak değer kazandıran tarım sektörümüzün önemini vurgulamak, ülkemiz coğrafyasının bizlere vermiş olduğu son derece kıymetli ve prestijli ürünlerimizin gerçek potansiyelimizi ortaya koymak, başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere ilgili Bakanlıklarımızın dış ticaret odaklı bir yol haritası belirlemesine katkı sağlamaktı.

Bunun yanında Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN tarafından açıklanan ‘İhracat Ana Planı’nda ‘Hedef ülke, Hedef sektör’ yaklaşımı ile seçilen söz konusu 17 hedef ülkenin (ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Fas, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya ve Şili) toplam ithalatında ülkemizin %0,5 oranındaki payının %1’e yükseltilmesinin ve kimya, makine, otomotiv, elektrik- elektronik ve gıda sektörlerinde dünya ihracatında %0,76 olan ülkemiz payının %1’e yükseltilmesinin hedeflendiği dikkate alınarak, Ticaret Bakanlığımızın talimatı ile “Gıda Sanayi Stratejisi Çalıştayı” 5 Şubat 2020 tarihinde İzmir'de Genel Sekreterliğimiz organizatörlüğünde gerçekleştirildi.

Az önce odun dışı orman ürünleri için gerekliliğinden bahsetmiş olduğum endüstriyel plantasyon alanları aslında Birliğimizin tüm alt sektörleri için önemli.

Mobilya sektörü için bakıldığında, MDF ve HDF hammaddelerin fiyatları son iki yılda çok yükseldi. Bu artışta başlıca faktör orman emvali üretimleri, hammaddesini odundan sağlayan sektörlere yetmemesi.

Bu nedenle mobilya firmalarının bir kısmı şu anda ancak %50 kapasiteyle çalışıyor.

Gerekli hammaddeler yurt dışından tedarik ediliyor. Bu durum da istihdam ve döviz kaybına yol açıyor.

Kağıt sektöründe ise hepimizin bildiği üzere Türkiye’de kâğıdın ham maddesi olan selüloz üretimi yetersiz.

Bunun için de yine endüstriyel plantasyon alanlarının kurulması şart. Bu kapsamda, Endüstriyel Ormancılık Yasası’nın da çıkarılmasını da talep ediyoruz.

Kağıt sektöründen bahsetmişken, endüstriyel plantasyon alanlarının kurulmasının yanı sıra Selüloz üretim tesislerinin kurulması desteklenmeli.

Hammadde ithalatına bağımlı olan kağıt ve mamulleri sektörümüz için, hammadde maliyetlerinde yaşanan artış üretim maliyetlerini yükseltiyor.

Türkiye’de kağıt üretiminde selüloz ve hurda kağıt hammaddeleri kullanılıyor. bugün itibariyle kağıt geri dönüşüm sanayisi yılda 4.5 milyon ton üretim kapasitesine ulaşmasına rağmen, yurtiçinde toplanan hurda kağıt tonajı bu ihtiyacı karşılamada yetersiz kalıyor ve geri kazanılmış hurda kağıttan üretim yapan firmalar artan hurda kağıt ihtiyacını ithalat yaparak karşılıyor.

Bu durum dikkate alınarak, geri kazanılmış kâğıt veya karton döküntü, kırpıntı ve hurdaları ihracatının kayda bağlı malla listesine dahil edilmesi, bu olamıyorsa karışık kağıt atıklarla, geri dönüşüm için çok değerli olan birinci hamur kağıt ve kartonların ayrılması ve bu şekilde ihraç edilmesi yararlı olacaktır.

Türkiye geneli diğer birliklerle İstanbul, Ege, Orta Anadolu ve Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ile Antalya’da 2-3 Kasım tarihlerinde bir araya geldik ve işbirliği içinde başarılı bir çalıştay gerçekleştirdik.

Bu kapsamda rekabetçilik, inovasyon gibi konuları irdeledik.

Sektör, sürdürülebilir ve katma değeri yüksek ihracat için 4 ana maddede mutabık kaldık;

Daha yüksek katma değer,

Stratejik nitelikli amaçlara sahip olmak,

Ortam şartlarına daha az bağımlılık,

Paydaşlar arasında ağ yapılanmaları.

Çalıştayda katma değeri yüksek ürünlerin üretimi ve ihracatı için yol haritası oluşturuldu.

Amaç, aynı hedeflere eş güdümlü çalışma olanağı yaratılması.

Amerika, Avrupa gibi gelişmiş ekonomilere yapılan ihracatın sektöre sağlayacağı en büyük katkı, firmalarımızı yüksek kalitede, standartları olan, inovasyon ve tasarım ile güçlendirilmiş katma değeri yüksek üretime yönlendirmesi ve sektörün içinde bulunduğu ekosistemi olumlu yönde etkilemesi olacaktır.

Biz biliyoruz ki ihracatımızın gelişmiş ekonomilere yönlendirilmesi, klasik pazarlarımızda da firmalarımızı daha güçlü kılacaktır. Çünkü hepimizin rotası
“Katma değerli, sürdürülebilir üretim ve ihracat”

Hedefimiz, bu rotada ilerlerken 2020’de Birlik olarak 750 milyon dolar ihracat gerçekleştirmek.

Bu amaçla çalışmaya devam ediyor, sürdürülebilir ihracat için kaynakların verimli kullanılması gerektiğini bir kez daha belirtiyoruz.

Bu arada sözlerime son verirken, sizleri 4 Mart 2020 Çarşamba akşamı, Modeko Mobilya Fuarı ile eş zamanlı olarak Swiss Otelde düzenleyeceğimiz Birliğimiz Ödül Törenine hepinizi davet ediyor, katılımınız ve beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Geçen ay kapanan şirket sayısı yüzde 221,46 artışla 3 bin 160 oldu.

Ayakkabı sektörüne can suyu müjdesini veren Başkan Soyer, "İzmir'in arka sıralarındaki çocukların botlarını buradan alacağız" dedi.

Setur Marinaları, yeni yıla denizcileri mutlu edecek kampanyalarla merhaba dedi. Türkiye’nin lider zincir marina işletmesi, sahip olduğu marina zinciriyle sunduğu eşsi...

Sağlık iksiri zeytinyağı pandeminin zirve yaptığı 2020 yılının son çeyreğinde, 2020/21 ihracat sezonuna başarılı bir giriş yaptı.

İzmir Mekan Rehberi, esnaflardan kendilerine gelen mail ve mesajlara kayıtsız kalmayarak mekanların açılması için “Mekanlara HES Esnafa Nefes” sloganıyla bir kampanya ...

Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED), TÜRKONFED kurumsallaşma çalışması kapsamında yeni logosunu hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı.

Dijitalleşme, kurumların faaliyetlerinde, iş yapış biçimlerinde köklü değişimler yaratıyor.

Yazarlar
Website Security Test