Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İş insanları, ekonomik model önerilerini konuştu

16.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

BASİFED ve ESİAD işbirliğinde düzenlenen toplantıda ''2020 Yılı ve Sonrası Ekonomik Model Önerileri'' konuşuldu. Yapısal reformların en büyüğünün kadınların iş gücüne katılımı olduğu ifade edildi.

BASİFED ve ESİAD işbirliğinde, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak’ın konuk konuşmacı olduğu, “2020 Yılı ve Sonrası Ekonomik Model Önerileri” konulu toplantı Swiss Otel’de gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ve Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen’in yaptığı toplantıya iş dünyası yoğun ilgi gösterdi.

“Kalıcı önlemler alınmalı”
ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri toplantının açılış konuşmasını yaptı. İşsizliğin çözümüne yönelik orta ve uzun vadeli programlar yapılması gerektiğini belirten Sivri şu ifadeleri kullandı: “Uzun vadeli perspektifle adalet, eğitim, kadınların işgücüne katılım politikalarının sivil toplum ve özel sektörle birlikte oluşacak adil kapsayıcı bir vergi sistemi ile şekillenecek bir Türkiye, bizi güncel değişkenlerin olumsuz etkilerinden koruyabilir. Bu doğrultuda Avrupa Birliği’ne üyelik süreci, hem küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye hedefi hem de ortak ve evrensel değerlerimiz yönünde Türkiye’nin sosyal ve ekonomik refahına katkısı açısından büyük öneme sahiptir. Brexit sonrası İngiltere ile serbest ticaret anlaşmalarının tesisi de önemlidir. Komşularımızla ticaret ilişkilerimizi geliştiren bir dış politikanın izlenmesi ülkemiz menfaatine olacaktır. Bu çerçevede, kısa vadeli politikaların yanı sıra uzun vadeli stratejileri bugünün gerçekleri çerçevesinde ele almamız gerekiyor. 2020 yılında ekonomide bir toparlanma bekliyoruz. 2019 yılında yaşadığımız istihdam kayıpları bizler için çok önemli bir çıkış noktası. Bu noktadan hareketle özellikle genç işsizlik ve gizli işsizlik kavramlarının çözümüne yönelik orta ve uzun vadeli programlar yapılmalı. Enflasyonun tek haneli rakamlara inmesi için kalıcı önlemler alınması gerekiyor.”

“Strateji oluşturmalıyız”
Türkiye’nin yeni endüstri devrimi kapsamında üretim teknolojilerini yenileme zorunluluğunun bulunduğunu vurgulayan Sivri, “İnsanın yeniden tanımlandığı yıkıcı teknolojilerin etkilerinin tüm dünyada tartışmalı hale geldiği bir çağda özellikle inovasyon kapasitesinin ve verimliliğin yüksek standartlara getirilmesi, bu alanda yatırım yapılması, kısıtlı kaynakların bu yöne yönlendirilmesi lazım. Dünyanın teknoloji ve tekillik tanımı altındaki temel bilimlerdeki güncel ajandasıyla uyum sağlayan, 20 yıllık perspektife sahip uzun vadeli bir programa dayalı bir bilim stratejisi ve reel sektör stratejisi oluşturmamız gerekiyor. Yatırımcı şirketlerin ve araştırma merkezlerinin ilgisini çekecek şekilde, çekim gücünü yaratan teknoloji vadisi gibi projeleri destekleyecek programlara ihtiyaç var. Böyle bir vizyon tüm sektörlere öngörülebilirlik sağlayacaktır” dedi.

“Yeni modele geçmeliyiz”
Yatırımın ortamlarının iyileştirilerek, istihdam alanlarını genişletmenin önemine dikkat çeken BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen ise “Önümüzdeki dönemde odağımıza yüksek verimlilik ve yüksek katma değer artışı yaratacak üretimi koymalıyız. Vergiyi değil üretimi arttırmalıyız. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele ederken vergiyi adil bir şekilde tabana yaymalıyız. Ekonominin güven unsuru üzerine inşa edildiğini unutmadan yatırım ortamını iyileştirip istihdam alanlarını geliştirip büyümenin kalitesi ve sürdürebilirliğine odaklanan sanayi ve kalkınma odaklı yeni bir ekonomik modele geçmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Katılım oranı yeterli değil”
Toplantıya konuşmacı olarak katılan Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak, ekonomik krizi atlatmak için bankaların borçlandırıldığını ve ülkede şirket batıklığının kredilerle çözülemeyeceğini söyledi. Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranlarının düşük olduğunu belirten Gürkaynak, “Medeni ülkeler arasında en çok dolaylı vergi toplayan ülke Türkiye’dir, bu da adaletsizlik yaratıyor. Bunun önüne geçmek gerekiyor. Dikkat etmemiz gereken konuların başında kadınların iş gücüne katılım oranları geliyor. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 35. Bizim gibi bir ülke için bu oran yeterli değil. Türkiye’de 11 milyon ev hanımı var. Kadınların sorunlarını çözmeden atacağımız her adım yetersiz olacaktır. Kadınların sorunları düşünülmeden yapılan her iktisat politikasının içi boş olacaktır. Kadınların iş gücüne katılımını sağlamak teknolojik devrim yapmaktan daha kolay ve kadın konusu çözüme ulaştıktan sonra her şey istenilen düzeye gelecek. Yapısal reformların en büyüğü ve en güzeli budur” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, bankaların konut kredilerinde masraf ve sigorta dayatması var diyerek hükumetin attığı adımların baltalandığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Olağanüstü Genel Kurulu toplantısının gündem maddelerinden olan, Bankanın 2019 yılı dönem karından avans dağıtımı yapılmasına ...

Ticaret Bakanlığı’nın Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürü...

Dünya Ekonomik Forum (WEF) toplantıları, İsviçre’nin Davos kasabasında ''Sürdürülebilirlik kalkınma hedefleri'' ana konusuyla başlıyor.

Moda alanında sürdürülebilirliğe dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ‘Moda Devrimi Sergisi’ IF Wedding Fashion Fuar’ı kapsamında katılıcıların beğenisine sunuldu.

Bereketli topraklarında seracılık, taze meyve sebze, ceviz, badem gibi ürünlerin üretimine daha fazla ağırlık vererek üretim desenini genişleten Denizli'nin Tavas ilçe...

Denizciler, 2020 sezonunda Türkiye’nin deniz turizmi ve su sporlarındaki tanıtımına hızlı başladı. İMEAK Deniz Ticaret Odası, her yıl çeyrek milyon ziyaretçinin gezdiğ...

Yazarlar
Website Security Test