Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2020’de hedef 1 milyar dolar

7.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, sektörün 2019 yılı performansını değerlendirdi ve 2020 hedeflerini açıkladı.

MEHMET KOCABIYIK

Ege İhracatçı Birlikleri’nde (EİB) düzenlenen toplantıya sektör temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. 2019 yılında ihracatını yüzde 7 arttırarak 900 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandıran, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin Başkanı Hayrettin Uçak, 2020 hedefi için neden 1 milyar dolar olmasın dedi.

Toplantıda yaptığı konuşmasında 2019 yılını yeni bir ihracat rekoruyla tamamladıklarına değinen Hayrettin Uçak, “1966 yılında kurulan ve 53.yılını dolduran Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğimizin üyeleri, 2018 yılında kırdıkları 831 milyon dolarlık ihracat rekorunu geliştirerek 2019 yılında %7 artışla 890 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi ve yeni bir rekora imza attı. Bu vesile ile ihracatımıza katkı sağlayan tüm ihracatçılarımıza gönülden teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Özellikle Türkiye genelinde yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatında düşüş yaşandığını düşünürsek, Birliğimiz ihracatının yükselmesini sağlayan firmalarımızı başarılarından dolayı takdir etmemiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Yeni ürünler kazandırılacak

2019 yılı rekorunda öne çıkan ürünlerin yanına yeni ürünler eklenecek diyen Uçak, “2019 yılında 890 milyon dolarlık ihracatımızda ön plana çıkan ürünlerimiz kiraz, sofralık üzüm, kestane, mandalina, kornişon ve biber turşuları, kurutulmuş domates ve meyve suyu konsantreleri olmuştur. Sektöre ve ihracatımıza yeni ürünler kazandırmak için çalışmalarımız hızla sürüyor. Bu bağlamda kivi, muz, ejder meyvesi ve avokado gibi katma değeri yüksek ürünleri de pazarımıza kazandıracağız.” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilirlik için alternatif ihracat pazarlarına dikkat çeken Hayrettin Uçak, Çin’e olan ihracatın ve ürün çeşitliliğinin artırılması gerektiğini belirtti. Yeni pazarlar ve Çin için devlet protokollerinin imzalanmasına ihtiyacımız var diyen Uçak, “Ülkeler bazında da Birliğimiz üzerinden her zaman olduğu gibi ağırlıklı olarak Rusya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İtalya gibi ülkelere ihracatımız gerçekleşmiştir. 2019 yılında Almanya, Japonya, Çin, Hong Kong gibi ülkelerdeki fuarlarda ürünlerimizi tanıtma imkanı bulduk. 2020 yılında da hedefimiz ihracatımızın potansiyel gösterdiği ve daha önce gidilmedik yerlere giderek üyelerimizin ihraç ürünlerini yurtdışında tanıtmak.
Bu kapsamda, en büyük potansiyel pazarlardan Çin’in yanı sıra, Güney Kore, Vietnam, Hindistan gibi ülkelerde fuarlara katılım sağlayacağız. Bu yıl Asya ile birlikte Afrika pazarına da açılmak gibi bir hedefimiz var. Avrupa ve Rusya pazarını tüm üyelerimiz biliyor artık, bizim amacımız Dünyayı onlara adım adım yaklaştırmak.” ifadelerini kullandı.

“Kalite, üreticiden başlar”

Kaliteli ve sorunsuz ihracatın üreticiden başladığının bilinci ile üreticiler ile buluşmalar yaptıklarına ve bunu perçinlemek adına Ege İhracatçı Birlikleri tarihinde bir ilke imza atarak “Hasat ve Ötesi” adlı dergiyi çıkardıklarını belirtti. Üretici ziyaretlerine 2019’da devam ettik diyen Başkan Uçak, “Kemalpaşa’da, Selçuk’ta kiraz, şeftali, narenciye ve nar üreticilerimiz ile bir araya gelerek sorunlarını dinledik. Aynı zamanda bir ziraat mühendisi ve bir halkla ilişkiler uzmanımızdan oluşan Üye İlişkileri Ekibimiz, yıl boyunca 700’e yakın üye firmamızı ziyaret etti, Ege Bölgesinde yer alan üreticiler ile Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ile görüşmeler gerçekleştirdiler ve talep ve beklentileri Yönetim Kurulumuza raporladılar.” dedi.

Patates ve soğan ihracatına getirilen kısıtlama hakkında da konuşan Hayrettin Uçak, stoklarının yeterli olduğunun ve hiçbir sorun yaşamayacaklarının altını çizdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rekabet Kurumu, 20'den fazla banka hakkında ön araştırma başlattı.

Türkiye’nin tarım ve ekonomisine etki eden asırlık kurumu olan İzmir Ticaret Borsası meclis üyeleri, temsilcisi oldukları meslek gruplarına ilişkin önemli açıklamalard...

2020 yılı memur ve emekli maaş zamları belli oldu. Zamların belli olmasının ardından gözler maaşların yatacağı tarihlere çevrildi.

TÜRKONFED, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yolunda KOBİ’lere azami fayda sağlamak ve rekabetçiliklerini artırmak hedefiyle çıktı...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üreticileri tarafından, ülkemiz menşeli kurutulmuş vişne ve vişnenin dahil olduğu bazı kuru meyve karışımları için 13 Mayıs 2019 tari...

21-26 Ocak tarihleri arasında CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde bu sene 16.’sı düzenlenecek CNR İMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’na Türkiye Mobilya Sanayicile...

Üretim ve ihracatında dünya lideri olduğumuz çekirdeksiz kuru üzümde Türkiye’nin dünyada piyasa yapıcı olması için Toprak Mahsulleri Ofisi ile Ege Kuru Meyve ve Mamull...

Yazarlar
Website Security Test