Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’de enerjinin durumu EBSO’da masaya yatırıldı

10.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Üyelerinin desteği ile düzenlenen “Türkiye’de Enerjinin Durumu ve Elektrik Piyasası Bilgilendirme Toplantısı” Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, “Üretim maliyetlerinde enerjinin payı çok yüksek. Son zamanlarda gelen yüksek elektrik zamları nedeniyle sanayicinin maliyetleri arttı.” dedi.

MEHMET KOCABIYIK

“Türkiye’de Enerjinin Durumu ve Elektrik Piyasası Bilgilendirme Toplantısı” EBSO Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez ev sahipliğinde; Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Avni Gündüz, Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi Danışmanı (OSB) Serkan Çolakkaya, Menemen Plastik İhtisas OSB Elektrik İşleri Şefi Alican Bademli ve birçok katılımcıyla EBSO Meclis Salonu’nda yapıldı.

“Faturalarda ne ödediğimizi bilmiyoruz”
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enerjiye talebin arttığına vurgu yapan Muhsin Dönmez, “Enerjiden yararlanmak günümüz şartlarında bir gereklilik olmakla beraber temel bir insan hakkıdır. Bu hususta, dünyada ve Türkiye’de şehirleşmenin ve ekonomik kalkınmanın devam etmesiyle enerji ihtiyacı da artmaya devam etmektedir. Önde gelen araştırma şirketlerinin verilerine göre, son 25 yılda Türkiye’nin yıllık birincil enerji tüketimi 55 milyon ton karşılığı petrolden 155 milyon tona yükselmiştir. Dünya ekonomisindeki güçlü büyümenin de etkisiyle, 100 milyon tonluk artış, oldukça çarpıcı bir artışa işaret etmektedir. Ancak, ülkemizin enerji kaynaklarında dışa bağımlı bir konumda oluşu, enerji maliyetlerindeki değişkenlik ve sürekli artış tüm işletmelerimizin üretim maliyetlerine de yansımaktadır. Özellikle, sanayicilerimiz son dönemde elektrik fiyatlarında çok ciddi fiyat artışıyla karşı karşıya kaldı. Hem fiyat arttı hem de Son Kaynak Tedarik Tarifesi içerisindeki YEKDEM'den dolayı sanayicilerimiz bir ay sonraki elektrik faturalarını öngöremez hale geldi.” ifadelerini kullandı.

Otomatik ödeme talimatlarının neyin, neden ödendiğinin görülmesine engel olabildiğine değinen Dönmez, “Teknolojinin gelişmesiyle, dijitalleşen hizmet sektörü hayatımızın birçok noktasını kolaylaştırmış olsa da, bizi tembelliğe de itiyor. Günlük hayatımızdan basit bir örnekle, otomatik ödeme talimatı verdiğimiz birçok faturada neyi ödediğimizi, hatta bazen ne kadar ödediğimizi bilmiyoruz. Bu bağlamda, bugün burada çalışma grubu üyelerimizin çok değerli katkılarıyla hazırlanan bilgilendirme toplantısında, üretim maliyetlerimiz açısından büyük önem arz elektrik faturamızın detayları hakkında da konuşuyor olacağız.” dedi.


“Karbon vergisi alınacak”
Toplantıda konuşma yapan EMO İzmir Başkan Yardımcısı Avni Gündüz, “Dünyanın yüzde 20’si tüm enerjinin yüzde 80’ini tüketiyor. Dünyanın fosil yakıt kullanma oranı yüzde 85 gibi bir oranla başı çekiyor. Avrupa ve gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerjilere yatırım yüzde 35 iken Dünya, yenilenebilir enerji konusunda oldukça gerilerdedir. Türkiye’de enerji talebi her yıl yüzde 1,3 oranında artış göstermektedir. Bu talebin mevcut nüfus artışına ve geleceğine bakıldığında artış göstermeye devam edecek. Türkiye’nin tüm gücüyle yenilenebilir enerjiye en doğru şekilde geçmesi gerekiyor. Türkiye, doğalgazda yüzde 99, taş kömüründe yüzde 97, petrolde yüzde 97 ile birincil kaynaklar yönünden dışa bağımlıdır. Öncelikle dışa bağımlılığın önüne geçilmelidir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin enerji planlaması tek yerden yapılmalı diyen Gündüz, “Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek enerji planlaması birçok farklı parçanın hareketi yönünde şekilleniyor. Mevcut durumun dışa bağımlılığını ön plana aldığımızda ise Türkiye’nin enerji planlamasının tek bir yerden yönetilmesi gerekliliğini görüyoruz. Karadeniz’in birçok akarsuyu Hidroelektrik Santral (HES) ile kaplanmış durumda. Bunun gelecekte elbette ki canlılara olumsuz bir dönüşü de olacaktır. Yakın gelecekte ülkeler kendilerine bir ürün (örneğin bir otomobil) verirken o üründeki karbon ayak izimiz kadar bizden karbon vergisi alacaklar. Bu proje ile zengin ülkelerden karbon vergisi alarak gelişmekte olan ülkelerde bunu yenilenebilir enerji sektöründe kullanılması amaçlanıyor.” dedi.


“Sanayici imzaladığı sözleşmelere dikkat etmeli”
Toplantıda yaptığı sunumunda sanayicinin imzaladığı sözleşmelerin genellikle tek taraflı olduğuna vurgu yapan Serkan Çolakkaya, “Sözleşmelere dikkatli bir şekilde bakmamız gerekiyor. Sözleşmeler elektrik firmalarınca tek taraflı olarak hazırlanıyor. İmzalayacağımız sözleşmeyi okuyarak çift taraflı hale getirmeliyiz. Firma bize nasıl bir hizmet sağlıyorsa biz de ona bir hizmet sağlıyoruz. Sözleşme iki tarafa uygun olarak imzalanmalıdır. Neye ne ödendiği ve nelere dikkat edilmeli konularının önemi sebebiyle de faturaların en doğru şekilde ayrıntılı olarak incelenmelidir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Elektrik Yüksek Mühendisi Alican Bademli ise yaptığı sunumunda, “Türkiye’de uygulanan elektrik politikası cezalandırıcı bir nitelik taşımaktadır. Şu an yıllık 7 milyon kW saati aştığınızda ücretlendirme en yüksek orandan yapılıyor. YEKDEM dediğimiz birim maliyetlerinin de bizim üstümüze yüklenmesi birim fiyatı 20 kuruşken; 36 kuruş olarak ödemek zorunda bırakıyor. Mevcut durum ulusal tarife dışında özel şirketlerle anlaşma yapılmasını mecbur kılıyor. Bu sebeple de şirketle sözleşme imzalarken her bir maddeye dikkat etmemiz gerekiyor.” dedi.


EBSO’da düzenlenen, “Türkiye’de Enerjinin Durumu ve Elektrik Piyasası Bilgilendirme Toplantısı” toplantıya katılan sanayicilerin soruları ve katılımcıların cevaplarıyla sona erdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2020 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan eden Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Sürdürülebilirlik Manifestosunu açıkladı. EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EİB’nin ...

İzmir'de çekildiği belirtilen bir sokak röportajında konuşan genç, ülkenin gerçek gündemiyle ilgili konuştu. Gencin verdiği röportaj sosyal medyada büyük etkileşim aldı.

İzmir iş dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı, derneğin çalışma rotasında önemli bir yol gösterici nitelik taşıyan EGİAD-Ege Genç İş İnsanları Derneği Danışma Kuru...

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, kırmızı ette yapılan sahtekarlıklarla ilgili konuşarak, ete ağır bassın diye su enjekte edildiğini, sakatat ve ...

Kırgızistan ve Tacikistan ile olumlu diplomatik ilişkiler, ''Türk markası kalitelidir'' algısı, gümrüksüz pazar imkanı ve düşük vergi oranları gibi alternatifler Orta ...

Türkiye’ye 2019 yılında 27 milyar doların üzerinde döviz kazandıran Türk moda endüstrisi, pandemi döneminde dijital fuarlarla ihracattaki kan kaybının önüne geçmeyi am...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2017 ve 2018 yıllarında 27 bin 418 kişiye, 17 milyon 400 ...

Yazarlar
Website Security Test