Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Asgari ücret 2020 ne kadar oldu? Asgari ücret toplantıları ne zaman?

27.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı tarihi yaklaşıyor. 2020 yılı için asgari ücret, memur ve memur emeklisi maaşları belli olacak. Toplantılar ne zaman başlıyor? 2020 yılı için maaş beklentileri neler?

2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2 Aralık'ta ilk toplantısını yapacak. 1 Ocak 2020'den itibaren 1 yıl geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirilecek.

Yeni Ekonomi Programı'nda ve Merkez Bankası'nın tahminleri de 2019 yılının enflasyon oranını yüzde 12 civarında bekliyor. SSK ve SSK emeklisi, bu yıl yüzde 12 zam talep ediyor. Asgari ücretinin zam talebi oranı tutarsa, asgari ücret, net 2.323 liraya ulaşacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda; 'Asgari geçim indirimi de yükselsin', 'İş görmezlik ödeneği artsın' gibi talepler gündeme getirilecek.

Memurların ve emeklileri ise, KPDK toplantısından; aile yardımı, intibak, ücretsiz ulaşım, indirimli tatil ve yaşı bekleyene sağlık kararı alınmasını istiyor. Geçen yıl, toplu sözleşmede karara bağlanamayan 5 talep bu yıl da KPDK gündemine getirilecek.

Memur ve memur emeklisinin talepleri;

- Memurlar, gibi memur emeklilerine de aile yardımı yapılsın.

- Emekli memurlar, yaş sınırı olmaksızın toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilsin.

- Aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkının eşitlensin.

- Emekli kamu görevlileri ile dul ve yetimler, kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen tüm eğitim ve dinlenme tesislerinden, yüzde 50 indirimli yararlansın.

- Emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan koşulları yaş koşulu dışında sağlayarak, görevden kendi ayrılanlar Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlandırılsın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar asgari ücrete vergi muafiyetinin yeniden gündeme getirilerek tartışılması ve uygulanması gerektiğini belirtti.

Yıllık bazda ekimde yüzde 5,4 artması beklenen üretim yüzde 3,8 arttı. Sanayi üretimi eylül ayında 13 ay sonra ilk kez pozitif bölgeye geçmiş ve yüzde 3,4 artış kaydet...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) sonrası açıklanan faiz kararıyla ilgili politika faizi yüzde 14'ten yüzd...

Kasım Ayı Ekonomi Karnesi açıklandı. Ekonomi Gazetecileri Derneği için yapılan araştırmada, Kasım ayı ekonomi başlıkları belirlendi. Ay boyunca ekonomi dünyasının gözü...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda süren 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

ABD Merkez Bankası FED, faiz kararını değiştirmedi. İki gündür süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faizlerde bir değişikliğe gidilmediği b...

EPDK'nin konuya ilişkin kurul kararları, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yazarlar
Website Security Test