Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Asgari ücret 2020 ne kadar oldu? Asgari ücret toplantıları ne zaman?

27.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı tarihi yaklaşıyor. 2020 yılı için asgari ücret, memur ve memur emeklisi maaşları belli olacak. Toplantılar ne zaman başlıyor? 2020 yılı için maaş beklentileri neler?

2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2 Aralık'ta ilk toplantısını yapacak. 1 Ocak 2020'den itibaren 1 yıl geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirilecek.

Yeni Ekonomi Programı'nda ve Merkez Bankası'nın tahminleri de 2019 yılının enflasyon oranını yüzde 12 civarında bekliyor. SSK ve SSK emeklisi, bu yıl yüzde 12 zam talep ediyor. Asgari ücretinin zam talebi oranı tutarsa, asgari ücret, net 2.323 liraya ulaşacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda; 'Asgari geçim indirimi de yükselsin', 'İş görmezlik ödeneği artsın' gibi talepler gündeme getirilecek.

Memurların ve emeklileri ise, KPDK toplantısından; aile yardımı, intibak, ücretsiz ulaşım, indirimli tatil ve yaşı bekleyene sağlık kararı alınmasını istiyor. Geçen yıl, toplu sözleşmede karara bağlanamayan 5 talep bu yıl da KPDK gündemine getirilecek.

Memur ve memur emeklisinin talepleri;

- Memurlar, gibi memur emeklilerine de aile yardımı yapılsın.

- Emekli memurlar, yaş sınırı olmaksızın toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilsin.

- Aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkının eşitlensin.

- Emekli kamu görevlileri ile dul ve yetimler, kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen tüm eğitim ve dinlenme tesislerinden, yüzde 50 indirimli yararlansın.

- Emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan koşulları yaş koşulu dışında sağlayarak, görevden kendi ayrılanlar Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlandırılsın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye'de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artışla yüzde 12,9 oldu.

Son zamanlarda gümüşteki yükseliş analistlerde gümüş için konsolidasyon beklentisi oluşmasını sağladı. Ancak analistlere göre bu durum geçici.

Pandemi sürecinde tüketimi artan ve kilogram fiyatı 18 liraya kadar yükselen limona getirilen ihracat kısıtlaması Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Başkanı Mehmet Ali Akben ile önde gelen bankaların genel ...

Osmanlı Sultanlarının tercihi Çekirdeksiz Sofralık Sultani Üzümün ihracat yolculuğu 8 Ağustos 2020 Cumartesi tarihinde başlıyor. Mevlâna (Razaki) Sofralık üzümünün ihr...

TL'de yaşanan sert değer kayıpları devam ediyor. BİST 100'deki satışlarla birlikte dolar ve euro kurları da hızlı bir şekilde yukarı geldi. TL'deki değer kaybı ne kada...

Kabe’den Beyaz Saray’a, dünyanın en büyük havaalanlarından ünlülerin malikanelerine dünyanın en prestijli projelerini süsleyen Türk doğal taşına daha fazla katma değer...

Yazarlar
Website Security Test