Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sigara ve tütün ürünlerine gelen vergiler kaçakçılığa yönlendiriyor

26.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de 2019 yılında kaçak tütün ürünleri ve sigaraya yönelim yüzde kaç arttı? JTI (Japan Tobacco International) Tütün Vergisi Direktörü Francesco Gaglioppa, vergilerin ardından kaçağa yönelim eğilimi hakkında konuştu.

Japan Tobacco International (JTI), Türkiye’de yaptırdığı ve kaçak ile sahte sigaranın tespit edilmesine imkan veren boş paket analiz çalışması sonuçlarını “Tütün Vergilendirmesi: Ülke Örnekleri ve İyi Uygulamalar” başlıklı toplantıda açıkladı.

Araştırmaya göre, 2019 yılının başından bu yana vergi artışları ve zamların peş peşe geldiği sigara sektöründe kaçak sigara alarmı yaşanıyor. Senenin başında yüzde 2,5 seviyesinde olan kaçak sigara oranı, yıl içinde yüzde 2’lere düşmesine rağmen ekim ayı itibariyle yüzde 3,9’a kadar yükseldi.

Çalışmaya göre Türkiye’de toplam 118 milyar dal yasal sigara pazarı bulunuyor ve bu yılın ikinci çeyreğinde kaçak sigara oranı yüzde 2,5 civarında seyretti. Ancak kaçak sigara içinde sahte sigara bulunmuyordu. Yılın üçüncü çeyreğinde kaçak sigara oranı yüzde 1,6’ya düştü. Sahte sigara bu dönemde yüzde 0,08’di. Ancak ekim ayı itibarıyla, dördüncü çeyrek döneminde kaçak oranı ikiye katlanarak yüzde 3,9’a çıktı. Sahte sigara ise uzun bir aradan sonra yüzde 0,3’e yükseldi.

TÜRKİYE VE KOMŞU ÜLKELERDEKİ FİYATLAR

Bu yılın mart ayında 1,9 dolar olan sigara fiyatının ağustos ayı itibariyle 2,7 dolara çıktığını hatırlatılarak, komşu ülkelerdeki fiyatlar açıklandı. Buna göre; Gürcistan’da fiyatın 1,9 dolar, Ermenistan’da 1 dolar, Irak’ta 1,3 dolar ve İran’da 2 dolar. Tütünün birçok ülkede yüksek vergilendirmeye tabi olduğunu ancak nispi vergilendirmede yüzde 67 ile Türkiye’nin ilk sırada yer aldığı kaydedildi.

Türkiye’de tütünden alınan yüzde 70’lik verginin yüzde 67’si nispi, kalan yüzde 3’lük kısmı da maktu vergiden oluşuyor. Verilen bilgiye göre; Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama vergi yüzde 63... Bunun yüzde 27’si nispi, yüzde 36’sı maktu... OECD ülke ortalamalarında yüzde 58’lik verginin yüzde 23’ü nispi, yüzde 35’i maktu; Rusya’da ise yüzde 44’lük verginin yüzde 15’i nispi, yüzde 30’u maktu vergiden oluşuyor.

JTI Tütün Vergisi Direktörü Francesco Gaglioppa, araştırma sonucu şu bilgileri verdi;

"Hükûmetlerin öngördüğü toplam vergiye ulaşmasındaki en önemli girdi yasal pazar hacmi. Türkiye’de ocak-ekim döneminde sigara ÖTV gelirleri toplam bütçe vergi gelirlerinin yüzde 8,7’si, toplam ÖTV gelirlerinin yüzde 37’sidir. 2020 yılında da 64 milyar liralık bir gelir toplanacağı öngörülüyor. Yüzde 67’nin üzerindeki vergi bizim açımızdan operasyonu sürdürmemizi zorlaştırıyor. 64 milyar liralık verginin toplanamayacağını düşünüyoruz. Vergide büyük zıplamalarda, kompanse edemiyoruz. Gelecek beş yılda ne kadar artırılacağı değil nasıl artırılacağını bilmeliyiz. Beş yıllık plan olsun, ona göre fiyat ve politika geliştirelim."

"Sigara vergisinde 2011-2018 yıllarında 5 milyar avroyu aşkın kayıp yaşandı. 2019’da Ürdün’de yasa dışı ticaret tekrar yüzde 30’lara çıktı. Almanya’da ise 2002-2005 yılları arasında vergi artışları nedeniyle kaçak hızla arttı. O tarihten sonra vergilendirmeye yönelik uygulanmaya başlanan daha kademeli yaklaşım, sadece büyümeyi durdurabildi. Ancak hâlâ beş sigaradan biri vergi ödemiyor” ifadelerini kullandı. JTI Yunanistan Satış Sorumlusu Dimitri Krinias da, ülkede kaçak sigaranın yüzde 5’lerden yüzde 27’ye çıktığını belirterek, “Yunanistan’da arabaların içinde ya da sokaklarda yaşlı kadınlara kaçak sigara sattırıyorlar"

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2020 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan eden Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Sürdürülebilirlik Manifestosunu açıkladı. EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EİB’nin ...

İzmir'de çekildiği belirtilen bir sokak röportajında konuşan genç, ülkenin gerçek gündemiyle ilgili konuştu. Gencin verdiği röportaj sosyal medyada büyük etkileşim aldı.

İzmir iş dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı, derneğin çalışma rotasında önemli bir yol gösterici nitelik taşıyan EGİAD-Ege Genç İş İnsanları Derneği Danışma Kuru...

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, kırmızı ette yapılan sahtekarlıklarla ilgili konuşarak, ete ağır bassın diye su enjekte edildiğini, sakatat ve ...

Kırgızistan ve Tacikistan ile olumlu diplomatik ilişkiler, ''Türk markası kalitelidir'' algısı, gümrüksüz pazar imkanı ve düşük vergi oranları gibi alternatifler Orta ...

Türkiye’ye 2019 yılında 27 milyar doların üzerinde döviz kazandıran Türk moda endüstrisi, pandemi döneminde dijital fuarlarla ihracattaki kan kaybının önüne geçmeyi am...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2017 ve 2018 yıllarında 27 bin 418 kişiye, 17 milyon 400 ...

Yazarlar
Website Security Test