Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Tekstilciler için verimli olacak''

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Kasım ayı etkinlikleri kapsamında İletişim Toplantısı’nı Ege Giyim Sanayicileri Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Türk ExımBank desteklerinin bilgilendirmesinin yapıldığı toplantıya EGSD Yön Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Üyesi Ateş Demirkalkan, Exımbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat ve tekstil sektörü temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan EGSD Yön Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul: Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun kasım ayı etkinliklerini İzmir’de yapmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Hayati Ertuğrul, “Federasyon’un 1. iletişim toplantısını İzmir’de yapılması sektörümüz için çok önemli. Daha sonraki süreçlerde ülkemizin çeşitli yerlerinde yapılacak olan bu toplantı tekstilciler için verimli olacağını düşünüyorum” dedi.

Federasyonun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Hüseyin Öztürk, “Bir sivil toplum örgütü nasıl olmalıyı tabanı ve tavanıyla bütünlük oluşturarak gösteriyoruz. Bankalar başta olmak üzere birçok kurumla işbirlikleri yaptık. EXİMBANK ile ilgili bilgilendirme toplantılarını yapmaya devam ediyoruz. Yurt dışı çalışmalarımız devam ediyor. Emek yoğun bir sektörüz. Kadın istihdamına büyük bir katkımız var. Bizim iletişimde olduğumuz müşteriye sevda ile bağlanmamız lazım. Mümkün olduğunca iyi yaşadığımız bir şeyi mentörlerle paylaşmalıyız. Üretime yoğunluk vermemiz lazım. İzmir’de gerçekleşen bir etkinliğe diğer şehirlerin de katkı vermesi gerekiyor. Dalgalı kurdan siyasetten vazgeçilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Tekstil sektörünün ihracatın yıldızı olduğunu söyleyen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Üyesi Ateş Demirkalkan şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin ihracatı toplam dünya ihracatındaki payı yüzde 0.9. Türkiye’nin tekstil ihracatının toplam dünya tekstil ihracatı içerisindeki payı ise yüzde 3.1 dünya tekstil ihracatı 341 milyar dolar. Türkiye’nin ihracatı 10.5 milyar dolar. Bu rakamları neden veriyorum. İhracattaki payımızı daha da arttırmak için çabalamalıyız. Biz sanayiciler toplam ihracatımızın dünya ihracatındaki payı yüzde 0.9’dan yüzde 1’e çıkartmak için her yıl çabalıyoruz. Türkiye dünya ticaretinde 31’inci tekstil ise 7’nci sırada bulunuyor. Bu bize tekstilde rekabet gücümüzün olduğunu gösteriyor. Bu nedenle sektörümüzün desteklenmesi biz tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmaların bu desteklerden haberdar olması çok önemli. Bu bağlamda Türk Exımbank tarafından verilen destekleri önemsemekteyiz. Bu toplantımız sektörümüz açısından büyük önem taşımaktadır. Bu günkü toplantımızda Exımbank tarafından sektörümüze verilen kredi sigorta destekleri ihracatın geliştirilmesi yönelik diğer desteklerden bahsedilecek."


Türk Exımbank’ın ihracatçılara verdiği destekleri anlatan Türk Exımbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat, “Bizim kuruluş amacımız ihracatçılarımızın yanında olmak. Nereye çağırırsanız orda olmaya hazırız. Bunu yaparken kar amacı gütmüyoruz. Exımbank’ın ihracata verdiği destek programı yüzde 26, biz bunu Ege’de yüzde 31’e çıkardık. 1987’de kurulan bir bankayız. Bankanın tamamı hazineye yani size ait. Firmalarımızın sigortalarını destekliyoruz. Türkiye’de 17 şube ve 15 irtibat büromuz var. 2019’da toplamda 44 milyar dolar desteği verdik.Hedefimiz bu desteği 49 milyar dolara çıkartmak. 2019’da Türkiye’nin ihracatında yüzde 27’sinde ExımBank imzası olacak. Yurt dışında fon temininde 7. büyük bir bankayız. Yüzde 72,7 KOBİ destek oranımız var” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardında 'Tekstil ve Hazır Giyimde Kentlerin Potansiyeli’ paneli gerçekleştirildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Karadağ Türk İşadamları Derneği (KATİAD) Kurucu Başkanı İsmail Oğuz Güvenç, son yıllarda Türklerin Karadağ'a artan ilgisine ve bu ülkedeki yatırımlarına ilişkin açıkla...

Allianz 2020 Risk Barometresi’nde, en büyük küresel iş dünyası riski olarak siber tehditler öne çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihaleyle piyasaya 7 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira fon sağladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ihracatçılara sağlanan döviz kredisi faizinde indirime gidildiğinin müjdesini verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de hayvan varlığının takibini daha iyi yapmak için yeni tip kulak küpesi üzerine çalıştıklarını belirtti.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi'nin 6. olağan genel kurulu yapıldı. Mevcut Başkan Murat Demircan'ın oluşturduğu tek liste ile seçime gidilirken güven ta...

Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti 11-13 Şubat tarihleri arasında Roma ve Milano’da temaslarda bulundu.

Yazarlar
Website Security Test