Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege tarımına Uşak damga vurdu

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir'de düzenlenen 3. Ege Ekonomik Forum’un ikinci gününde tarım masaya yatırıldı.

"Yarın İçin Hayal Et" ana temasıyla düzenlenen 3. Ege Ekonomik Forum'unun ikinci gününde onur konuğu olan Geçmiş Dönem TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, dünyada dijital dönüşümün yaşandığını ve bu dönüşümün geleceği şekillendireceğini söyledi. Yıldırım, bu dönüşüme ayak uyduramayanların ise yok olacağına dikkat çekti. Forumun Vahap Munyar'ın moderatörlüğündeki “Yerel Yönetimlerin Tarımın Ekonomik Kalkınmasındaki Rolü” başlıklı ilk oturumuna ise Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İzmir Büyükşehir Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran konuşmacı olarak katıldı. Oturumun açılış konuşmasını ise Uşak Valisi Funda Kocabıyık yaptı.

Üreticiye tam destek
Vali Kocabıyık, dünyadaki dijital dönüşümünün bir “gelişim” olduğunu bunun bir benzerinin tarım ve hayvancılıkta da yaşandığını ifade ederek “Uşak'ın bu değişime en iyi ayak uyduran kentlerden biri” olduğunu söyledi. Vali Kocabıyık, Uşaklı üreticinin gelişen teknolojiyi yakından takip etmesi, iyi tarım uygulamaları ve bilinçli üretim ile son dönemde bir çok ilki başardığını ve bunda desteklemelerin önemli bir payı olduğunu belirtti. Vali Kocabıyık, “ Organik ve iyi tarım uygulamaları kapsamında 7 bin 812 dekar alanda çiftçilerimize destekleme yapıldı. Orköy projesi kapsamında 2003-2019 yılları arasında 3 bin 349 çiftçimize yaklaşık 16.5 Milyon, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını destekleme projesi kapsamında aynı dönemde 105 Milyon lira destekleme verildi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu tarafından yine aynı dönemde 365 projeye 108 milyon lira destekleme yapıldı. Tarım arazilerinin korunması projesi kapsamında 40 dekar alan için destekleme yapıldı. Bunlara ek olarak Zafer Kalkınma Ajansı ile 2010 yılından itibaren yaklaşık 823 bin destek sağladık ve 210 bin kişiye eğitim hizmeti sunduk ” dedi.

232 milyonluk ihracat
Vali Kocabıyık bu desteklemeler sonucu ortaya çıkan tabloyu ise şöyle anlattı: “Son üç yıla baktığımızda hayvansal ürünlerimizin ihracatı 232 milyona ulaştı. Uşak'taki kümes sayısı 356'ya yükselirken yılda 176 bin ton beyaz et üretimine imza attık. Banaz'a bağlı Hasanköy’de jeotermal enerji ile yüz dekarlık bir alanda topraksız tarım ile domates yetiştiriciliği yapılıyor. 3 bin ton domates elde edildi ve yüzde 20'si ihraç ediliyor. Tıbbi amaçlı üretilen çörek otu, kek ve lavanta gibi aromatik bitkiler için 11 bin 782 dekar alanda bu yıl bin 544 ton ürün elde ettik. Lavanta yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projesi kapsamında il özel idaresi tarafından dağıtımı yapılan 151 adet lavanta fidanının ilk hasadını gerçekleştirdik. Nohut, susam ve haşhaşta ekimi yapıldığı gibi bunları işleyen tesislerin sayısı da artıyor. Yüksek süt işleme kapasitesine sahip modern tesislere sahibiz”

Yerel yönetilerin, tarımın ekonomik kalkınmasında yol haritasını belirlediğini ifade eden Vali Kocabıyık "Gelir kaynağı ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması bakımından tarım diğer sektörlere oranla daha çok desteklenmesi elzemdir. Çünkü tarımsal bağımsızlığın sağlanamaması diğer sektörlerinde gelişimini yavaşlatır, ham madde imkanlarının azalmasına yol açar. Bu yüzden desteklemeler çok önemli ve yapılan her destek Uşak’ın tarım şehri olarak öne çıkmasına ve ülkenin ekonomik gelişimine katkı sağlayabilecek konuma gelmesine olanak sağlayacaktır” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tüm dünyada baş gösteren Koronavirüs salgını üretim sektörüne büyük darbe vurdu; gözler en temel ihtiyaçların başında gelen gıda üretimi ve tarım sektörüne çevrildi.

TÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği)'dan Koronavirüs (Kovid-19) pandemisine tedbir kapsamında ilave paket talebi geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı"nı başlattıklarını belirterek, ''Y...

Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kapsamında devlet yardımlarını kıyasladı.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi haberleri arasında iyi haberler de geliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, sektör temsilcilerinin yeni harman zama...

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan kırılmalara...

Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Seçil Beydemir Kaynak’ı ziyaret eden EGEKOBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Karakaya ve Y...

Yazarlar
Website Security Test