Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Elektrikte serbest tüketici sayısı kaç? Elektrik dağıtım şirketi nasıl değiştirilir?

13.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de elektrikte serbest tüketici sayısı kaç? Elektrik dağıtım şirketi nasıl değiştirilir? Türkiye'de elektrikte şubat ayında 130 bin olan serbest tüketici sayısı, ekim sonu itibarıyla yüzde 114 arttı.

Son dönemde elektrik fiyatlarındaki artışlar nedeniyle daha uygun fiyatlarla elektrik almak isteyen serbest tüketiciler, perakende elektrik tedarik şirketleriyle pazarlığa oturdu. Bu dönemde elektrik tedarik şirketlerinin, kar marjına bağlı olarak abonelere ulusal tarifeye göre daha uygun fiyatlarla teklif verebilir hale gelmesi, serbest tüketici sayısını artırdı.

Böylece Enerji Piyasaları İşletme AŞ verilerine göre, şubat ayında 130 bin olan serbest tüketici sayısı, ekim sonu itibarıyla yüzde 114 artışla 278 bine çıktı. Bu rakamın yaklaşık 239 bini ticarethane grubundaki abonelerden oluşuyor. Elektrik tedarik şirketleri bu abonelere ulusal tarifeye oranla yaklaşık yüzde 20'ye kadar daha ucuz elektrik satışı yapabiliyor. Sanayi grubundaki 11 bin 700 serbest tüketici ise ulusal tarife üzerinden yüzde 7-13 indirimli elektrik satın alabiliyor. Mesken, aydınlatma, tarımsal sulama ve diğer abone gruplarındaki 27 bin 300 serbest tüketici ise tedarikçi şirketler üzerinden indirimli elektrik alabiliyor.

Elektrik dağıtım şirketi nasıl değiştirilir?

1. Elektrik şirketlerini karşılaştırın

Elektrik tedarikçilerinin fiyatlarının fiyat ve hizmetlerini karşılaştırın. Akıllı Tarife'deki yazılar ve karşılaştırma uygulamasından yararlanabilirsiniz. Akıllı Tarife fatura servisini kullanarak da tüketim alışkanlıklarınıza ve beklentilerinize en uygun tarifeyi öğrenebilirsiniz.

2. Gerekli belgeleri hazırlayın ve başvuru yapın.

Aşağıdaki belgeleri hazırlayın:

Son döneme ait birkaç fatura örneği
Resmi kimlik fotokopisi
Kullanım yeri ve abonenin adres bilgileri
Yukarıdaki belgelerle başvurunuzu tamamladıktan sonra, seçtiğiniz elektrik şirketi değişim işlemlerini sizin adınıza yürütür. Bunun için öncelikle şirketin hazırlayıp size kurye ile göndereceği sözleşme ve diğer formları imzalamalısınız.


3. Seçtiğiniz elektrik şirketi değişikliği sizin adınıza tamamlasın.

Yukarıdaki işlemlerden sonra seçtiğiniz elektrik şirketi değişikliği gerçekleştirmek için talebi sisteme kaydeder. Tedarikçi değiştirme işlemleri ve tarihlerini Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) düzenler. Ayın başında değişiklik talebi yapıldıktan sonra, ayın sonunda tüm şartlar uygunsa PMUM'dan onay gelir. Tüm onay sürecini yeni tedarikçi takip eder. Onay alındıktan hemen sonraki ay yeni tedarikçinizden elektrik almaya başlarsınız.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’nin dış ticaret fazlası verdiği sanayi kollarının başında gelen ve 2019 yılının 11 aylık döneminde, 2018 yılı ihracat rakamlarına ulaşarak 3 milyar 128 milyon ...

Türkiye’nin taze meyve sebze ihracatında Rusya ve Avrupa pazarlarına bağımlılığını azaltmak isteyen ihracatçılar, özellikle Uzakdoğu ülkelerine ihracatta hava kargo na...

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar asgari ücrete vergi muafiyetinin yeniden gündeme getirilerek tartışılması ve uygulanması gerektiğini belirtti.

Yıllık bazda ekimde yüzde 5,4 artması beklenen üretim yüzde 3,8 arttı. Sanayi üretimi eylül ayında 13 ay sonra ilk kez pozitif bölgeye geçmiş ve yüzde 3,4 artış kaydet...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) sonrası açıklanan faiz kararıyla ilgili politika faizi yüzde 14'ten yüzd...

Kasım Ayı Ekonomi Karnesi açıklandı. Ekonomi Gazetecileri Derneği için yapılan araştırmada, Kasım ayı ekonomi başlıkları belirlendi. Ay boyunca ekonomi dünyasının gözü...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda süren 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Yazarlar
Website Security Test