Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası enflasyonda 2020 hedefi tutar mı?

4.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)'in açıkladığı ekim ayı enflasyon rakamlarının ardından ekonomistler 2020 yılı için enflasyon hedefinin tutup tutmayacağı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomistler bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrası 2020 yılı için bazı öngörülerini paylaştılar. Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, TÜİK'in açıkladığı Ekim ayına ilişkin enflasyon verilerini değerlendirdi.

Yüzde 2 seviyesindeki Ekim ayı enflasyon oranını yüksek bulan Prof. Dr. Emre Alkin,
“Fakat yüzde 2’lik aylık artışa rağmen, yıllık enflasyon oranında tek hanede kalmayı başardık. Çünkü geçen yılın (2018) Kasım ve Aralık aylarında enflasyon negatif çıkmıştı. Ekim ayına ait enflasyon rakamları yüksek çıksa da matematiksel olarak yıllık enflasyonun tek hanede kalacağını önceden söylemiştik” dedi.

Aylık rakam yüzde 0.7 ve altında kalmalı

“Şimdi gelelim son rakamların, bundan sonrası için ne anlama geldiğine” diyen Prof. Dr. Alkin şöyle devam etti:
“Öncelikle 2020 yılındaki enflasyon hedefimizin yüzde 8.5 olarak açıklandığını hatırlatalım. Bu hedefin tutturulması için bundan sonraki aylarda enflasyon rakamının düşük çıkmaya devam etmesi şart. Benim hesaplamalarıma göre aylık enflasyon rakamları önümüzdeki dönemde yüzde 0.7’den yukarı çıkmamalı ki hedef tutturulsun.”

Böyle devam ederse hedef tutmaz

Ekim ayı verisine bakılırsa 2020 yılında, enflasyon hedefleri konusunda Türkiye’yi “heyecanlı” günlerin beklediğini ifade eden ünlü ekonomist “Çünkü enflasyon oranları beklendiği ya da arzu edildiği gibi düşük çıkmayacak. Dolayısıyla Ekim ayı enflasyon oranlarının çok yüksek olduğunu söylerken, önümüzdeki aylarda enflasyon rakamları bu şekilde gelmeye devam ederse hedefi tutturmanın mümkün olmayacağı konusunda uyarımı yapmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Karadağ Türk İşadamları Derneği (KATİAD) Kurucu Başkanı İsmail Oğuz Güvenç, son yıllarda Türklerin Karadağ'a artan ilgisine ve bu ülkedeki yatırımlarına ilişkin açıkla...

Allianz 2020 Risk Barometresi’nde, en büyük küresel iş dünyası riski olarak siber tehditler öne çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihaleyle piyasaya 7 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira fon sağladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ihracatçılara sağlanan döviz kredisi faizinde indirime gidildiğinin müjdesini verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de hayvan varlığının takibini daha iyi yapmak için yeni tip kulak küpesi üzerine çalıştıklarını belirtti.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi'nin 6. olağan genel kurulu yapıldı. Mevcut Başkan Murat Demircan'ın oluşturduğu tek liste ile seçime gidilirken güven ta...

Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti 11-13 Şubat tarihleri arasında Roma ve Milano’da temaslarda bulundu.

Yazarlar
Website Security Test