Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EGİAD, markalaşmaya mercek tuttu

15.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), İzmir’in marka şehir olması için koyduğu hedefler doğrultusunda 2020 Marka Zirvesi öncesi hazırlıklara başladı. EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Dogo, Alsancak Unlu Mamüller ve Logo Yazılım markalarının temsilcilerinden başarı hikayeleri dinlendi.

EDA EBRU NANECİ

EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Mustafa Aslan’ın ve Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe, Dogo Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Peksarı, Dogo Tasarım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Peksarı, Logo Yazılım Türkiye Genel Müdürü Akın Sertcan, Logo Yazılım Kurumsal Marka ve İletişim Grup Direktörü Yiğit Çallı, Alsancak Unlu Mamuller Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Eş Başkanı Levent Doğanoğlu, Alsancak Unlu Mamuller Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Eş Başkanı Deniz Doğanoğlu konuşmacı olarak katıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Özgen’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını EGİAD Başkanı Mustafa Aslan gerçekleştirdi.

“Yol haritası hazırlanmalı”
Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, markalaşma faaliyetlerinin genel bir anlayış hâline dönüşmemesinin en önemli sorunlardan biri olduğunu belirtti. İşletmelere markalaşmanın patent alma ve logo oluşturmaktan çok daha fazlası olduğunu anlatmak gerektiğinin altını çizen Aslan, “Markalaşmak için, markanın içini dolduracak öğelere ciddiyetle eğilerek bir yol haritası hazırlanması gerekiyor. İzmir, son yıllarda yaşam kalitesi ile şehirler arasında bir marka olmayı başardı. Firmaların da bu sorumluluk ile hareket etmeli. Küresel ticarette, küresel değer zinciri olarak tanımlanan üretim-satış mekanizmasında marka olmak, zinciri kontrol eden konuma sahip olmak büyük bir önem taşıyor” dedi.

Markalı ürün vurgusu
Fason üretim yerine markalı ürünler üretip ihraç etmenin önemine değinen Aslan, “Marka ile birlikte üründen elde edilen kâr marjının artması, ürünlerde yenilik ve rekabette avantaj elde etme süreçlerini izliyor. İhracatta marka, ülkeye giren döviz miktarını artırdığı gibi gerek firmanın gerekse ülkenin rekabet gücünü de artırıyor. Fason üretim yapmak yerine dünya çapında markalı ürünler üretip ihraç etmek ülkeye giren döviz miktarını katlanarak arttırıyor. Türkiye ekonomisinde sürdürülebilir büyümenin sağlanması için ihracata dayalı model ile markalaşma büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

“İnovasyon çok önemli”
Firmaları birbirinden farklılaştıran iki önemli konu olduğuna dikkati çeken Aslan markalaşma ve inovasyonun önemine değindi. Aslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçok yerel pazara baktığınızda, sektörleri incelediğinizde Amerikan menşeli markaların genel bir üstünlüğünü görürüz. Mesela içecek sektörüne baktığınızda Coca-Cola ve Pepsi, fast food zinciri olarak Mc Donald’s ve Burger King, bilişim sektöründeyse Apple ve Microsoft gibi firmaları görüyoruz. Dünyadaki büyük ilaç firmaları da hem piyasa hem de marka değerlerini inovasyona, yani ARGE faaliyetlerine ayırdıkları sermayeye borçlular. İnovasyon o kadar önemli bir şey ki, bazı firmalar yıllık cirolarının yüzde 10′unu doğrudan inovasyon yaratmak için bir sonraki yıla bütçe olarak aktarıyor. Ancak inovasyon ile farklılaşabileceklerini ve yine ancak bu şekilde hayatta kalabileceklerini biliyorlar. Bu da onlara farklılaşma ve rekabeti çeşitlendirme olanağı sunuyor. Bu yüzden her yıl Boston Consulting Group tarafından hazırlanan inovatif şirketlerin sıralamasında ilk sıralarda yer alan 3 Amerikan markası olan Apple, Google, Microsoft markalarının yer alması tesadüf olarak nitelendirmemek gerekir.”

Başarı hikayelerini anlattılar
Aslan’ın konuşmasının ardından söz alan Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Özgen de “Bugün 1,5 saatimizi öğrenmeye ve ilham almaya ayırıyoruz. Markalaşmayla ilgili zihninizdeki sorulara yanıt vereceğimizi umut ediyoruz. Zihninizdeki sorulara yanıt vermenin ötesinde bu konuya ilgi duymanızı ve stratejik kararlar vermenizi sağlayacağını düşlüyoruz” dedi. Özgen, marka temsilcilerini sahneye davet ederek markalaşma yolculuklarının nasıl başladığını sordu. Dogo Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Peksarı, Dogo Tasarım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Peksarı, Logo Yazılım Türkiye Genel Müdürü Akın Sertcan, Logo Yazılım Kurumsal Marka ve İletişim Grup Direktörü Yiğit Çallı, Alsancak Unlu Mamuller Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Eş Başkanı Levent Doğanoğlu, Alsancak Unlu Mamuller Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Eş Başkanı Deniz Doğanoğlu, katılımcılara başarı hikayelerini yazarken karşılaştıkları zorlukları ve nasıl bir yol haritası izlediklerini anlattı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı Mayıs’ta yüzde 50’nin üzerinde, Haziran’da yüzde 30, Temmuz’da ise yüzde 21 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yeni bir paylaşım yaptı. İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi verilerini paylaşan Albayrak, Tür...

Türkiye'de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artışla yüzde 12,9 oldu.

Son zamanlarda gümüşteki yükseliş analistlerde gümüş için konsolidasyon beklentisi oluşmasını sağladı. Ancak analistlere göre bu durum geçici.

Pandemi sürecinde tüketimi artan ve kilogram fiyatı 18 liraya kadar yükselen limona getirilen ihracat kısıtlaması Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Başkanı Mehmet Ali Akben ile önde gelen bankaların genel ...

Osmanlı Sultanlarının tercihi Çekirdeksiz Sofralık Sultani Üzümün ihracat yolculuğu 8 Ağustos 2020 Cumartesi tarihinde başlıyor. Mevlâna (Razaki) Sofralık üzümünün ihr...

Yazarlar
Website Security Test