Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ESBAŞ’tan yerli sanayiye büyük katkı

11.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konferansın açılışına İzmir Vali Yardımcısı Barış Demirtaş, ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güler, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, Gaziemir Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Ticaret Bakanlığından delegasyon, ulusal ve uluslararası sektör paydaşları ve birçok iş insanı katıldı.

MEHMET KOCABIYIK

Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ), "Savunma ve Havacılık Sektöründeki Milli ve Yerli Sanayimizin Küresel İş Birlikleri ile Geliştirilmesi ” konferansı düzenledi. 250 kişinin kayıt yaptırdığı uluslararası organizasyonda yerli sanayinin geldiği noktaya ve yerli savunma sanayinin geliştirilmesi yönünde atılacak adımlara dair konferanslara yer verildi.

Konferansın açılışına İzmir Vali Yardımcısı Barış Demirtaş, ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güler, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, Gaziemir Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Ticaret Bakanlığından delegasyon, ulusal ve uluslararası sektör paydaşları ve birçok iş insanı katıldı.

Uluslararası konferansın açılış konuşmasını yapan ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güler ESBAŞ’ın şimdiye kadar birçok ilke imza attığına vurgu yaparak, “Savunma Sanayi Müsteşarlığının liderliğinde, 2008 ve 2010 yıllarında olmak üzere 2 kez uluslararası çapta Havacılık ve Offset Konferansları düzenledik. 2012 yılında bu alanda oluşturulan uluslararası organizasyon komitesinden tam not alarak İzmir’de düzenlenmesine karar verilen “Küresel Endüstriyel İşbirliği Konferansı”na ev sahipliği yaptık. Türkiye’de ilk Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğinin kuruluşuna öncülük ettik. Gaziemir'de, EÜ Meslek Yüksek Okulu Havacılık ve Uçak Sanayi Teknolojileri okulu var. Yıllardır buradan mezunlarımız Havacılık ve Uçak Sanayinde çok önemli görevler yapıyorlar.” ifadelerini kullandı. Uluslararası işbirliğine değinen Güler, “Bu konferanstan amacımız savunma ve havacılık sanayiinde faaliyet gösteren firmalarımızın uluslararası işbirliği kurabilmeleri için bir zemin hazırlamak. İnşallah katılımcılar çok faydalı işbirlikleri kurar, biz de amacımıza erişmiş oluruz.” dedi.

“Google bile dâhil oldu”
Savunma ve havacılık sanayindeki dönüşüme vurgu yapan Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Okyay, “Bugün geldiğimiz noktada, teknolojinin de etkisiyle dünya savunma ve havacılık sanayii büyük bir dönüşümün eşiğinde, hatta Google, Amazon, Microsoft gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin de bu sektöre dâhil olduklarını görüyoruz. Yani, hem ülke hem de bu sektörde faaliyet gösteren şirketler olarak, tabiri caiz ise, amatör ligde değil şampiyonlar liginde mücadele ediyoruz. Küme düşüp düşmeyeceğimizi belirleyecek olan ise, bu dönemde atacağımız adımlar olacak. Tam da bu nedenle, sektörde yer alan tüm aktörler olarak güç birliği yapmamız şart. Bu süreçte, hiçbir potansiyeli atıl tutma lüksümüz yok.” şeklinde konuştu.

Konferansın açılışında konuşan Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel savunma sanayinde fark yaratılmasına değinerek, “Tüm dünya ile aynı silaha ya da benzer silahlara sahip olmak tahmin edilebilirliği artırır. Bu sebeple sürpriz silahlar üretmeliyiz. Savunma ve havacılık sanayisi son 10 yılda yüzde 60 artmış fakat bunu en az 4 kat daha artırmamız gerekiyor. Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımızda 5’te 1 düzeylerindeyiz o sebeple ihracatımızı 4 kat arttırmalıyız diyorum. Devlet olarak neyi daha iyi yapabileceğimizi öğrenmeye geldik.” dedi.

“İzmir’de olması mutluluk verici”
Savunma sanayi ve havacılığın çok kıymetli bir konu olduğuna değinen İzmir Vali Yardımcısı Barış Demirtaş, “Böylesine önemli bir konferansın İzmir’de düzenlenmiş olmasından son derece mutluyuz. Toplumları ekonomik anlamda geliştiren ve dönüştüren sektörler her zaman değişimin önderliğini yapan sektörler olmuştur. Ürettiği katma değer ve dönüşümle savunma sanayi ve havacılık sektörü bu konuda öncü sektör olduğunu kanıtlamıştır. İzmir, uluslararası alanda işbirliklerinin geliştirilebileceği ve kültürel etkileşimlerin yaşanabileceği bir yer olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından düzenlenen “Türkiye Savunma Şirketlerinin Gelişme Stratejileri” konferansı Türkiye’nin savunma sanayindeki, Aselsan, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Roketsan, Motor Sanayi, Havelsan ve STM Mühendislik ve Danışmanlık ve şirketlerinin katılımıyla düzenlendi. Konferansta sunum yapan şirket yetkilileri gelişme stratejileri, hedefleri ve sektöre dair önerilerini katılımcılara aktardı. Konferansta, hedeflerin hep birlikte hayata geçirilebileceğine ve buradaki tüm firmaların birbiriyle ilişki halinde olmasına vurgu yapıldı.

“Eğitim 4.0 diyoruz”
“Savunma Sanayinin Sürdürülebilirliği İçin İhracatın Önemi” konulu konferansın da düzenlendiği organizasyona, Savunma Sanayii Başkanlığı Uluslararası İşbirliği Başkanı Murat Ceran, Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve Deputy Chair of R&D Group at Sistem Global Danışmanlık şirketi Başkanı Elif İşgör katıldı.

Konferansta yaptığı konuşmada Türkiye’nin bulunduğu coğrafyaya vurgu yapan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, “Bugünler gösteriyor ki; içinde bulunduğumuz coğrafyada bitmeyen gerginlikler, iç savaş ortamı, mülteci meselesi ve uluslararası ilişkiler, savunma sanayinin her zaman güçlü ve dinamik olmasını gerektiriyor. ‘Milli savunma hamlesi’ stratejik önemi ile öne çıkıyor. Milli bir mesele olan savunma sanayinin güçlendirilmesinde kuşkusuz yerli üretim ve ürettiğini satabilmek hassas bir süreç yönetimini gerektirmekte. İhtiyacın yerli üretimle karşılanması elzem.” şeklinde konuştu.

Sürdürebilirliğin önemine de değinen Yorgancılar, “Savunma sanayimizde, üretim ve ihracatın sürdürülebilirliğindeki bir detay da Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerinin artırılmasından geçiyor. Savunma sanayinde gelişimin süreklilik arz etmesi, kesintisiz biçimde Ar-Ge faaliyetleriyle desteklenmesi anlamını taşımakta. Sanayi 4.0’ın ve dijitalleşmenin yoğun olarak etkilerinin gözlendiği sektörde stratejik uygulamalar, ülkeleri bir adım öne çıkarmakta. Sürdürülebilirlikten bahsediyorsak; ürünün üretilmesi için gerekli koşulların sağlanıyor olmasından, finansman teminine, yeterli nitelikteki işgücünden, rekabet gücüne ve pazarda yer edinmeye kadar şartların da sağlanabiliyor olması gerek. En basitinden, demografik fırsat penceremiz, böylesi bir süreçte öncelikle bilim ve eğitim stratejilerimizi yeniden kurgulamamız gerektiğini açıkça gösteriyor. Biz her platformda buna Eğitim 4.0 dedik ve gerçekleşene kadar da talep etmeye devam edeceğiz.” dedi.

10-11 Ekim Tarihleri arasında düzenlenen "Savunma ve Havacılık Sektöründeki Milli ve Yerli Sanayimizin Küresel İş Birlikleri ile Geliştirilmesi ” konferansı Türkiye savunma ve havacılık sanayiinin geliştirilmesi ve ihracatının büyütülmesi kapsamında birçok oturuma ve geleceğe dönük işbirliklerine imkân ve ortam sağladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Pandemi döneminde cerrahi mobilyaya talep arttı. Mobilya sektöründe, pandemi döneminde, tıpta, cerrahide, diş hekimliğinde kullanılan mobilyaların ihracatı yüzde 86’lı...

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Menderes’te yetişen satsuma cinsi Gümüldür Mandalinası’na coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Ege İhracatçı Birlikleri(EİB), Ocak-Ağustos döneminde serbest bölgeler de dahil olmak üzere 214 noktaya ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’ye 8 milyar 78 milyon dolar k...

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Ekonomik Gözlem Grubu, dernek üyeleriyle güncel ekonomik durumu değerlendirmek ve önümüzdeki döneme ilişkin sorunlar il...

Dolar/TL'de her gün yeni bir rekor kırılıyor. Bu sabah 7,6690'a taşıyan dolar/TL, bugün 7,65'ten işlem görüyor ve 7,70'yi zorluyor. Euro/TL de, 8,97-8,98 bandında değe...

Aydın'da son yıllarda artan reçine üretimi köylünün geçim kaynağı oldu. Kilosu 700 TL'ye ulaşan fiyatlara satılan Reçine, üreticisinin yüzünü güldürüyor.

2020 yılı Eylül ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi verileri açıklandı.

Yazarlar
Website Security Test