Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar sert yükseldi 7 Ekim 2019 Pazartesi

7.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar/TL'de sert yükseliş. 7 Ekim 2019 Pazartesi dolar TL son durum. Dolar neden yükseldi? Piyasalarda hangi veriler ve olaylar etkili oldu? Neler izlenecek? Hafta başında Dolar/TL'deki hareketin sebebi ne?

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı operasyona ABD'nin dahil olmayacağı belirtildi. Geçen hafta boyunca ABD'de açıklanan zayıf ISM ve hizmet verileriyle küresel piyasalarda riskten kaçış olmuş, bu durum Türk piyasalarını da etkilemişti. Kur geçen hafta 5.63 seviyesine kadar gerilemiş, daha sonra 5.75'in üzerini test etmişti.

Bu sabah en düşük 5.7060'yı gören dolar ardından sert yükselişle 5.7588'i gördü. Türk Lirası bu sabah dolar karşısında en fazla düşen para birimi oldu. Euro/TL artışla 6.27'den 6.31'e çıkarken, sepet kur da 5.99'dan 6.02'ye çıktı.

Merkez Banaksı geçen hafta açıkladığı veriye göre yurtiçi yerleşiklerin yabancı para mevduatları 27 Eylül haftasında da yükselişini sürdürerek 1 milyar dolar artışla 193.7 milyar dolar ile tarihi zirveye yükselmişti. Yurt içinde bugün kuru etkileyecek önemli bir veri bulunmazken Suriye operasyonuna dair haber akışı takip edilecek. Öte yandan bu hafta Perşembe günü ABD ile Çin'in üst düzey ticaret müzakerelerine devam etmesi bekleniyor.

Şeker Yatırım yolladığı bir notta "Fed faiz indirimi beklentileri güçlendikçe kısa vadede kar satışları yaşansa da orta vadede TL varlıklardaki pozitif ayrışmanın devam etmesi beklenir. Ancak, Eylül ayında güçlü pozitif ayrışan TL varlıklarda ara ara kar satışları ve negatif ayrışma görebiliriz" ifadelerine yer verdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY), Çinli yetkililerin ABD hükümetiyle geniş çaplı bir ticaret anlaşması yapma konusunda giderek daha isteksiz hale geldiği yönündeki haberin ardından dört günlük düşüşünü sonlandırdı. BBDXY, 21 günlük hareketli ortalamasından destek bulurken, Japon Yeni ve İsviçre Frankı risk iştahının azalmasıyla G – 10 paraları karşısında yükseldi. Euro ve sterlin baskı altındaki seyrini sürdürüyor.

BBDXY, haftanın ilk günü 1,211.51'e kadar gerileme sonrasında TSİ 11:11'de yüzde 0.14 artıda 1,213.41 puan oldu. Euro/Dolar paritesi yüzde 0.10 ekside 1.0968'den işlem gördü. Dolar/yen paritesi yüzde 0.10 ekside 106.85'ten alıcı buldu.

 

DOLARDA "LONG" POZİSYON 2 YILIN ZİRVESİNDE

Spekülatif traderlar önemli piyasa paraları karşısında dolarda yukarı yönlü pozisyon almayı sürdürüyor. ICE Dolar Endeksi iki yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine yaklaştı. Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC) verilerine göre göstergeye bağlı vadelilerde ticari olmayan net uzun pozisyonlar, Nisan 2017'den beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Yatırımcılar, hayal kırıklığına uğratan ekonomik veriler, Washinton'da siyasi çalkantıya neden olan ABD Başkanı Donald Trump'ın azline ilişkin resmi girişim süreci ve ABD ile Çin arasında devam eden ticaret gerginliğine rağmen ABD parasına güvenmeyi sürdürüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ocak ayında yüzde 60’lık ihracat artış hızı yakalayan Egeli ayakkabı ihracatçıları Rusya atağında. Moskova’da Skolniki Fuar Alanında 25 - 28 Şubat 2020 tarihleri arası...

Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 302 milyon dolar döviz kazandıran Ege İhracatçı Birlikleri, bu ihracata büyük katkı sağlayan 56 üyesini ödüllendirecek.

Ege Bölgesindeki girişimci gençleri desteklemeyi amaçlayan ve TÜSİAD ile EGİAD işbirliğinde ilk kez 2019 döneminde hayata geçirilen ''TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege''...

Yatırımcıların 'güvenli liman' olarak niteledikleri altın fiyatlarında yükseliş trendi sürüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altında izdiham yaşandığı ve çeyrek altının karab...

Mersin Agrodays, Türkiye-Irak Yatırım, Ticaret ve Tarım Zirvesi katılımcılarını ağırlayacak. Iraklı iş insanları Mersin Agrodays'e çıkarma yaptı.

Türkiye'ye 2019’da 946 milyon dolar döviz kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu ihracata en büyük katkıyı sağlayan üyelerini ödüllendiriyor.

Türkiye'nin 2019 sonu itibarıyla ulaştığı 91,267 Megavat (MW) kurulu güç içinde, biyokütle kaynaklı enerjinin payı 801 MW düzeyinde. Toplam kurulu güç içinde sadece %0...

Yazarlar
Website Security Test