Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Elektriğe yapılan zamlar akvaryumcuları vuruyor

3.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Elektriğe yapılan zamlar en çok kimi vuruyor? Elektrik zamlarının kendilerini de zor durumda bıraktıklarını söyleyen akvaryum üreticileri ise pazarın git gide daralmaya başladığını söylüyorlar.

En kolay ve keyifli hobilerden biri olan tatlı - tuzlu su akvaryum balıkçılığı ülkemizde yaygın bir alana sahip. Camcılardan akvaryum imalatçılarına, bitki - tohum üreticilerinden evinde ek gelir elde etmek isteyen kişilere kadar bir çok insanı etkileyen bir sektör hacminde. Ancak ilk olarak 2 ay önce elektriğe yüzde 14,98 zamdan sonra önceki günlerde ikinci kez yapılan yüzde 14,9 zam üreticisinden akvaryum hobicisine kadar herkesi olumsuz etkiledi.

SEKTÖRÜN UMUDU VAR AMA!..

İzmir ve çevresinde önemli derece hacme sahip üretim yapan akvaryum imalatçısı firmalardan Sezen Akvaryumun sahibi Bekir Bekyürek, elektrik zamları nedeniyle sektörlerinde bir daralma yaşanacağını ancak orta vadede bu daralmanın tersine döneceğini umduklarını söyledi.
Akvaryumculuk sektöründe pazar payının özellikle Çin ürünleri yerine yerli ve milli üretimde olduğunu ancak rekabet etmekte her geçen gün zorlandıklarını ifade eden Bekir Bekyürek, "Biz neredeyse üretim bandında yüzde 100 yerli ürünler kullanıyoruz. Ancak ithal ürünlerin maliyetleri daha düşük olduğu için rekabet etmekte zorlanan arkadaşlarımız oluyor. Üzerine bir de iki ayda yüzde 30 elektrik zammı eklenince talepteki daralma bizi olumsuz etkilemeye başladı. Maalesef insanımız kabarık elektrik faturasını görünce önce akvaryumunun fişini çekerek bu hobiden fedakarlık yapıyor. Akvaryumculuk düşük maliyetlerinin yanı sıra psikologların ciddi derecede önerdiği bir şey. Umarız talepteki daralma kalkar ve üreticimizin yüzü gülmeye başlar." diye konuştu.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ!

Krizden çıkmak için talebin artırılması gerektiğini vurgulayan Sezen Akvaryumun sahibi Bekir Bekyürek, "Biz üretim bandındaki ürünlerde indirim yaparak daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz. Kriz aşılacaktır, önemli olan zor zamanlarda ayakta kalabilmektir. Krizi fırsata çevirmek için orta boy sayılabilecek akvaryumlarımızda indirime gittik. Toptan ve perakende satışlarımız sürüyor. Merak eden hemşehrilerimizi Buca'daki show room ve üretimhanelerimize bekliyoruz." şeklinde sözlerini sonlandırdı.

AKVARYUMLARIN FİŞİ ÇEKİLİYOR

Özellikle canlı doğuran ve kolay üretilebilen balıklar ile stres attıklarını söyleyen hobiciler, elektrik zamlarıyla birlikte akvaryumlarının fişlerini çekmeye başladıklarını kaydediyor. Trampa usulü ile çeşitli sosyal medya mecraları ve gruplarında değişim yapan akvaryum balıkçılığı meraklıları, bu işin artık stres atmaktan çok gelen fatura ile stres yaşanmasına neden olduğunu söylüyor.
Elektrik zamlarının kendilerini de zor durumda bıraktıklarını söyleyen akvaryum üreticileri ise pazarın git gide daralmaya başladığını, üretimde bir çok insana ekmek kapısı olan işletmelerin kepenk kapatmaya başlamasından dolayı endişe ettiklerini söylüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

MİTSO ise Ticaret İl Müdürlüğü yetkililerinden, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun uyarınca büyük mağazalarla zincir mağazaların toplam raf alanın yüzde...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefi için projelerini bir bir hayata geçiriyor. Bu kapsamda Proje ve Dijital Dönüşüm Ofisi’ni...

Şubat ayı itibarıyla ihtiyaç kredisi faiz oranı taban puanı %0,89 ile son 4 yılın en düşük seviyesine gerilerken, yüksek faiz oranlarından kredi kullananlar yeniden ya...

Toplantıda Arjantin, Kosta Rika, Meksika, Portekiz, Brezilya, Uruguay, Küba ve Venezuela gibi ülkelerden gelen büyükelçiler ülkelerinin ekonomik durumuyla ilgili bilgi...

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi.

Altın fiyatları son 7 yılın zirvesinde. Altın yükselmeye devam edecek mi? Altına yatırım yapmak için geç mi? İşte piyasadaki son durum ve altın hakkında uzman görüşü.

Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu yılın ikinci toplantısını yaptı ve politika faizine ilişkin kararını açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test