Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Elektriğe yapılan zamlar akvaryumcuları vuruyor

3.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Elektriğe yapılan zamlar en çok kimi vuruyor? Elektrik zamlarının kendilerini de zor durumda bıraktıklarını söyleyen akvaryum üreticileri ise pazarın git gide daralmaya başladığını söylüyorlar.

En kolay ve keyifli hobilerden biri olan tatlı - tuzlu su akvaryum balıkçılığı ülkemizde yaygın bir alana sahip. Camcılardan akvaryum imalatçılarına, bitki - tohum üreticilerinden evinde ek gelir elde etmek isteyen kişilere kadar bir çok insanı etkileyen bir sektör hacminde. Ancak ilk olarak 2 ay önce elektriğe yüzde 14,98 zamdan sonra önceki günlerde ikinci kez yapılan yüzde 14,9 zam üreticisinden akvaryum hobicisine kadar herkesi olumsuz etkiledi.

SEKTÖRÜN UMUDU VAR AMA!..

İzmir ve çevresinde önemli derece hacme sahip üretim yapan akvaryum imalatçısı firmalardan Sezen Akvaryumun sahibi Bekir Bekyürek, elektrik zamları nedeniyle sektörlerinde bir daralma yaşanacağını ancak orta vadede bu daralmanın tersine döneceğini umduklarını söyledi.
Akvaryumculuk sektöründe pazar payının özellikle Çin ürünleri yerine yerli ve milli üretimde olduğunu ancak rekabet etmekte her geçen gün zorlandıklarını ifade eden Bekir Bekyürek, "Biz neredeyse üretim bandında yüzde 100 yerli ürünler kullanıyoruz. Ancak ithal ürünlerin maliyetleri daha düşük olduğu için rekabet etmekte zorlanan arkadaşlarımız oluyor. Üzerine bir de iki ayda yüzde 30 elektrik zammı eklenince talepteki daralma bizi olumsuz etkilemeye başladı. Maalesef insanımız kabarık elektrik faturasını görünce önce akvaryumunun fişini çekerek bu hobiden fedakarlık yapıyor. Akvaryumculuk düşük maliyetlerinin yanı sıra psikologların ciddi derecede önerdiği bir şey. Umarız talepteki daralma kalkar ve üreticimizin yüzü gülmeye başlar." diye konuştu.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ!

Krizden çıkmak için talebin artırılması gerektiğini vurgulayan Sezen Akvaryumun sahibi Bekir Bekyürek, "Biz üretim bandındaki ürünlerde indirim yaparak daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz. Kriz aşılacaktır, önemli olan zor zamanlarda ayakta kalabilmektir. Krizi fırsata çevirmek için orta boy sayılabilecek akvaryumlarımızda indirime gittik. Toptan ve perakende satışlarımız sürüyor. Merak eden hemşehrilerimizi Buca'daki show room ve üretimhanelerimize bekliyoruz." şeklinde sözlerini sonlandırdı.

AKVARYUMLARIN FİŞİ ÇEKİLİYOR

Özellikle canlı doğuran ve kolay üretilebilen balıklar ile stres attıklarını söyleyen hobiciler, elektrik zamlarıyla birlikte akvaryumlarının fişlerini çekmeye başladıklarını kaydediyor. Trampa usulü ile çeşitli sosyal medya mecraları ve gruplarında değişim yapan akvaryum balıkçılığı meraklıları, bu işin artık stres atmaktan çok gelen fatura ile stres yaşanmasına neden olduğunu söylüyor.
Elektrik zamlarının kendilerini de zor durumda bıraktıklarını söyleyen akvaryum üreticileri ise pazarın git gide daralmaya başladığını, üretimde bir çok insana ekmek kapısı olan işletmelerin kepenk kapatmaya başlamasından dolayı endişe ettiklerini söylüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımın ve üreticinin sorunlarını gündeme taşımaya devam ediyor.

Ekim 2018’den beri Afrin’den Türkiye’ye getirilen ve toplam miktarı 24-26 bin tona ulaşan zeytinyağları iç piyasaya sürüldüğü için yerli zeytinyağı üreticisini çok cid...

Ege’nin ekonomik kalkınmada lokomotif güç olabilecek potansiyeli barındırdığına vurgu yapan İzmir Başkanlar Kurulu, bölgesel kalkınma için Ege illeri ile iş birliğine ...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), 2019 yılı ağustos ayı sanayi üretimi verilerini açıkladı.

Ege Bölgesi’nde yıllık 100 milyon dolarlık ihracat potansiyeline ulaşan Egeli Teknik tekstil ihracatçıları, dünya teknik tekstil pazarından daha fazla pay almak için T...

Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü Eylül ayını 665 milyon dolarlık ihracat rakamı ile tamamlarken, en çok ihracat yapılan ülke 76,2 milyon dolarla Almanya oldu.

Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörlerinden, 2023 yılı ihracat hedefini 3 milyar dolardan, 3.5 milyar dolara çıkaran Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü Almanya’...

Yazarlar
Website Security Test