Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pamuk üreticisinin beklentileri açıklandı

1.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, üreticinin pamuk üretiminden zarar edeceğini söyleyerek, Bakanlık tarafından en kısa sürede yeterli miktarda pamuk destekleme primini açıklamasını beklediklerini söyledi.

İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) eylül ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Soli Özel konuk olarak katıldı. İTB Meclis Salonu’nda yapılan toplantının açılışında konuşan İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, pamuk üreticisinin iki beklentisi olduğunu belirterek, “Üretici, ilk olarak hasat döneminde koşulların hasada elverişli olmasını bekliyor. İkincisi ise, destekleme prim miktarının açıklanması. Her sektörde olduğu gibi pamuk üretim maliyetlerinde geçen yıla göre çok ciddi bir artış yaşandı. Buna karşın, özellikle küresel piyasaların etkisi ile pamuk fiyatlarında son 3-4 ayda ciddi düşüş yaşadık. Şu anki fiyatlar ile üreticimizin pamuk üretiminden kesinlikle zarar edeceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan pamuk destekleme primini yeterli miktarda ve en kısa sürede açıklamasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan gelir ve yaşam koşulları araştırmasının sonuçlarıyla ilgili konuşan Kocagöz şu ifadeleri kullandı: “Araştırma, ülkemizde en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden yüzde 48, en düşük gelirli yüzde 20’lik grubun ise toplam gelirden yüzde 6 pay aldığını gösteriyor. Toplumda yaratılan zenginliğin adil dağılımı ve yoksulluğun azaltılması ekonomik kalkınmanın önemli bir göstergesi, aynı zamanda da toplumsal huzurun kaynağı durumunda. Bu anlamda, toplam istihdamın yüzde 20’sini oluşturan tarım sektörü büyük önem taşıyor. Zira milli gelir hesaplarına göre tarım sektörü hala ortalama kişisel gelirin en düşük olduğu sektörlerden birisi durumunda. Bu nedenle, kırsal kalkınma politikalarımızın ve düzenlenecek 3. Tarım Şurası’nın temel hedefinin ülkemizde tarımsal nüfusun gelirini artırmak olması gerekiyor. Bakanlığımız yeni bir destekleme modeli üzerinde çalışıyor. Umarız bu yeni destekleme modeli üreticiyi kucaklayan, gerçekten üretimi destekleyen bir modeldir.”

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise Türkiye’nin ekonomik açıdan en kötü günleri geride bıraktığını söyledi. Kestelli sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yıl yaşanan spekülatif kur atağıyla başlayan ve ekonomideki kırılganlıklarla beslenen türbülansta en kötünün geride kaldığını düşünüyoruz. Yüksek kur, yüksek faiz, yüksek enflasyon ve ekonomide küçülmeyi birlikte yaşadığımız bu enflasyon içinde küçülme halinin, Türkiye’ye özel olumsuz jeopolitik etkenlere ve seçimlere rağmen iyi yönetildiğini söylemek mümkün” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin 2020’den itibaren yeni bir büyüme patikasına gireceğine inandığını söyleyen Kestelli, “Son bir yılda alınan önlemler ve ortaya konulan irade, gelecek için umutlu olmamızı sağlıyor. Yeter ki reform heyecanını hiç kaybetmeyelim.”

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Soli Özel ise, Soğuk Savaş dönemi ve günümüz siyasi gelişmeleri eksenli bir sunum gerçekleştirdi. Her yerde baskı ve baskıya direnme idaresinin bulunduğunu belirten Özel, yeni dünyada para kazanmanın yollarının farklılaştığını dile getirdi. Özel, “Soğuk Savaş ile Batı’nın egemenliği sarsılıyor. Mutlak üstünlük yok oluyor. Asya da kendisi yeni bir sistem üretmiyor. Her yerde, hem devletin hem toplumun yapısı hızlı şekilde dönüşüyor. Japonya’da robotlar topluma dahil olmuş durumda” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ocak ayında yüzde 60’lık ihracat artış hızı yakalayan Egeli ayakkabı ihracatçıları Rusya atağında. Moskova’da Skolniki Fuar Alanında 25 - 28 Şubat 2020 tarihleri arası...

Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 302 milyon dolar döviz kazandıran Ege İhracatçı Birlikleri, bu ihracata büyük katkı sağlayan 56 üyesini ödüllendirecek.

Ege Bölgesindeki girişimci gençleri desteklemeyi amaçlayan ve TÜSİAD ile EGİAD işbirliğinde ilk kez 2019 döneminde hayata geçirilen ''TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege''...

Yatırımcıların 'güvenli liman' olarak niteledikleri altın fiyatlarında yükseliş trendi sürüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altında izdiham yaşandığı ve çeyrek altının karab...

Mersin Agrodays, Türkiye-Irak Yatırım, Ticaret ve Tarım Zirvesi katılımcılarını ağırlayacak. Iraklı iş insanları Mersin Agrodays'e çıkarma yaptı.

Türkiye'ye 2019’da 946 milyon dolar döviz kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu ihracata en büyük katkıyı sağlayan üyelerini ödüllendiriyor.

Türkiye'nin 2019 sonu itibarıyla ulaştığı 91,267 Megavat (MW) kurulu güç içinde, biyokütle kaynaklı enerjinin payı 801 MW düzeyinde. Toplam kurulu güç içinde sadece %0...

Yazarlar
Website Security Test