Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EBSO Başkanı Yorgancılar yatırımdaki gerilemeye dikkat çekti

2.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, bu nedenle faiz indirimlerinin yanı sıra yatırım ortamını iyileştirecek adımların atılması gerektiğini söyledi.

EBSO’nun eylül ayı olağan toplantısında konuşan Yorgancılar, "2019'un ikinci çeyrek büyüme verilerine baktığımızda bir önceki çeyreğe göre daha olumlu bir tablo görüyoruz. Küçülme yüzde 2.4’ten yüzde 1.5’e gerilemiş ama büyüme-yatırım ilişkisine dikkat çekmek isterim. Büyümenin harcamalar kaleminde yer alan yatırımlar, son dört çeyrektir kesintisiz aşağı yönlü ivmede" dedi.

2018’in ikinci çeyreğinde yüzde 6.1 olan yatırımlardaki büyüme oranının 2019’un aynı döneminde -22.8’e kadar gerilediğine dikkat çeken Yorgancılar, şöyle devam etti: “Bu durum aslında üretimle, yatırımla, ihracatla değil tüketimle büyümeye çalışmanın sonucu. Yatırım ortamını acilen yeniden canlandırmak zorundayız. Şeffaflık ve güvenin sağlanması, yerli ve yabancı yatırımcıların kafasında soru işareti kalmaması çok önemli. Aksi takdirde, işsizlik oranı düşmeye devam eder.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu yılın ikinci toplantısını yaptı ve politika faizine ilişkin kararını açıkladı.

Mars Logistics, Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri uzman ekonomistlerle masaya yatırıyor. İlk olarak Eskişehir’de gerçekleştirilen ‘Mars’la Ekonomi Buluşmalar...

İlaç fiyatlarına bugünden (19 Şubat 2020 Çarşamba) itibaren yüzde 12,10 oranında zam yapıldığı açıklandı. Zammın gerekçesi Euro kurundaki artış.

Hafta sonu İstanbul’da oynanacak iki derbi maçı öncesi kulüplerin Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri hareketli saatler yaşadı. Fenerbahçe - Galatasaray ve Beşikta...

Küresel piyasaların ralliler yaparak 2020 yılına girmesinin ardından Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını 1 aydan uzun bir süredir fiyatlar üzerinde baskı unsuru ol...

Ege Maden İhracatçıları Birliği, 2019’daki 4,3 milyar dolarlık maden ihracatına katkı sağlayan üyelerini Maden İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nde bir araya getiriyor.

Karadağ Türk İşadamları Derneği (KATİAD) Kurucu Başkanı İsmail Oğuz Güvenç, son yıllarda Türklerin Karadağ'a artan ilgisine ve bu ülkedeki yatırımlarına ilişkin açıkla...

Yazarlar
Website Security Test