Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ticaret Odası'nda Finans Tadında Sohbetler toplantısı yapıldı

26.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Finans Derneği’nin (EFD) düzenlediği ''Finans Tadında Sohbetler'' toplantısı, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen’in sunumuyla İzmir Ticaret Odası’nda yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Finans Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Ocak, dernek ile ilgili son gelişmeleri ve derneğin devam eden projelerini aktardı. Türkiye ve dünya ile ilgili güncel konuların her ay değerlendirileceğini ifade eden Ocak, “Risklerden kaçabilmek ve fırsatları yakalayabilmek için hem EFD olarak hem de olaylara vakıf, yetkin kişilerle bu sürece katkı koymaya çalışıyoruz” dedi.

Bölgesel işbirlikleri fırsatları arttırıyor
“Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Güncel Gelişmeler: Fırsatlar ve Riskler” adlı sunumunu yapan Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, küresel ticaretteki engellerin artması nedeniyle meydana gelen yavaşlamanın küresel büyümeyi yavaşlattığını ifade etti. John Naisbitt ve Patricia Aburdene tarafından kaleme alınan “Megatrends 2000” kitabından alıntılar yaparak Türkiye’nin geldiği durumu örneklerle anlatan Prof. Dr. Küçüközmen, “Küresel ticaretin yönünde ciddi değişmeler oldu. Bölgesel işbirliklerinin artmasından dolayı ticaret savaşlarının olumsuz etkileri giderilmeye çalışılıyor. Bu durum ülkemizin bulunduğu bölgede hem risk hem fırsatlar barındırıyor” diye konuştu.

Güçlü Türkiye coğrafyayı etkiler
Hem Türkiye hem de dünyanın yaşadığı ekonomik bunalımından kaynaklanan sıkıntılardan dolayı şirketlerin risk farkındalığının artması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Küçüközmen, uluslararası bütün gelişmeleri çok iyi okumak gerektiğini belirtti. Küresel gelişmelerin finansal teknolojileri ve diğer teknolojik gelişmelerin Türkiye’yi ciddi şekilde etkileyeceğini ve finansal teknolojilerin tek bir platforma taşınması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Küçüközmen “ Hem Türkiye’nin hem de dünya ekonomik buhranından dolayı yapısal reformların yapılması için en uygun zaman dilimi içindeyiz. Eğer bu reformlar doğru adımlarla gerçekleştirilirse Türkiye’nin kendini çok kısa sürede tamir edebilme yeteneği var. Kendimizi tamir ettiğimiz takdirde bunun yansımaları yaşadığımız coğrafyaya da etki edecektir. Bizim jeostratejik bir gücümüz var” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

DHL Global Ticaret Barometresi Endeksi, Eylül 2019 itibarıyla 1 puan gerileyerek 47’ye düştü. Bu durum global ticaretin önümüzdeki 3 ayda ivme kaybetmeye devam edeceği...

Uluslararası 6 sanayi fuarını tek çatı altında buluşturan WIN EURASIA, 12-15 Mart 2020 tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), İzmir’in marka şehir olması için koyduğu hedefler doğrultusunda 2020 Marka Zirvesi öncesi hazırlıklara başladı. EGİAD Sosyal ve ...

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Merkezi Yönetim Bütçesi açıklaması. Merkez Yönetim Bütçesi 2019 Eylül ayında da açık verdi. Bütçe ne kadar açık verdi?

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2019 yılı Temmuz ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsizlik oranı yüzde kaç oldu? İşte detaylar...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımın ve üreticinin sorunlarını gündeme taşımaya devam ediyor.

Ekim 2018’den beri Afrin’den Türkiye’ye getirilen ve toplam miktarı 24-26 bin tona ulaşan zeytinyağları iç piyasaya sürüldüğü için yerli zeytinyağı üreticisini çok cid...

Yazarlar
Website Security Test