Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Birinci Hazar Ekonomik Forumu yapıldı

9.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birinci Hazar Ekonomik Forumu, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un ev sahipliğinde, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri'nin katılımıyla yapıldı.

Soldan sağa sırasıyla, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov, İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin.

Açılış konuşmasında Hazar Denizi'nin konumu ve Hazar'a kıyısı bulunan ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, “Hazar, bölgedeki barışçıl istikrar ve bölge ülkelerinin iş birliği sayesinde enerji, teknoloji, ulaşım ve lojistik gibi sektörler açısından uluslararası ticaretin önemli merkezlerinden biri haline gelecek.” dedi.

Hazar Denizi'nde önemli enerji kaynaklarının bulunduğunu ifade eden Berdimuhammedov, “Bölgenin gelişmesi için Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan tarafından enerji alanında geliştirilecek güçlü bir iş birliğine ihtiyaç var. Bunu yaparken Hazar Denizi’nde ekolojik dengeyi ve çevreyi uluslararası standartlarda koruyacağız.” şeklinde konuştu.

Ticareti geliştirmek amacıyla ulaşım ve iletişim ağları açısından önemli yatırımlar yaptıklarını kaydeden Berdimuhammedov, bu kapsamda geçen yıl inşa edilen Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'nı örnek gösterdi.

Gelecek için işbirliği kararı

Forum çerçevesinde, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya Federasyonu ve Türkmenistan Devlet Başkanları tarafından imzalanan Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsü Konvansiyonunun 12 Ağustos 2019'ta Aktau kentinde düzenlenen Beşinci Hazar Zirvesi’nin sonuçları üzerindeki rolü, Hazar bölgesi arasındaki işbirliğinin niteliksel olarak yeni bir ortaklık seviyesine ilerletilmesi için koşulların yaratılmasında anlaşıldı.

Ticari-Ekonomik İşbirliği Üzerine Hazar Kıyı Devletlerinin Hükümetleri ile Taşımacılık Alanındaki Hazar Kıyı Devletleri İşbirliği Anlaşması Arasındaki Anlaşma'nın, ekonomik alandaki kıyı devletler arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunulmasına karar verildi.

Bölgenin uluslararası ticaret açısından önemli bir merkez haline getirilmesini hedefleyen Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında, "Yenilikçi Teknolojiler Sergisi"nin açılışı da düzenlendi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’de bir milyon dekar alanda yaklaşık 600 milyon dolarlık üzüm ihracatının yüzde 85’i Manisa’dan yapılıyor. Üzüm ihracatçıları ve üreticileri ürünlerin verimini,...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter'daki kişisel hesabından Türkiye ekonomisi 2019 yılı ekonomi büyüme rakamlarını paylaştı sonra sildi.

İdlib krizinin tırmanmasının ardından Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul'da bugün açığa satışı yasakladı. Açığa satış nedir? SPK neden açığa satış yapılması...

Türkiye, son çeyrekte yüzde 6 büyüdü. Ekonomistler, Türkiye ekonomisinin, kredi büyümesinin desteklediği iç talebin etkisiyle son çeyrekte yüzde 5 büyümeye geçmesini b...

Türkiye, uzun bir gecenin ardından zor bir güne uyandı. İdlib'de rejim güçlerinin hava saldırısında 33 asker şehit oldu ve 32 asker yaralandı. İdlib'den gelen haberler...

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren İzmir Kalkınma Ajansı, 2020 yılında İzmir genelinde yürütülecek olan ''Sosyal Gelişmeyi Desteklem...

TİAD, geleceğin yeteneklerini sanayiye kazandırmak ve inovatif fikirlerin ortaya çıkmasını teşvik etmek amacıyla geleneksel hale getirdiği Altın Pergel yarışmasının st...

Yazarlar
Website Security Test