Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Faiz düşürmek sorunları çözmez''

3.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, kamu bankalarının konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına indirmesinin inşaat sektörü açısından önemli bir gelişme olduğunu belirtirken, bu indirimin vatandaşları konut sahibi olması için tek başına yeterli olmadığını dile getirdi.

İnşaat sektöründe yaşanan krizin dengeleri bozmaya devam ettiğini söyleyen Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, sektördeki bu krizin ‘yeni konut üretimi’ ve mevcut ‘konut stoku’nun eritilememesi açısından hem Türkiye ekonomisini hem de konut sahibi olmak isteyenleri olumsuz etkilediğini belirtti. Aslan, “İzmir’de kirada oturma oranı % 40’ı aştı. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz, güvenliğimizi emanet ettiğimiz emniyet teşkilatımız ve hiç konutu olmayan diğer orta direk olarak adlandırılan kesimin konut sahibi olabilmesini sağlamalıyız” dedi. Bunun için EGEKENTLER ve EVKALAR gibi yeni uydu kentlerin yapılması gerektiğini vurgulayan Aslan “İzmir’in nüfus artışına ve gelişimine uygun planlama anlayışı ile yeni, imarlı arsalar üretmek Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi’nin en asli görevi olmalıdır” dedi.

“Yeterli değil”
İzmir’in nüfusunun her geçen yıl çeşitli nedenlerle arttığını ve özellikle son yıllarda Türkiye’nin birçok yerinden “beyaz yakalı” diye tabir edilen kesimin de İzmir’e göç ettiğini belirten Aslan, en düşük kiranın ortalama 1000-1500 liranın çok üzerinde olduğunu vurguladı. Aslan, “Kamu bankalarının konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına indirmesi elbette konut sektörü için çok önemli. Ancak; bu tek başına vatandaşlarımızın konut sahibi olmasına yeterli değil. Çünkü bankalar eksper değerinin ancak yüzde 75’ini kredilendirebiliyor” açıklamasında bulundu. Konutların satış fiyatları eksper değerinin çok üzerinde olduğunu belirten Aslan,“Enflasyonun yüksek seyrettiği bir dönemde, istihdamdaki daralmanın sürekli artmasından ve konut almak isteyen vatandaşın da kredi dışındaki ödemeyi yapamadığından dolayı kredilerini tek başına yüzde 99 olması inşaat sektörünü hareketlendirmeye yetmez” dedi.

Sosyal belediyecilik vurgusu
Orta gelir durumunun aylık gelirinin yüzde 50’sini kiraya vermek zorunda kaldığına dikkati çeken Aslan sözlerine şöyle devam etti: “35 yıllık deneyimden yola çıkarak ifade etmek isterim ki; Türkiye’deki konut açığının kapatılması, dar gelirlilerin uygun şartlarda konut sahibi olabilmesi için 1983 yılında kurulan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yeniden 1984-1994 yıllarında olduğu gibi kooperatif örgütlenmelerine ve çeşitli kuruluşlara inşaat maliyetinin en az yüzde 60-70’ini kredilendirmeli. Bu kredilerin geri ödemesinin de inşaat tamamlandıktan sonra başlamasına imkan sağlamalı. Ancak bu şekilde belediyelerin de alt yapı desteği ve uygun arsa tahsisleriyle çarpık yapılaşmanın, betonlaşmanın ve konut açığının önüne geçmek mümkün olur.”

“Acilen önlem alınmalı”
Avrupa İstatistik Ofisi’nin “Sürdürülebilir Kentler ve Toplumlar Raporu”na göre; halkın yüzde 36’sının yoksulluk nedeniyle çatısı akan, rutubetli evlerde ilkel koşullarda yaşamak zorunda kaldığını hatırlatan Aslan, “Bu tablo insanlık açısından sürdürülebilir bir tablo değil, acilen önlem alınmalı” dedi. Aslan, konut sorununa kalıcı çözüm getirmenin en kestirme yolunun, hükümet ve yerel yönetimlerin dar ve sabit gelirlilere kolay konut edinme olanağı sağlayan kooperatifçiliği özendirmeleri olduğunu söyledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bergama Ticaret Odası ve Bakırçay Gazetesi arasında yapılan işbirliğinin meyvesi olan Bakırçay Ekonomi Zirvesi 4. kez yapılacak.

11 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre, Türk ihracatçılarına seyahat özgürlüğü sağlayan hususi damgalı pasaport olarak bilinen ...

Türk gıda ürünlerini 2019 yılında yüzde 86 daha fazla tercih eden Çinliler, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda Türk lezzetlerini tatmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

'Avrupa ve Balkan Ülkeleri Tarım Gazetecileri Forumu'na katılan 21 ülkeden, 35 tarım gazetecisi Türkiye’nin ilk ve tek EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya’yı gezdi.

Pfizer Türkiye, 2000 yılından bu yana 3.000’in üzerinde araştırmacıya sunduğu klinik araştırma eğitimlerinden sonuncusunu Türkiye Klinik Araştırmalar Derneği işbirliği...

SEDEFED tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Rekabet Kongresi’nde ekonomik ve dijital gelişmeler ışığında sektörel rekabetçilik politikaları ele alındı.

İstanbul İhracatçıları, 2019’un başında yakaladığı ihracat artışını yılın ilk on ayında da sürdürdü.

Yazarlar
Website Security Test