Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar neden düşüyor Ağustos 2019, daha fazla düşer mi? Dolar yorumu

31.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar neden düşüyor? Temmuz ayı 2019 dolardaki düşüş. Dolar daha fazla düşer mi? Ağustos ayında da düşmeye devam edecek mi? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyon raporunu açıkladı mı? FED faiz indirimine gidecek mi? Piyasalara ve dolar/TL'ye ilişkin tüm yorumlar haberimizde.

Türk Lirası dolar karşısında değer kazanmaya devam ediyor. TL dolar karşısında değer kazanmaya devam edecek mi? Ekonomistlerin, bankacıların, analistlerin dolar/TL yorumu ve analizleri nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün (31 Temmuz 2019 Çarşamba) enflasyon raporunu açıkladı. Ayrıca Amerikan Merkez Bankası FED de politika faiz kararını açıklıyor. Ekonomideki tüm gelişmeler ve uzman yorumları haberimizde.

Piyasalarda dolar/TL açılışın ardından en düşük 5.5101 lira, en yüksek 5.5644 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.1701 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1152 seviyesinde. Gram altın 254.4 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 16.03 seviyesinde.

Dolar/TL, geçen hafta TCMB'nin 425 baz puanlık faiz indirim kararı ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın alışılagelenin aksine sert faiz indirimleri yerine kademeli faiz indirimi çağrısı yapması da TL'ye destek olmuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrasında olası başka faiz indirimini daha yorumlayan bir bankacı, "TCMB'nin ilk faiz indirimi ardından piyasa fiyatlamalarına baktığımızda yılın kalan 3 toplantısı için 300 baz puanlık bir indirimi fiyatladığını beklediğini söyleyebiliriz. Bugün başkanın mesajlarından bu beklentilerin ne kadar doğru olduğunu ne kadar revize gerektirdiğini anlamaya çalığacağız. Enflasyon tahminin ne kadar aşağı ve bu revizyonun gerekçelendirmesinin hangi öngörülerden geleceği önemli" dedi. 

Aynı bankacı küresel düşük faizlere ve Fed, ECB başta olmak üzere yeniden faiz indrimi döngüsü beklentilerine de işaret ederek "Fed'in ne yapacağı belki TCMB'nin de adımlarında belirleyici olacak tek bir indirimin EM'lere desteği daha zayıf olacaktır. Bu açıdan Fed de önümüzdeki dönemde önemli bir belirleyici olacak." ifadelerini kullandı. Analistler TL'nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankaların genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentilerin TL'ye destek olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Öte yandan piyasalarda negatif etki yaratması muhtemel gelişmeler ise şöyle sıralanıyor; Türkiye ABD ilişkileri, küresel büyüme endişeleri, küresel ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz'de AB ile yaşanan gerginlik, olası bir kabine revizyonu, yeni parti hazırlıkları ve jeopolitik gelişmeler de kalmaya devam ediyor.

Dolar/TL canlı grafik için tıklayın.

TL dün dolar karşısında %1 civarında değer kazancı ile benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı. TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı bu yıl içinde, son 1 yılda %32 son üç yılda ise %52 seviyelerine kadar yükseldikten sonra son dönemde kayıpların bir bölümü de telafi edilmiş durumda. Son 3 yıla bakıldığında kayıp %46'ya gerilerken 1 yılda ise bu oran %12'ye gerilemiş durumda. Değer kazançlarına rağmen TL hala son 1 ve 3 yılda da gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerinin başında yer alıyor. Ancak değer kazançları negatif ayrışmanın da gittikçe azalmasını sağlıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise dün Türkiye'nin düşük faiz beklentisi içinde olması gerektiğini belirtti. Nihai kararın TCMB'ye ait olduğuna dikkat çeken Albayrak eeel sektörün maliyetlerinin düşmesi anlamında her türlü faiz indirimine olumlu baktığını da söylerine ekledi.

NOT: Yatırım tavsiyesi değildir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ABD'nin yanlış gümrük vergisi adımını durdurmasını umduğunu belirten Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin gümrük vergilerinin uygulanmasını ertelemesine rağmen yeni vergiler...

Dolar/TL'de son durum ne? Dolar yeniden yükselişe geçti. 23 Ağustos 2019 Cuma dolar/TL için son gelişmeler haberimizde.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çiftçilere ürün bedellerinin peşin ödenmesinin piyasaları rahatlatacağını söyledi.

Muğla merkezli faaliyetlerini yürüten Eğitim Geriatri Ekolojik Tarım Turizm (EGET) Vakfı, sahil bölgelerinin ilk lavanta üretimini yapmasının ardından, bölge çiftçiler...

Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin'den üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için çok avantajlı bir öneri; ''Bir öğrenci 4 yıllık lisans eğitimi boyunca kiraya bir ev ...

Tekstil ve Hazır Giyim Sektörleri, bu yıl burslu şekilde Tekstil mühendisliklerine yerleşen gençleri, Araştırma Geliştirme Merkezlerinde istihdam etmek için gün saymay...

Sürdürülebilir enerjinin hem Dünya hem de ülke ekonomisi için öneminin daha iyi anlaşıldığı son zamanlarda, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli ve bu potansiyelin k...

Yazarlar
Website Security Test